Dermatofitoza - jak walczyć z grzybicą z obręczami?

Swędzące, czerwone plamy ze zmianami ropnymi pojawiające się na skórze mogą oznaczać infekcję grzybiczną. W zależności od charakterystycznych objawów oraz miejsca ich występowania wyróżnia się kilka ich rodzajów. Jedną z nich jest dermatofitoza. Sprawdź jakie są typowe objawy tej infekcji oraz jak skutecznie z nią walczyć.
fit.pl
2015-12-14 00:00
Udostępnij
Dermatofitoza - jak walczyć z grzybicą z obręczami?
Czym jest dermatofitoza?
Zakażenie grzybiczne, jakim jest dermatofitoza, wywołane jest przez grzyby zwane dermatofitami. Są to bardzo powszechne grzyby zakażające naskórek i paznokcie. Zwykle bytują na skórze gładkiej, lecz infekcja może pojawić się również na owłosionej skórze głowy. Rzadziej zdarzają się głębokie zakażenia dermatofitami. Grzyby te atakują najczęściej brodę, twarz, tułów, pachwiny, ręce, stopy oraz paznokcie. Nie wszystkie gatunki dermatofitów wywołują zakażenia u ludzi. Jednak zarazić się można przez kontakt skórny z osobą zarażoną, a także od zwierząt, które zwykle przechodzą infekcję w sposób bezobjawowy lub łagodny. Dermatofity występują także w glebie i również, choć rzadziej, mogą być przyczyną zakażenia dermatofitozą.

Objawy dermatofitozy
Charakterystyczne dla tego rodzaju zakażenia to owalne lub okrągłe, czerwone obrzmienia lub plamy, unoszące oraz łuszczące się na brzegach i z czasem przechodzące w obręcze na skórze. Zmiana jest zwykle płaska, a w czasie tworzenia się obręczy w środku staje się jaśniejsza. Możliwe jest też tworzenie się kilku obręczy, co przypomina tarczę strzelniczą. Zmiany te mogą przy nieodpowiednim leczeniu nawracać i mieć charakter przewlekły

Leczenie zakażenia dermatofitami
Dermatofitoza bardzo rzadko przechodzi samoistnie. Najczęściej zależy to od reakcji immunologicznej organizmu zakażonego. Jest to jednak choroba zaraźliwa, przez co chory może zarażać inne osoby. Niestety nawet wyleczona dermatofitoza nie uodparnia organizmu na kolejne zarażenia tym rodzajem grzybicy. W momencie zauważenia pierwszych zmian należy zastosować odpowiedni lek przeciwgrzybiczny, co pozwoli na zatrzymanie rozwoju grzybicy oraz całkowite jej wyeliminowanie. Firma Bayer jest producentem leku przeciwgrzybicznego Canespor, który zawiera bifonazol, mający skuteczne działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne. Doskonale radzi sobie z usuwaniem takich patogenów, jak dermatofity, drożdżaki czy bakterie. Canespor stosowany jest w walce z grzybicą stóp, grzybicą pachwinową, dermatofitozą, a także stopą sportowca czy łupieżem pstrym. Dużą zaletą leku jest możliwość stosowania go jedynie raz dziennie. Lek dostępny jest w formie kremu, bez recepty.

Profilaktyka i postępowanie przy dermatofitozie
Ze względu na dużą powszechność występowania grzybów z grupy dermatofitów, zaleca się w celu uniknięcia zakażenia regularne pranie ubrań oraz branie szybkich natrysków zaraz po sportach kontaktowych. Należy unikać stosowania wspólnych środków higieny, takich jak ręczniki, pościel i ubrania z osobami zakażonymi oraz myć często ręce, tym bardziej po dotykaniu zwierząt. W przypadku zauważenia objawów grzybicy skóry u swoich zwierząt domowych, należy jak najszybciej zgłosić je do weterynarza.