fit.pl mobile logo

Amyloidoza – gdy organizm ma dość białka

Betafibryloza lub skrobiawica zwana także amyloidozą to podstępna choroba atakująca organizm nadmiarem białka. Proteiny nietrawione i zalegające w poszczególnych organach najczęściej prowadzą do zaburzenia ich prawidłowej funkcji. Choroba nieleczona może być bardzo groźna dla życia człowieka
bolAmyloidozę wywołują odkładające się, głównie w śledzionie, wątrobie i nerkach, nieaktywne białka amyloidu. Bywa jednak, że białka znajdują ujście w sercu, języku i mózgu, układzie nerwowym, pokarmowym skórze, mięśniach, kościach oraz stawach. Za główną przyczynę występowania choroby uznaję się nadprodukcję białka amyloidu w stosunku do działania przeciwciał, które wytworzone przez szpik kostny, odkładają się w organizmie powodując różne dysfunkcje poszczególnych organów.

Wśród wielu objawów i dysfunkcji w zależności od zaatakowanego organu występują:
  • zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca
  • powiększenie śledziony, wątroby, języka
  • choroba Alzheimera w wyniku odkładania białek w mózgu
  • białkomocz – gdy amyloid zgromadzi się w nerkach – powoduje niewydolność nerek

Ze względu na oddziaływanie białka na poszczególne organy można wyróżnić:

1. Amyloidozę pierwotną – to odmiana choroby, która atakuje najczęściej śledzionę, wątrobę nerki, serce a także układ nerwowy, język i mózg. Choroba rozwija się początkowo w układzie kostnym, gdzie pomimo wytwarzania przeciwciał nadmiar białka nie zostaje podzielony i zniszczony przez wraz z krwią przenosi się do innych organów.
2. Amyloidoza wtórna – ma związek z innymi chorobami. Uaktywnia się głównie u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów, gruźlicą lub zakażeniem kości. W tym przypadku amyloidozy wtórnej, choroba atakuje głównie nerki, wątrobę i węzły chłonne a jej podstawą może być dziedziczenie.

Skrobiawica to choroba, która występuje rzadko a jej przyczyna nie jest do końca znana. Leczenie choroby opiera się głównie na przeciwdziałaniu objawów i łagodzeniu dolegliwości, np. ucisków, bólu i obrzęku w okolicach zaatakowanych przez chorobę. Chory najczęściej może odczuwać duszności, obrzęki nóg, kostek, osłabienie, drętwienie, mrowienie dłoni oraz stóp, biegunki lub zaparcia, nieregularne bicie serca, trudności w połykaniu oraz ciemne plamy wokół oczu.

Diagnoza następuje zazwyczaj podczas szczegółowych badań biochemicznych, genetycznych oraz poprzez wykonanie biopsji chorego narządu. W wielu przypadkach z chwilą postawienia diagnozy rokowania wynoszą niestety od roku do około 15 lat życia z chorobą.

www.zdrowie.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl