Choć kaszel jest zazwyczaj naturalnym odruchem, często niezwiązanym z żadną jednostką chorobową, to mimo wszystko jest bardzo nieprzyjemnym objawem, którego wolelibyśmy unikać. Staje się on tym bardziej niepożądanym, gdy przytrafia się małemu dziecku. Utrudnia oddychanie i przeszkadza w spokojnym śnie, przez co maluch jest zmęczony, niespokojny i marudny. Warto zatem dowiedzieć się, jak rozpoznać rodzaj kaszlu u niemowlaka i czy można mu jakoś zaradzić. 
fit.pl
2016-05-05 00:00
Udostępnij
Kaszel u niemowlaka
Skąd się bierze kaszel?

Przyczyny kaszlu u niemowlaka, podobnie jak u osób dorosłych, są różne. Z jednej strony, może on być naturalną reakcją obronną organizmu na drażniące czynniki: dym papierosowy, pył, kurz, perfumy czy środki czystości o intensywnym zapachu. Odruch kaszlu jest wtedy bardzo potrzebny, gdyż zapobiega przedostaniu się do dróg oddechowych szkodliwych substancji, przez co chroni płuca i oskrzela. Kaszel tym spowodowany pojawia się sporadycznie i nie należy się nim martwić. Inną, zdecydowanie groźniejszą przyczyną kaszlu, jest infekcja. Dziecko kaszle wtedy zdecydowanie częściej. Pojawiają się również inne objawy, charakterystyczne dla stanu zapalnego (duszność; problemy w oddychaniu; ból gardła; obrzęk gardła; wysoka gorączka, utrzymująca się dłużej niż dobę; świszczące odgłos, wtórujący wdechowi; gęsta, żółtozielona wydzielina).Kaszel kaszlowi nie równy

Na pewno zdajemy sobie sprawę, że kaszel występują w dwóch odmianach – mokrej i suchej. Kaszel mokry, zwany również produktywnym lub oskrzelowym jest konsekwencją usuwania z organizmu wydzieliny, która zalega w drogach oddechowych. W przypadku stanu zapalnego flegma przyjmuje bardzo gęstą konsystencję i utrudnia oddychanie. Z kolei kaszel suchy, inaczej nieproduktywny, to następstwo podrażnienia dróg oddechowych. Jego przyczyną może być infekcja – staje się wtedy bardzo uciążliwy i towarzyszy mu ból gardła. Innymi czynnikami, wywołującymi kaszel suchy są drażniące substancje (dym, pyły, kurz itd.) lub pozbawione wilgotności, ciepłe powietrze.

Sposoby na kaszel u niemowlaka

Mokry kaszel to odruch, którego nie można powstrzymywać, gdyż jego zadaniem jest oczyszczanie dróg oddechowych. Do domowych sposobów radzenia sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością należy przede wszystkim zapewnienie dziecku odpowiednich warunków – maluch musi przebywać w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu, w którym panuje odpowiednia wilgotność. Można również ułatwić dziecku odkrztuszanie poprzez delikatne oklepywanie jego plecków dłonią, smarowanie maścią rozgrzewającą oraz zastosowanie olejku eukaliptusowego lub miętowego. Innym rozwiązaniem są inhalacje, do których wystarczy sama para wodna (jeżeli dziecko nie jest uczulone, można dodać do wody olejek miętowy lub mieszankę ziół – szałwii, rumianku i tymianku). Sposób wykonywania inhalacji jest zamieszczony na stronie: www.kaszeludzieci.pl. W sytuacji, gdy oprócz kaszlu pojawiają się inne niepokojące objawy, między innymi gorączka, obrzęk gardła czy duszności, należy koniecznie udać się do lekarza. Pediatra ustali odpowiedni sposób leczenia. Zazwyczaj podaje się w takich sytuacjach leki, których działanie polega na rozrzedzaniu wydzieliny. Staje się ona wtedy bardziej płynna i łatwiejsza do usunięcia. Kaszel suchy, wywołany czynnikami drażniącymi, zwalcza się poprzez usuwanie jego przyczyny. Trzeba przy tym pamiętać, aby na przyszłość nie dopuszczać do sytuacji, w których dziecko ma kontakt z dymem czy innymi zanieczyszczeniami. Z suchym kaszlem można również postępować, podobnie jak w przypadku kaszlu mokrego – poprzez odpowiednie przygotowanie pokoju, w którym będzie przebywać niemowlak. Pomieszczenie należy systematycznie wietrzyć. Nie wolno przesadzać ze zbyt dużą temperaturą – idealną wartością jest 20 stopni Celsjusza. Warto również zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza – pomocne będą w tym nawilżacze. W sprzedaży dostępne są bardzo wygodne w użyciu modele, które mają wmontowane funkcje pomiaru i same włączają się w sytuacji, gdy powietrze jest zbyt suche. Jeżeli nie posiadamy nawilżacza można zawiesić niedaleko łóżeczka mokry, odciśnięty ręcznik.