fit.pl mobile logo

Alka-Seltzer – aspiryna, która ratuje przed kacem i zawałem serca

Poradniki dotyczące pierwszej pomocy w przypadku zawału są jednogłośne: jeśli podejrzewasz u siebie wystąpienie zawału serca, niezwłocznie zawiadom pogotowie, a także zażyj lek zawierający kwas acetylosalicylowy lub żuj tabletkę Alka-Seltzer. Dlaczego tak jest zalecane i czy rzeczywiście ma to potwierdzenie w praktyce? Okazuje się, że tak.

Aspiryna uchodzi za lek, który poradzi sobie z każdym bólem głowy. Popularnie wskazywana jest jako skuteczny sposób na kaca, ponieważ nawet w 10 minut jest w stanie przywrócić chęci do życia. Ale w opinii publicznej krąży również inne jej zastosowanie, a mianowicie jako doraźna pomoc przy zawale serca. Wszystko to dzięki kwasowi acetylosalicylowemu, który zapobiega zwiększaniu się skrzepu krwi w tętnicy wieńcowej.

Myślisz, że masz zawał? Żuj aspirynę!

Większość zawałów serca występuje, gdy w jednej z tętnic wieńcowych utworzy się skrzep krwi i zablokuje dopływ krwi do mięśnia sercowego. Kwas acetylosalicylowy wykazuje działanie ochronne, ponieważ zmniejsza krzepliwość krwi i zapobiega powstawaniu w tętnicach zakrzepicy, która powoduje zatkanie tętnicy mięśnia sercowego lub mózgu. Zażyta w przypadku podejrzenia ataku serca aspiryna ingeruje w płytki krwi, hamuje ich zlepianie i zapobiega przemieszczaniu się skrzepu.

Dzisiaj standardem jest zażycie jednej aspiryny w szpitalu w przypadku ataku serca. Ponadto aspiryna polecana jest również w profilaktyce wtórnej, czyli u osób, które przeszły już zawał serca lub udar mózgu. Niektóre osoby decydują się na profilaktyczne zażywanie aspiryny, nawet jeśli nie wystąpił u nich zawał serca.

Należy tu podkreślić, że każda decyzja o wprowadzeniu aspiryny jako środka profilaktycznego mającego chronić nas przed zawałem serca powinna być skonsultowana z lekarzem. Nic nie zastąpi rozmowy z lekarzem, który przekaże zalecenia zgodnie ze stanem zdrowia pacjenta. W przypadku aspiryny konsultacja jest konieczna, szczególnie że jej częste zażywanie może doprowadzić do krwawień z przewodu pokarmowego.

Badania nad aspiryną i Alka-Seltzer

Przeprowadzone na całym świecie badania (powtórzone kilkakrotnie) wykazały, że aspiryna może zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu zawału serca nawet o 23 procent, a o 10 procent zmniejsza ryzyko tzw. ostrego zespołu wieńcowego. Okazuje się również, że to żucie aspiryny jest najbardziej skuteczne i szybko hamuje aktywność płytek krwi – wykazały to testy z wykorzystaniem między innymi leku Alka-Seltzer.

Już w 1999 roku naukowcy zbadali, jak długo aspiryna powinna być wchłaniania i jak szybko wpływa na aktywność płytek krwi. Lekarze z Centrum Medycyny Weteranów w Dallas zebrali dwunastu ochotników, którzy mieli przyjmować aspirynę w różnych formach: żuć ją, połykać w całości lub pić rozpuszczony Alka-Seltzer. Następnie pobierano próbki krwi w różnych odstępach czasu, aby sprawdzić, jak szybko aspiryna zadziała. Okazało się, że żucie tabletki przez 30 sekund, a potem jej połknięcie i popicie wodą daje najlepsze efekty – aktywność płytek zmniejszyła się o połowę w ciągu 5 minut. Przy piciu Alka-Seltzer, który zawiera jeszcze wodorowęglan sodu i kwas cytrynowy, taki wynik osiągnięto w 8 minut, a w przypadku połknięcia tabletek od razu – 12 minut.

W 2006 roku przeprowadzono podobne badania w dwóch szpitalach wojskowych w Teksasie, podczas których uzyskano podobne wyniki: tabletki zawierające aspirynę i preparat Alka-Seltzer wykazały hamowanie płytek o około dwie i pół minuty szybsze niż połknięcie całej tabletki.

Alka-Seltzer poradzi sobie z kacem

Musowanie tabletek z samego rana to dźwięk znany wszystkim imprezowiczom. To właśnie tutaj takie leki jak Alka-Seltzer, Riposton czy Alka-Prim wymieniane są jako skuteczny sposób na kaca. Zgodnie z ulotkami mogą zwalczyć bóle o słabym lub średnim nasileniu, jak ból głowy, mięśni i stawów będących pamiątką po dość upojnej nocy. Ponadto mogą być stosowane jako lek na gorączkę w przypadku przeziębienia, zakażenia wirusowego u osób dorosłych.

Mało kto jednak wie, że te preparaty różnią się między sobą składem, zatem mają i inne działanie. Tak na przykład środek spożywczy Riposton to ratunek na wypadek symptomów odwodnienia organizmu i pomagający uzupełnić płyny i elektrolity. Zawiera glukozę, chlorek sodu i potasu oraz substancje słodzące, zatem nie wykazuje działania przeciwbólowego. Lek Alka-Seltzer to kwas acetylosalicylowy, czyli poczciwa aspiryna o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym i regulującym nadkwaśność żołądka. Szerzej działanie tego leku zostało opisane na stronie producenta: http://www.consumerhealth.bayer.com.pl/pl/bol/alka-seltzer/

Zatem mamy tu do czynienia z różnymi produktami, które mogą przynieść ulgę w dwóch różnych dolegliwościach. Jeżeli cierpimy na ból głowy, należy sięgnąć po lek z aspiryną, wcześniej zapoznając się z ulotką i stosując go zgodnie z zaleceniami.

Stosowanie każdego leku wymaga konsultacji z lekarzem lub z farmaceutą. Wprawdzie działanie aspiryny jako pierwsza pomoc przy zawale serca zostało potwierdzone licznymi badaniami, ale przy najbliższej sposobności porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem, szczególnie jeśli myślisz o wprowadzeniu Alka-Seltzer jako profilaktykę chroniącą przed chorobami wieńcowymi.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl