Jak rozsądnie i bezpiecznie stosować leki na przeziębienie?

Przeziębienie to jedna z najczęściej występujących chorób u dorosłych i dzieci. Gdy przebiega łagodnie i bez powikłań, nie wymaga wizyty u lekarza. Pomocne bywają różnorodne leki bez recepty dostępne w aptekach, ale sięgając po nie, należy zachować ostrożność.
2020-10-29 00:00
Udostępnij
Jak rozsądnie i bezpiecznie stosować leki na przeziębienie?

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia, chcemy jak najszybciej je wyeliminować, aby nie doprowadzić do rozwoju choroby. Sięgamy wówczas po różnorodne środki farmaceutyczne na przeziębienie i grypę. W każdej aptece znajdziemy co najmniej kilka tego rodzaju specyfików. Niestety często okazuje się, że stosujemy ich zbyt wiele, nieodpowiednio łączymy substancje znajdujące się w poszczególnych produktach, a niekiedy nawet sięgamy po leki, które przy przeziębieniu są zupełnie nieskuteczne, a nawet potencjalnie szkodliwe.

Dlaczego nie ma leku na przeziębienie?

Chociaż współczesna medycyna zapewnia skuteczne metody leczenia nawet bardzo poważnych schorzeń, to jednak nadal nie ma jednego, skutecznego leku na stosunkowo niegroźną chorobę, jaką jest przeziębienie. Przyczyną jest zbyt duża liczba szczepów wirusów przeziębienia. Istnieje ponad 200 różnych wirusów, które replikują się po przeniknięciu do komórek nabłonka górnych dróg oddechowych. Sam wirus, który odpowiada za nieżyt nosa, ma ok. 100 różnych szczepów. Do innych wirusów najczęściej powodujących infekcje zaliczamy rhinowirusy (30-50% przypadków), koronawirusy (10-15% przypadków), wirus RS (ang. Respiratory Syncytial Virus), adenowirusy i enterowirusy (np. Coxsackie).

Nie ma też uniwersalnej szczepionki na przeziębienie, która byłaby w stanie uodpornić nas na wszystkie wirusy. I chociaż dysponujemy bardzo rozległą wiedzą na temat choroby przeziębieniowej, to jednak nadal możemy stosować wyłącznie leczenie objawowe, polegające na łagodzeniu pojawiających się dolegliwości.

Preparaty „na grypę i przeziębienie” stosuj ostrożnie i z umiarem

Istnieje wiele ogólnodostępnych preparatów “na grypę i przeziębienie” bez recepty. W praktyce jednak ich skład opiera się na 2-3 różnych lekach. Najczęściej są to substancje lecznicze, takie jak paracetamol lub niesteroidowy lek przeciwzapalny, lek przeciwhistaminowy, pseudoefedryna itp. Bardzo często wzbogacone są o witaminę C. Nie wpływają one jednak na przebieg choroby, a mają na celu przede wszystkim łagodzenie objawów.

Dla pacjentów są one bardzo “wygodne” w zastosowaniu, gdyż sięgając po jeden preparat, łagodzimy kilka objawów, np. stan podgorączkowy, ból głowy, kaszel. Niestety łatwo jest przekroczyć zalecaną dawkę substancji leczniczych w nich zawartych, szczególnie jeśli stosujemy na raz kilka leków, np. lek wieloskładnikowy na przeziębienie i dodatkowo leki na kaszel lub katar. Trzeba też mieć na uwadze fakt, że niektóre substancje znajdujące się w preparatach na przeziębienie powodują skutki uboczne. Przykładowo, leki przeciwhistaminowe mogą przyczyniać się do zwiększonej senności, zaburzenia koncentracji, a nawet upośledzenia zdolności prowadzenia pojazdami mechanicznymi. Z kolei pseudoefedryna u niektórych pacjentów wywołuje bóle głowy, bezsenność, zwiększone ciśnienie tętnicze itp.

Stosując preparaty wielolekowe czy jakiekolwiek inne leki na łagodzenie objawów koniecznie należy zapoznać się z ich składem i przeciwwskazaniami. Jeśli zamierzamy łączyć ze sobą kilka leków, warto wcześniej skonsultować się w tej kwestii z lekarzem lub farmaceutą.

Jak łagodzić objawy przeziębienia bezpiecznie?

Przeziębienie nie jest groźną chorobą i można ją wyleczyć stosunkowo szybko, nie narażając się na powikłania. Trzeba jednak zapewnić organizmowi odpowiednie warunki do regeneracji i skutecznej walki z wirusami. Bardzo ważny jest odpoczynek, spokojny sen, unikanie nadmiernego wysiłku oraz przyjmowanie dużej ilości płynów. Nie należy też narażać się na dodatkowe przemarznięcie.

Warto też stosować różnorodne domowe sposoby na przeziębienie, które nie tylko pomagają w łagodzeniu dolegliwości, ale również pozytywnie wpływają na samopoczucie. Sprawdzi się więc ciepła herbata z imbirem lub sokiem malinowym, domowy syrop z cebuli, miód, napar lipowy itp. Tradycyjną i coraz częściej stosowaną metodą jest też wykorzystywanie różnorodnych olejków eterycznych lub ich mieszanin do nacierania ciała. W celu łagodzenia dolegliwości i złego samopoczucia przy przeziębieniu zalecany jest m.in. olejek lawendowy, olejek z mięty pieprzowej, olejek cynamonowy, olejek goździkowy czy olejek cytrynowy.