Pomarańcza, jabłko i mandarynka… Co je łączy? Kojące aromaty, które pozwalają usunąć ból i zmęczenie. Dzięki naturalnym zapachom zawartym w roślinach jesteśmy w stanie zmierzyć się z fizycznymi dolegliwościami oraz złagodzić efekty stresu. Jak zatem w prosty sposób wykorzystywać dobrodziejstwa aromaterapii?  
fit.pl
2012-10-16 00:00
Udostępnij
Aromaterapia na zdrowie
Wiedza o dobroczynnnym wpływie olejków eterycnych, jest bardzo stara. Pierwsze informacje na ten temat można znaleźć w egipskich papirusach, indyjskich księgach, a także w Biblii. Termin "aromaterapia" wprowadził francuski chemik Rene Gattefosse, który w latach 20-tych naszego stulecia badał antyseptyczne i bakteriobójcze właściwości olejków eterycznych.

Olejki eteryczne mają wiele właściwości wykorzystywanych w leczeniu i profilaktyce zdrowotnej. Wszystkie działają antyseptycznie, a wiele z nich również antybakteryjnie i grzybobójczo. Niektóre wykazują działanie przeciwbólowe, oczyszczające, uspokajające, orzeźwiające, wspomagające koncentrację lub pobudzające.

Istnieją różne szkoły aromaterapeutyczne i różne sposoby stosowania olejków eterycznych.

Podstawowe formy stosowania aromaterapii to:

* masaż aromaterapeutyczny

* kąpiele aromaterapeutyczne

* inhalacje aromaterapeutyczne

* kompresy aromaterapeutyczne

* odparowywanie w kominku aromaterapeutycznym

W aromaterapii używa się lotnych substancji zapachowych, które powstają pod wpływem słońca w różnych częściach roślin. Otrzymuje się je przez wyciskanie lub destylację z wodą i parą wodną. Przed wykorzystaniem do celów aromaterapii te naturalne olejki muszą być rozcieńczone. Aromaterapeutyczne olejki są mieszaniną naturalnych olejków eterycznych i olejków roślinnych.

Żyjąc pod presją czasu, z wizją niekończących się obowiązków jesteśmy narażeni na przemęczenie i zdenerwowanie. Stres jest przyczyną dolegliwości, z których często nie zdajemy sobie nawet sprawy. Ciągły ból głowy, kręgosłupa, kłucie w klatce piersiowej… Farmaceutyki w tym przypadku będą tylko chwilowym rozwiązaniem. Na ratunek przychodzi aromaterapia. Leczenie za pomocą zapachów, a dokładniej za pomocą lotnych substancji wytwarzanych przez rośliny uzupełnia medycynę od wieków. Warto wiedzieć, że wspomaga nasz naturalny procesy relaksacji, czyli mechanizm eliminacji napięcia. Przy pomocy zapachów ukoimy nerwy oraz odzyskamy równowagę umysłu i ciała.

Cytrusy na małe i duże smutki

Osobom mającym skłonności do zimowej melancholii, czy depresji polecane są zapachy cytrusów. Nerola, czyli kwiat pomarańczy działa antydepresyjnie i rozluźniająco. Znana jest także jako afrodyzjak. Bergamotka i mandarynka zmniejszają niepokój i wahania nastroju. Również delikatny, ziołowy zapach lawendy uspokaja i wycisza. Tymczasem kwiat róży przysłużył się samej królowej Kleopatrze. Poduszki wypełnione płatkami tych szlachetnych kwiatów pomagały jej na kłopoty ze snem.

Dla zapracowanych

Lecznicze zapachy mogę towarzyszyć nam przez cały dzień. W przypadku osób pracujących umysłowo świetnie sprawdzą się aromaty cytryny, mięty, rozmarynu i bazylii. Pierwsza ożywia i stymuluje mikrokrążenie. Jak dowodzą badanie naukowe, cytryna zmniejsza ilość popełnianych błędów przez pracowników pracujących przy komputerze aż o 54 procent! Mięta i rozmaryn poprawiają koncentrację, usuwają zmęczenie oraz łagodzą bóle głowy. A smakoszom świeżych przypraw polecamy bazylię. Skutecznie pokonuje zmęczenie i odświeża.

Aromaterapiajest oficjalnie uznana przez medycynę, skutecznie wspomaga leczenie wielu chorób. Przede wszystkim jednak polecana jest przy stanach niepokoju, depresjach, bezsenności, chronicznym zmęczeniu i chorobach wynikających z osłabienia organizmu, takich jak trądzik albo wypadanie włosów. W kosmetyce połączenie kilku olejków eterycznych w jednym produkcie dopełnia i wzmacnia działanie poszczególnych składników.

www.zdrowie.fit.pl