Badanie piersi pozwala na wykrycie raka we wczesnym stadium, gdy jest on całkowicie wyleczalny. W Polsce tylko około 40% zmian nowotworowych jest wykrywalnych samodzielnie przez kobiety.
fit.pl
2005-09-27 00:00
Udostępnij
Jak samodzielnie badać piersi
Kiedy się badać?

Rób to zawsze o tej samej fazie cyklu, najlepiej dwa - trzy dni po zakończeniu miesiączki. Jeśli przeszłaś już menopauzę, badaj piersi zawsze w ten sam dzień miesiąca. 

Gdzie się badać?

Najprościej w łazience, w porze kąpieli. W pierwszej fazie badania niezbędne jest duże lustro oraz dobre oświetlenie, a drugi etap najłatwiej przeprowadzić pod prysznicem. Jeśli nie masz w łazience odpowiednich warunków, badaj piersi tuż po wyjściu z kąpieli, gdy skóra jest jeszcze wilgotna. Ostatni etap badania wymaga położenia się na wznak na tapczanie lub podłodze. Przygotuj też niewielką poduszkę lub złożony w kostkę ręcznik. Badanie zajmie ci przynajmniej 10 minut, zaplanuj je więc tak, by nikt ci wtedy nie przeszkadzał.

Jak to się robi?
1. Stań przed lustrem z rękoma wzdłuż ciała. Przyjrzyj się uważnie obu piersiom. Zwróć uwagę na brodawki: czy nie stały się nie ma na nich guzków. Obejrzyj też skórę pod kątem przebarwień, fałdów lub niepokojących już na pierwszy rzut oka wypukłości. 
 bad piersi 1

bad piersi 2
2. Stojąc przed lustrem wyprostuj plecy i powoli unieś w górę jednocześnie obie ręce, a potem równomiernie je opuść. Powtórz ten ruch kilka razy i obserwuj w tym czasie obie piersi, zwracając uwagę, czy poruszają się jednakowo. Popatrz też, czy brodawki nie odchylają się w bok. 
3. Oprzyj ręce na biodrach i stojąc w tej pozycji przyjrzyj się obu piersiom. Zwróć uwagę, czy nie ma na nich jakichś zaczerwienień, krostek i owrzodzeń, wciągnięć i zmarszczeń. Zwróć też uwagę, czy brodawki nie nabrały barwy pomarańczowej. 
bad piersi 3

bad piersi 4
4. Unieś prawą rękę, zegnij ją w łokciu i załóż za głowę, tak by dłoń leżała na szyi. W tej pozycji obmacaj dokładnie lewą ręką prawą pierś. Zwróć uwagę na wszystkie zgrubienia i nierówności. To samo zrób z lewą piersią, zakładając za głowę lewą rękę. 
5. Ułóż płasko palce i lekko naciskając zataczaj nimi na piersi koła. Zacznij od miejsca gdzie na zegarowej tarczy jest godzina 12, i zatocz pełne duże koło kierując się na zewnątrz, pod spód, do środka i ponownie ku górze. Następnie spiralnym ruchem zatocz dwa-trzy mniejsze koła, zbliżając się coraz bardziej do brodawki. W ten sposób zbadaj obie piersi. 
bad piersi 6 6. Delikatnie ściśnij brodawkę kciukiem i palcem wskazującym. Obserwuj czy nie wydobywa się z niej jakiś płyn, zwłaszcza zabarwiony krwią.
7. Połóż się na wznak, wkładając pod prawy bark poduszkę lub złożony ręcznik. Prawą rękę zegnij w łokciu i włóż pod głowę. Badaj prawą pierś lewą ręką, tak samo, jak w pozycji stojącej: zataczając palcami coraz mniejsze koła. Potem tak samo zbadaj lewą pierś. 
bad piersi 7

bad piersi 8
8. Leżąc swobodnie opuść prawą rękę, lekko ugiętą w łokciu, wzdłuż ciała. Lewą ręką obmacaj prawą pachę. Zwróć uwagę, czy węzły chłonne nie są powiększone i czy nie wyczuwasz tam guzków. Potem opuść lewą rękę i prawą dłonią zbadaj tak samo lewą pachę.

 

www.fit.pl