fit.pl mobile logo

Czym jest cholesterol? Czy należy się go bać?

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat termin „cholesterol” jest odmieniany we wszystkich przypadkach, nie tylko w gabinetach lekarskich, ale także w prywatnych rozmowach, programach telewizyjnych, książkach oraz w wiadomościach i artykułach internetowych. Trzeba przyznać, że kontekst, w jakim się pojawia, jest często negatywny. Nic dziwnego, w końcu wysoki poziom cholesterolu jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Być może natknąłeś się również na różnicę między dobrym a złym cholesterolem. Chciałbyś wiedzieć, jaki jest ten cholesterol, jaki jest jego standard, co może być przyczyną wysokiego cholesterolu lub jak go obniżyć? Postaram się Cię uspokoić, jednocześnie uwrażliwiając na to, że dbasz o prawidłowy poziom cholesterolu w swoim organizmie.

Cholesterol - podstawowe informacje

Cholesterol to naturalnie występująca substancja tłuszczowa (lipid) pochodząca ze steroidów w organizmie

Jest obecny we wszystkich tkankach, komórkach i osoczu i jest wytwarzany głównie samoistnie w ludzkiej wątrobie. Tylko około 20-30% cholesterolu pochodzi z żywności: tłuszczów zwierzęcych i produktów zwierzęcych. Jaka jest rola cholesterolu w organizmie? Substancja ta wchodzi w skład błon komórkowych i bierze udział np. w syntezie kwasów tłuszczowych, produkcji niektórych hormonów (takich jak płeć) czy produkcji witaminy D. Sam cholesterol nie jest szkodliwy, a raczej jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tylko wysoki poziom cholesterolu może stać się niebezpieczny, co może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych. Im wyższy poziom cholesterolu we krwi, tym większe prawdopodobieństwo rozwoju miażdżycy, która może prowadzić do udaru mózgu lub zawału serca.

Cholesterol całkowity, typy cholesterolu

Całkowity cholesterol we krwi nazywany jest całkowitym cholesterolem (TC). Cholesterol całkowity można podzielić na dwa sposoby: w zależności od jego źródła (wspominałem o nim już pisząc o cholesterolu samoistnie wytwarzanym i pozyskiwanym z pożywienia) oraz stosując jego rozróżnienie ułamkowe (tu mam na myśli potoczne, jak dobry i zły cholesterol).

Podział cholesterolu

Cholesterol można klasyfikować ze względu na pochodzenie:

• Cholesterol endogenny — jest to cholesterol wytwarzany w organizmie. Chociaż jego synteza może zachodzić we wszystkich komórkach organizmu, jej głównymi miejscami są wątroba, jelita i skóra.

• Cholesterol egzogenny – Ten rodzaj cholesterolu jest dostarczany organizmowi wraz z pożywieniem. Jego źródłem są tłuszcze zwierzęce i produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli mięso i jego przetwory, jaja i nabiał.

Cholesterol w liczbach

Norma cholesterolu całkowitego (TC) utrzymuje się poniżej 190 mg/dl. Inaczej sytuacja przedstawia się w odniesieniu do osób, u których występują choroby współistniejące takie jak cukrzyca czy choroba wieńcowa lub też u tych, które są w grupie ryzyka wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych. Wartość cholesterolu całkowitego w takim wypadku powinna wynosić poniżej 175 mg/dl

Cholesterol LDL, jest utrzymywany w normie, gdy jego wartość wynosi mniej niż 115 mg/dl u zdrowego człowieka, poniżej 100 mg/dl u osoby z grupy ryzyka, a mniej niż 70 mg/dl w przypadku chorób współistniejących.

 

Test cholesterolu - profil lipidowy

Poziom cholesterolu u pacjenta, profil lipidowy, określa się na podstawie pobranej krwi żylnej. W ramach tego testu oznaczono następujące elementy:

• cholesterol całkowity, czyli całkowity poziom cholesterolu w organizmie;

• cholesterol HDL, czyli tzw. dobry cholesterol;

• cholesterol LDL, tzw. zły cholesterol;

• Trójglicerydy, inne tłuszcze znajdujące się we krwi.

Badanie lipidowe wykonuje się na czczo. Nie wolno jeść ani pić (z wyjątkiem wody) na 14 godzin przed badaniem. Nie należy pić alkoholu przed upływem 48 godzin. Niezastosowanie się do tych zaleceń może zniekształcić uzyskane wyniki testu.

Obniżanie cholesterolu

Przede wszystkim powinieneś zadbać o swoją dietę. Wyłączenie z jadłospisu tłustych produktów oraz fast foodów to coś od czego powinieneś zacząć. Produkty, które podwyższają cholesterol to:

• tłuste mięsa i wędliny, słonina, boczek, podroby, pasztety, kiełbasy, baranina;

• produkty spożywcze mające w składzie olej palmowy;

• fast-foody i przekąski, czyli np. chipsy, frytki, hamburgery, hot-dogi;

• tłuste mleka i tłuste twarogi, sery topione, żółte, śmietana z dużą zawartością procentową tłuszczu;

• wszelkie potrawy smażone (w tym wypadku nie tylko mięsa czy ryby, ale też i smażone warzywa).

W niektórych przypadkach sama zmiana nawyków żywieniowych może nie wystarczyć. Twój lekarz prowadzący zdecyduje wtedy o wprowadzeniu leków. Najczęściej w tym celu przepisywane są statyny, inhibitory reduktazy HMG-CoA, które odpowiadają za obniżenie poziomu lipidów i trójglicerydów we krwi. Pomagają również zatrzymać procesy zapalne w organizmie. Najbardziej popularne w naszym kraju, a więc najczęściej stosowane statyny to atorwastatyna, lowastatyna i simwastatyna.

Jeśli zaciekawił Cię artykuł i chciałbyś poszerzyć swoją wiedzieć na temat chorób serca zapraszamy do odwiedzenia bloga doktora Rafała Sztembisa: https://doktorstent.pl/blog/

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl