Dolegliwości kręgosłupa? Nordic Walking pomoże

Schorzenia kręgosłupa są coraz powszechniejszym zjawiskiem. Nie tylko wśród starszych, ale również młodszych osób odnotowuje się się co raz większe liczbę osób z bolącym kręgosłupem. Jak sobie pomóc? Wybierz Nordic Walking 
fit.pl
2013-02-27 00:00
Udostępnij
Dolegliwości kręgosłupa? Nordic Walking pomoże
Spacerowanie z kijkami pomaga utrzymać poprawną postawę oraz ułatwia pozbycie się napięcia mięśni w górnych rejonach ciała. Dzięki nordic walking odprężasz się i rozluźniasz mięśnie podtrzymujące szyjny odcinek kręgosłupa. Nordic Walking może być uprawiany przezkażdego i wszędzie oraz nie wymaga drogiego sprzętu i ubrania. Właśnie z tych powodów chodzenie z kijkami to najszybciej rozwijająca się forma aktywności fizycznej na świecie.

Lekarze i fizjoterapeuci bardzo cieszą się z faktu, że coraz więcej ludzi korzysta z tej formy aktywności fizycznej – szczególnie jeżeli chodzi o osoby starsze i otyłe.  Nordic Walking  jest o wiele bardziej efektywniejszą techniką od zwykłego marszu.  Pozytywnych aspektów tej techniki wydaje się być wiele – chociażby korygowanie postawy swojego ciała  – kręgosłup podczas marszu z kijkami jest wyprostowany. Osoby, które cierpią z powodu dolegliwości związanych z kręgosłupem – często zmuszane są do zmiany swojego dotychczasowego trybu życia i dostawaniem go do aktualnych możliwości, które wyznacza  im ich własny organizm. Jednakże, często zaprzestajemy jakiejkolwiek aktywności fizycznej w obawie przed pogorszeniem swojego stanu zdrowia, a to błąd. Brak ruchu powoduje osłabienie mięśni, pogorszenie się stanu zdrowia oraz przyspiesza osteoporozę.  Oczywiście najlepszym rozwiązaniem są ćwiczenia przy schorzeniach kręgosłupa pod bacznym okiem fizjoterapeuty – jednak, gdy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania ciężko jest znaleźć placówkę prowadzącą zajęcia fizyczne  – to najlepszym rozwiązaniem jest  – Nordic Walking. 

Spacer z kijkami ze względu na swoją prostotę, to jeden z nielicznych rodzajów bezpiecznej aktywności fizycznej, znakomity dla osób, które w wyniku wypadków lub z innych przyczyn straciły częściowo sprawność fizyczną. Regularnie uoprawiany wspaniale odciąża kręgosłup i wzmacnia jego mięśnie, dzięki czemu ustępują bóle. Często zalecany przy rehabilitacji. W wyniku badań przeprowadzonych w Europie Zachodniej potwierdzono pozytywny wpływ Nordic Walking na rehabilitację u pacjentów z kontuzjami sportowymi, po zabiegach ortopedycznych lub z wadami postawy. 

Podczas energicznego marszu z kijkami intensywnie pracują niemal wszystkie mięśnie, przez co w szybki sposób udaje nam się wzmocnić również plecy. Nordic Walking jest bardzo bezpieczną formą ruchu, gdyż dzięki kijkom cały aparat ruchowy jest odciążony aż do 30%. Uprawiając tą dyscyplinę obserwujemy również znaczną poprawę ruchomości kręgosłupa i stawów. Nordic Walking kształtuje prawidłową postawę ciała oraz w znacznym stopniu zmniejsza lub likwiduje bóle kręgosłupa.

Pozytywne efekty dla osób z bólem kręgosłupa:
  • wzmocnienie mięśni ramion, barków, klatki piersiowej, brzucha, kręgosłupa, nóg.
  • rozciągnięcie mięśni szyi, ramion oraz tułowia.
  • poprawa koordynacji ruchowej- zwiększona powierzchnia podparcia (dzięki kijkom) a w konsekwencji poprawa stabilności w trakcie marszu.
  • częściowe uwolnienie trzonów kręgosłupa od ciężaru głowy i tułowia, dzięki wsparciu w postaci kijów.
  • zwiększony wydatek energetyczny o 20%-50% w stosunku do zwykłego marszu, bez kijów.
  • o 30% mniejsze obciążenie dla układu motorycznego w porównaniu do wolnego biegu (jogging) 

www.zdrowie.fit.pl