Alka-Seltzer – aspiryna, która ratuje przed kacem i zawałem serca

Poradniki dotyczące pierwszej pomocy w przypadku zawału są jednogłośne: jeśli podejrzewasz u siebie wystąpienie zawału serca, niezwłocznie zawiadom pogotowie, a także zażyj lek zawierający kwas acetylosalicylowy lub żuj tabletkę Alka-Seltzer. Dlaczego tak jest zalecane i czy rzeczywiście ma to potwierdzenie w praktyce? Okazuje się, że tak.
2017-05-30 00:00
Udostępnij
Alka-Seltzer – aspiryna, która ratuje przed kacem i zawałem serca

Aspiryna uchodzi za lek, który poradzi sobie z każdym bólem głowy. Popularnie wskazywana jest jako skuteczny sposób na kaca, ponieważ nawet w 10 minut jest w stanie przywrócić chęci do życia. Ale w opinii publicznej krąży również inne jej zastosowanie, a mianowicie jako doraźna pomoc przy zawale serca. Wszystko to dzięki kwasowi acetylosalicylowemu, który zapobiega zwiększaniu się skrzepu krwi w tętnicy wieńcowej.

Myślisz, że masz zawał? Żuj aspirynę!

Większość zawałów serca występuje, gdy w jednej z tętnic wieńcowych utworzy się skrzep krwi i zablokuje dopływ krwi do mięśnia sercowego. Kwas acetylosalicylowy wykazuje działanie ochronne, ponieważ zmniejsza krzepliwość krwi i zapobiega powstawaniu w tętnicach zakrzepicy, która powoduje zatkanie tętnicy mięśnia sercowego lub mózgu. Zażyta w przypadku podejrzenia ataku serca aspiryna ingeruje w płytki krwi, hamuje ich zlepianie i zapobiega przemieszczaniu się skrzepu.

Dzisiaj standardem jest zażycie jednej aspiryny w szpitalu w przypadku ataku serca. Ponadto aspiryna polecana jest również w profilaktyce wtórnej, czyli u osób, które przeszły już zawał serca lub udar mózgu. Niektóre osoby decydują się na profilaktyczne zażywanie aspiryny, nawet jeśli nie wystąpił u nich zawał serca.

Należy tu podkreślić, że każda decyzja o wprowadzeniu aspiryny jako środka profilaktycznego mającego chronić nas przed zawałem serca powinna być skonsultowana z lekarzem. Nic nie zastąpi rozmowy z lekarzem, który przekaże zalecenia zgodnie ze stanem zdrowia pacjenta. W przypadku aspiryny konsultacja jest konieczna, szczególnie że jej częste zażywanie może doprowadzić do krwawień z przewodu pokarmowego.

Badania nad aspiryną i Alka-Seltzer

Przeprowadzone na całym świecie badania (powtórzone kilkakrotnie) wykazały, że aspiryna może zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu zawału serca nawet o 23 procent, a o 10 procent zmniejsza ryzyko tzw. ostrego zespołu wieńcowego. Okazuje się również, że to żucie aspiryny jest najbardziej skuteczne i szybko hamuje aktywność płytek krwi – wykazały to testy z wykorzystaniem między innymi leku Alka-Seltzer.

Już w 1999 roku naukowcy zbadali, jak długo aspiryna powinna być wchłaniania i jak szybko wpływa na aktywność płytek krwi. Lekarze z Centrum Medycyny Weteranów w Dallas zebrali dwunastu ochotników, którzy mieli przyjmować aspirynę w różnych formach: żuć ją, połykać w całości lub pić rozpuszczony Alka-Seltzer. Następnie pobierano próbki krwi w różnych odstępach czasu, aby sprawdzić, jak szybko aspiryna zadziała. Okazało się, że żucie tabletki przez 30 sekund, a potem jej połknięcie i popicie wodą daje najlepsze efekty – aktywność płytek zmniejszyła się o połowę w ciągu 5 minut. Przy piciu Alka-Seltzer, który zawiera jeszcze wodorowęglan sodu i kwas cytrynowy, taki wynik osiągnięto w 8 minut, a w przypadku połknięcia tabletek od razu – 12 minut.

W 2006 roku przeprowadzono podobne badania w dwóch szpitalach wojskowych w Teksasie, podczas których uzyskano podobne wyniki: tabletki zawierające aspirynę i preparat Alka-Seltzer wykazały hamowanie płytek o około dwie i pół minuty szybsze niż połknięcie całej tabletki.

Alka-Seltzer poradzi sobie z kacem

Musowanie tabletek z samego rana to dźwięk znany wszystkim imprezowiczom. To właśnie tutaj takie leki jak Alka-Seltzer, Riposton czy Alka-Prim wymieniane są jako skuteczny sposób na kaca. Zgodnie z ulotkami mogą zwalczyć bóle o słabym lub średnim nasileniu, jak ból głowy, mięśni i stawów będących pamiątką po dość upojnej nocy. Ponadto mogą być stosowane jako lek na gorączkę w przypadku przeziębienia, zakażenia wirusowego u osób dorosłych.

Mało kto jednak wie, że te preparaty różnią się między sobą składem, zatem mają i inne działanie. Tak na przykład środek spożywczy Riposton to ratunek na wypadek symptomów odwodnienia organizmu i pomagający uzupełnić płyny i elektrolity. Zawiera glukozę, chlorek sodu i potasu oraz substancje słodzące, zatem nie wykazuje działania przeciwbólowego. Lek Alka-Seltzer to kwas acetylosalicylowy, czyli poczciwa aspiryna o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym i regulującym nadkwaśność żołądka. Szerzej działanie tego leku zostało opisane na stronie producenta: http://www.consumerhealth.bayer.com.pl/pl/bol/alka-seltzer/

Zatem mamy tu do czynienia z różnymi produktami, które mogą przynieść ulgę w dwóch różnych dolegliwościach. Jeżeli cierpimy na ból głowy, należy sięgnąć po lek z aspiryną, wcześniej zapoznając się z ulotką i stosując go zgodnie z zaleceniami.

Stosowanie każdego leku wymaga konsultacji z lekarzem lub z farmaceutą. Wprawdzie działanie aspiryny jako pierwsza pomoc przy zawale serca zostało potwierdzone licznymi badaniami, ale przy najbliższej sposobności porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem, szczególnie jeśli myślisz o wprowadzeniu Alka-Seltzer jako profilaktykę chroniącą przed chorobami wieńcowymi.