Naukowcy wielokrotnie udowodnili, że drobnoustroje zasiedlające jelita mają istotny wpływ na stan zdrowia, w tym na funkcjonowanie układu nerwowego. Pojawia się zatem pytanie, czy bakterie probiotyczne mogą regulować pracę układu nerwowego i łagodzić skutki stresu oraz zaburzenia lękowe.
Psychobiotyki a układ nerwowy
Podstawowym zadaniem układu pokarmowego jest trawienie, ale jego rola jest znacznie szersza. Jelita są zasiedlane przez wiele mikroorganizmów, w tym bakterie, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu wielu narządów. Są to psychobiotyki, czyli bakterie probiotyczne, które jeśli są dostarczane w odpowiednio dużej ilości, wpływają na układ nerwowy. Jest to możliwe dzięki temu, że mózg i jelita są ze sobą połączone za pośrednictwem nerwu błędnego, neuroprzekaźników, białek i hormonów. Ponieważ bakterie konkurują o miejsce do zasiedlenia, dostarczanie probiotyków i psychobiotyków w diecie zwiększa szansę na eliminację szkodliwych drobnoustrojów.
Wpływ psychobiotyków na stres i lęk
Po zasiedleniu jelit bakterie probiotyczne wspierają redukcję stresu i zaburzeń lękowych dzięki kilku mechanizmom:
- Stres wiąże się z podwyższonym poziomem kortyzolu we krwi. Szczepy bakterii zaliczane do psychobiotyków obniżają jego stężenie, co ułatwia powrót do stanu równowagi.
- Bakterie takie jak Bifidobacterium longum i Lactobacillus rhamnosus produkują kwas gamma-aminomasłowy (GABA), neuroprzekaźnik odpowiedzialny za obniżenie aktywności neuronów. Dzięki temu łatwiej jest się uspokoić i zmniejszyć odczuwany lęk.
- Osoby narażone na przewlekły stres często mają podwyższony poziom prozapalnych cytokin. Psychobiotyki mogą zmniejszać stany zapalne, co pozytywnie wpływa na nastrój i może redukować objawy depresyjne.
Psychobiotyki nie tylko na stres
Psychobiotyki są korzystne nie tylko dla osób prowadzących stresujący tryb życia. Warto sięgnąć po nie również w przypadku leczenia zaburzeń nerwicowo-lękowych i depresji, ponieważ mogą stanowić cenne uzupełnienie terapii. Przyjmowanie bakterii probiotycznych poprawia koncentrację i funkcje poznawcze. Dodatkowo produkcja GABA sprzyja poprawie jakości snu, co czyni psychobiotyki odpowiednimi dla osób zmagających się z bezsennością lub innymi zaburzeniami snu.
Które szczepy bakterii probiotycznych są psychobiotykami?
Przeglądając dostępne produkty w aptekach, można zauważyć, że skład probiotyków jest zróżnicowany. Nie wszystkie szczepy bakterii probiotycznych stymulują oś jelitowo-mózgową. Warto zwrócić uwagę, czy preparat zawiera bakterie z grupy Bifidobacterium i Lactobacillus, takie jak:
- Bififobactrium longum,
- Bifidobacterium animals,
- Lactobacillus acidophillus,
- Lactobaccilus reuteri.
Psychobiotyki są dostępne w postaci tabletek oraz w formie płynnej, przy czym ta druga forma zapewnia efektywniejszą kolonizację jelit, co zwiększa ich skuteczność. Do produktów z psychobiotykami o szerokim spektrum działania i starannie dobranym składzie należy psychobiotyk noee. Podczas jego produkcji wykorzystuje się najnowocześniejszą technologię i kilkumiesięczną fermentację, dzięki czemu bakterie mają wysoką przeżywalność bez względu na to, kiedy są przyjmowane - na czczo, czy po posiłku.
Zobacz również: