fit.pl mobile logo

Alergia alergii nie jest równa - znasz wszystkie jej typy?

Alergia to jedna z chorób XXI wieku, zaliczana jest do tzw. chorób cywilizacyjnych. Staje się coraz bardziej powszechna. Blisko co drugi Polak zauważa u siebie reakcje alergiczne. Co 10 lat liczba alergików się podwaja, a lista alergenów wydłuża. Problemy pojawiają się nie tylko u niemowląt, często pierwsze objawy zaobserwować można nawet po 40-tym roku życia. Co ciekawe, więcej alergików mieszka w aglomeracjach niż na terenach wiejskich. Rozróżnia się cztery podstawowe typy alergii. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać

Alergia to obronna reakcja organizmu. Dochodzi do niej, gdy odczytuje on jakiś zewnętrzny czynnik nieprawidłowo, jako zagrożenie. Zaczyna wtedy produkować przeciwciała, które mają go zniszczyć. Niestety dolegliwości, jakie powodują alergie są bardzo nieprzyjemne i potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Jej objawy i ich nasilenie zależne są nie tylko od rodzaju alerganu, drogi jego dostania, ale także od typu alergii, co ma kluczowe znaczenie w sposobie leczenia. Sprawdź, czy znasz wszystkie typy uczuleń.

Alergia wziewna

Powodowana jest przez dostanie się do organizmu szkodliwego czynnika wraz z wdychanym powietrzem. Zwykle atakuje wiosną, gdy najwięcej roślin przechodzi czas kwitnienia. To właśnie pyłki traw, drzew i zbóż są najczęstszymi alergenami. Szacuje się, że w tym okresie prawie 170 mln Europejczyków zmaga się z tym typem alergii.

Może on jednak pojawiać się ciągle, ponieważ drogą oddechową uczulają także: sierść, zarodniki grzybów, pleśń oraz kurz. To właśnie uczulenie na roztocza kurzu domowego jest w Polsce najbardziej powszechne.

objawy alergii wziewnej często występują równocześnie, są to: wodnisty katar lub zatkany nos,
- łzawienie,
- swędzenie i pieczenie oczu, a nawet zapalenie spojówek,
- uczucie zmęczenie (ogólne złe samopoczucie),
- duszący kaszel,
- notoryczne kichanie,
- niewielkie zmiany skórne.

Niewłaściwe sposoby leczenia mogą prowadzić do rozwoju astmy, której podłożem zwykle są przyczyny alergiczne. Już około 70 mln Europejczyków cierpi na tę chorobę.

Jak łagodzić objawy?

O doborze leków przeciwalergicznych i przebiegu terapii zawsze decyduje lekarz. Jednak nieprzyjemne objawy, takie jak swędzenie oczu, można zniwelować dzięki kroplom dostępnym bez recepty. Gdy alergia utrudnia codzienne życie warto sięgnąć po innowacyjny produkt. Wyrób medyczny, taki jak Ektin, będzie chronił przed szkodliwym wpływem alergenów, a także przyniesie ulgę i wesprze proces regeneracji spojówki. Dodatkowo przyniesie natychmiastową ulgę podrażnionym, suchym, zaczerwienionym i łzawiącym oczom. Krople te zawierają naturalne składniki (bez konserwantów), kwas hialuronowy, który poprawia komfort oraz cząsteczkę Ectoin®, zmniejszającą stan zapalny i stabilizującą błonę komórkową. Razem tworzą one naturalną tarczę na powierzchni oka. Co ważne Ektin wspomaga proces leczenia alergicznego zapalanie spojówek i może być stosowany u kobiet w ciąży i dzieci, a także u osób ze szczególnie wrażliwymi oczami.

Alergia pokarmowa

Ten rodzaj alergii najczęściej diagnozuje się u dzieci, których organizm zwykle reaguje nadwrażliwością na białka mleka krowiego, jajka, kakao czy truskawki. W przypadku najmłodszych zdarza się, że problemy ustępują samoistnie, wraz z wiekiem. Wiele pokarmów może uczulać równocześnie. Dorośli często zmagają się z nadwrażliwością na: konserwanty i inne dodatki do żywności (np. benzoesan sodu), a także cytrusy, orzechy, ryby i owoce morza. Z alergią pokarmową żyje ponad 17 mln Europejczyków.

Najczęściej objawy pochodzą ze strony przewodu pokarmowego i są odczuwalne już kilka minut po spożyciu alergenu. Są to:

- ból brzucha,
- biegunka,
- wzdęcia,
- nudności lub wymioty.

By skutecznie bronić się przed alergią pokarmową należy najpierw wykonać testy, które pozwolą wytypować szkodliwe pokarmy. Najskuteczniejszą formą uniknięcia reakcji alergicznej jest wyeliminowanie ich z codziennej diety.

Alergia kontaktowa

Organizm reaguje także na kontakt alergenu ze skórą, najczęściej są to związki chemiczne, które wywołują natychmiastowy efekt w postaci tzw. wyprysku alergicznego. Jego rozmiar, kształt i forma mogą być bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników, między innymi czasu kontaktu, temperatury i wilgotności ciała. Najczęściej uczulają nas barwniki do ubrań, konserwanty i substancje zapachowe w kosmetykach oraz środkach chemicznych, a także metale, takie jak chrom czy nikiel (co 7 osoba na świecie ma uczulenie na ten pierwiastek).

Wywołują one:
- zaczerwienienie,
- swędzenie,
- pieczenie lub łuszczenie się skóry,
- pęcherze, rankiwypryski i pokrzywkę.

Należy niezwłocznie wyeliminować szkodliwy czynnik oraz zastosować odpowiednią pielęgnację skóry, ze zwróceniem szczególnej uwagi na skład preparatów. Alergiczne zapalenie skóry często ujawnia się u dzieci, jednak wraz z wiekiem mija w ponad 50% przypadków.
Alergia iniekcyjna
W przypadku tego typu alergii następuje reakcja organizmu po wstrzyknięciu alergenu. Zazwyczaj są to leki (często znieczulające) lub jad owadów, takich jak pszczoła, osa, trzmiel czy szerszeń. Iniekcja szkodliwego czynnika może mieć bardzo przykre konsekwencje i dawać objawy od lekkich, aż po ciężkie, a nawet tragiczne w skutkach.

Inne oznaki alergii:
- świąd, zaczerwienienie, obrzęk lub pokrzywka w miejscu iniekcji,
- zawroty głowy,
- gorączka,
- nudności.

W przypadku silnego uczulenia lekarz przepisuje adrenalinę i zaleca, aby mieć ją zawsze przy sobie, by nie dopuścić do wstrząsu anafilaktycznego, mogącego zakończyć się śmiercią.

Alergie krzyżowe

O alergii krzyżowej mówimy, gdy reakcję organizmu wywołują dwa lub więcej alergenów, które wnikają do niego różną drogą. Można równocześnie mieć uczulenie na pyłki roślin oraz na jakiś rodzaj pokarmu, np. na pyłki traw czy drzew i orzechy.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl