Dlaczego aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na zdrowie?

 Chyba każdy z nas zna powiedzenie „sport to zdrowie” – jednak niewielu wie, jak dużo jest w nim prawdy! Osoby aktywnie uprawiające sport z reguły posiadają atrakcyjną sylwetkę, która przykuwa uwagę. Jakie są inne zalety regularnej aktywności fizycznej poza walorami estetycznymi?
fit.pl
2016-07-28 00:00
Udostępnij
Dlaczego aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na zdrowie?

Sport to największy przeciwnik otyłości!

Na wstępie nie sposób nie wspomnieć o zalecie aktywności fizycznej, dla której zazwyczaj zaczynamy swoją sportową przygodę - a mianowicie o spalaniu tłuszczu. Obecnie panuje moda na bycie fit, czyli na zdrowy tryb życia. Wielu z nas jednak ulegnie pokusie i sięgnie po ciasto lub paczkę chipsów…

Takie małe „grzeszki” niosą ze sobą sporą dawkę energii, która może dodać nam nawet kilkaset kalorii. Jak zatem się ich pozbyć? Istnieje doskonały sposób, żeby ją spożytkować - aktywność fizyczna! Nawet zwykły popołudniowy spacer przyczynia się do spalenia zbędnych kalorii, nie mówiąc już o bieganiu, pływaniu czy jeździe na rowerze.

Zaleca się codziennie poświęcić przynajmniej 30 minut na aktywność fizyczną, aby odczuć jej dobroczynny wpływ na nasz organizm. Regularny ruch sprawi, że niechciane kalorie nie zmienią się w warstwę tłuszczu na brzuchu (tzw. oponkę), lecz wzmocnią naszą siłę i wytrzymałość oraz pozwolą zachować odpowiednią wagę ciała.

Inne ćwiczenia zalecane są dla kobiet, a inne dla mężczyzn. Dzieje się tak z bardzo prostego powodu – zazwyczaj przedstawiciele każdej z płci stawiają przed sobą inne cele związane ze sportem. Panie chcą być szczupłe, a panowie umięśnieni, jednak dobry trener personalny na pewno doradzi każdemu właściwe rozwiązania ruchowe.

Ruchowa odporność – wybiegaj swoje zdrowie!

Następną bardzo istotną zaletą regularnego uprawiania sportu jest przeciwdziałanie chorobom. Jak każdy wie - lepiej jest zapobiegać niż leczyć. A nie ma skuteczniejszego i tańszego sposobu na uniknięcie wielu schorzeń niż sport!

Regularne uprawianie sportu ma zbawienny wpływ na układ oddechowy, krwionośny oraz układ ruchu. Dzięki aktywności fizycznej zwiększa się pojemność płuc oraz maksymalny stopień wentylacji, przez co wolniej się męczymy podczas wysiłku, a to z kolei pozwala nam dłużej zachować siły. Nasze kości nabierają większej gęstości mineralnej, co wpływa bezpośrednio na ich mniejszą łamliwość i zmniejszone ryzyko zachorowania na osteoporozę.

Znacząco poprawia się również metabolizm oraz spada ryzyko zawału serca. Podczas uprawiania sportu zużywamy glukozę, dzięki czemu zapobiegamy lub zmniejszamy ryzyko zachorowania na cukrzycę. Mięśnie powiększają się i stają się wytrzymalsze, skutecznie chroniąc kości i stawy przed kontuzjami. Czy trzeba chcieć więcej?

Nie trzeba więcej… ale sport to daje!

Można w to nie wierzyć, ale ćwiczenia są doskonałym sposobem nie tylko na walkę o świetną sylwetkę, zdrowie fizyczne, ale także i psychiczne. Już samo dotlenienie organizmu, do którego dochodzi podczas aktywności fizycznej, świetnie wpłynie na nasze samopoczucie, na pewno łatwiej będzie nam także usnąć. To jednak nie wszystko - sport pozwala uporać nam się ze stresem, złym nastrojem, a nawet depresją!

Możliwe jest to dzięki endorfinom, czyli tzw. hormonom szczęścia, które są uwalniane w trakcie aktywności fizycznej. W tym samym czasie produkowana jest także serotonina, która wpływa na wzrost zadowolenia. Co więcej, obecność w organizmie tych hormonów odpowiada również za libido, prawidłowy sen, wzmożony apetyt (także na życie!) oraz zmniejszony poziom odczuwania bólu.

Pamiętajmy – ważna jest regularność

Warto zapamiętać, że sport uprawiany jedynie od czasu do czasu nie daje takiej satysfakcji i efektów, jak regularna aktywność fizyczna. Nie musimy trenować bardzo intensywnie lub bardzo często – wystarczy nam chociaż pół godziny ruchu dziennie, aby poprawić naszą figurę, zdrowie i samopoczucie.

Uwaga - wysiłek fizyczny w połączeniu z odpowiednią dietą oraz nawodnieniu organizmu przynosi niesamowite efekty!

 

Artykuł powstał przy współpracy z prosportowy.pl.