10 rzeczy jakie możesz zrobić dla swojego SERCA

Serce bowiem, to nie tylko powszechnie postrzegane źródło miłości, ale przede wszystkim – organ, o który warto dbać całe życie. Czy wiesz co możesz zrobić dla swojego serca?  
fit.pl
2013-10-01 00:00
Udostępnij
10 rzeczy jakie możesz zrobić dla swojego SERCA

Wprowadzając drobne zmiany w swój styl życia, możesz obniżyć ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 92%.

Oto 10 rzeczy, które sprawiają, że masz zdrowsze serce:

1. Zielona herbata

Ten napój pełen antyoksydantów fantastycznie obniża poziom cholesterolu, a nawet ciśnienie krwi. Wiele mówi się także o ogromnym znaczeniu zielonej herbaty w profilaktyce nowotworowej oraz – w pomaganiu zrzuceniu zbędnych kilogramów.

2. Unikanie tłuszczu nasyconego

Czytaj etykiety spożywanych produktów i dbaj o to, aby tłuszcz nie przekraczał 30% dziennie spożywanych kalorii. Tłuszcze spożywaj te dobre, np. z orzechów, migdałów, oliwy z oliwek, awokado. Tłuszcze trans, wszechobecne w ciastkach i przetworzonych potrawach, powinny stanowić zaledwie 1% dziennie spożywanych kalorii.

3. Wysypiaj się

Jak podaje Journal of the American Medical Association, każda dodatkowa godzina snu obniża ryzyko zachorowania na zwapnienie tętnic wieńcowych, które są przyczyną chorób serca, o 33%. Nie kładź się zatem zbyt późno i dbaj o to, aby wysypiać się każdego dnia.

4. Jedz produkty bogate w błonnik

Według naukowców produkty pogate w błonnik obniżają ryzyko zawału serca. W twojej dziennej diecie powinno znaleźć się przynajmniej 25-35 g błonnika.

5. Jedz ryby bogate w kwasy omega-3

Naukowcy już niejednokrotnie dowiedli, że spożywanie ryb bogatych w kwasy omega-3 ma ogromne korzyści dla serca i dla całego organizmu. Spożywanie ryby bogatej w omega-3, nawet raz w tygodniu, potrafi obniżyć ryzyko śmierci z powodu zawału serca o 52%! Bogate w kwasy omega-3 jest także siemię lniane.

6. Spaceruj

Nie można dbać o serce bez odpowiedniej dawki ruchu. Już 2,5 godziny aktywności tygodniowo, może obniżyć ryzyko zawału serca o 1/3 i praktycznie wyeliminować ryzyko zapadnięcia na cukrzycę typu 2. Czy trzeba was bardziej przekonywać do ruchu?

7. Rozciągaj się

Zaczynaj i kończ dzień choćby krótkim rozciąganiem się. Badania przeprowadzone w Japonii dowiodły, że powyżej 40. roku życia regularny stretchinng zapewnia o 30% bardziej elastyczne tętnice. 10- 15 minut rozciągania dziennie to niewiele w porównaniu do ogromnych korzyści dla serca!

8. Lampka czerwonego wina

Tak, nadal czerwone wino jest uważane za korzystne dla serca. Jeżeli zatem nie ma ku temu innych przeciwskazań zdrowotnych, rozkoszuj się lampką wina wznosząc toast za zdrowie swojego serca.

9. Używaj czosnku

Czosnek to wspaniały afrodyzjak (tak!), który korzystnie działa także na nasze serce. Jeden ząbek czosnku dziennie obniża ryzyko ataku serca, ponieważ zapobiega blokowaniu się tętnic i zmniejsza ich uszkodzenia.

10. Zmniejsz stres

Stres jest odpowiedzialny za ogromną ilość chorób, także chorób serca. Zmniejsz poziom stresu w codziennym życiu, poznawaj i stosuj techniki relaksacyjne, ćwiczenia oddechowe. Pamiętaj także, że w walce ze stresem niezwykle pomocna jest także aktywność fizyczna!