Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Przez cały miesiąc prowadzone są różnorakie kampanie, mające na celu przypominanie o profilaktyce piersi. Jak o nie prawidłowo dbać?
fit.pl
2013-10-08 00:00
Udostępnij
Zadbaj o swoje piersi!

W Polsce kobiety zbyt rzadko chodzą do ginekologa, robią mammografię i same badają piersi. Wczesne wykrycie niebezpiecznych zmian chorobowych daje duże szanse na pełne wyleczenie, dlatego tak ważne jest samodzielne badanie piersi - to jeden z najlepszych sposobów, który pozwala stwierdzić jakiekolwiek zmiany w piersi.


Dolegliwości ze strony piersi w postaci rożnego rodzaju bólów odczuwa w różnych okresach życia około 80% kobiet, z czego aż 30% odczuwa uciążliwe, trwające ponad 5 dni w miesiącu niedogodności. Nie ma jednoznacznego wyjaśnienia przyczyn, dlaczego u kobiet występują tego rodzaju uciążliwości. Może do nich należeć zarówno noszenie zbyt obcisłej bielizny, uraz mechaniczny, zaburzenia hormonalne, jak i poważna choroba. Dlatego tak istotne jest uważne obserwowanie piersi przez całe życie.

Bóle piersi – przyczyny i leczenie

Jeśli ból piersi pojawia się kilka dni przed miesiączką i zanika tuż po rozpoczęciu krwawienia jest prawdopodobnie związany z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Wywołuje go zmiana struktury piersi powstała w wyniku gromadzenia się wody w tkance gruczołowej i zanika on wraz z pojawieniem się krwawienia. W okresie menopauzy ból związany jest z kolei ze zmianami hormonalnymi, które powoduje naturalne starzenie się piersi i zanik tkanki gruczołowej. Żadnych objawów nie należy lekceważyć, regularne badanie piersi niezbędne jest już w młodości.

W zdecydowanej większości przypadków okazuje się, że bolesność wywołana jest przez mastodynię (ból) lub mastalgię (ból plus obrzęk), towarzyszące PMS i bolesnemu miesiączkowaniu. Brak równowagi estrogenowo-progesteronowej odpowiada zarówno za występowanie mastodynii, jak i mastopatii. Kobiety w okolicy trzydziestego roku życia cierpią czasami na ból obejmujący całe piersi. Zazwyczaj obrzęk i ból piersi nie wpływa na codzienne funkcjonowanie, czasem jednak ból jest na tyle silny i długotrwały, że powoduje znaczne obniżenie jakości życia wywołane silnymi zakłóceniami, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kuracji farmaceutykami, która może jednak wywoływać szereg skutków ubocznych.

Poradnik zdrowych piersi Mastodynon

1. Należy przed lustrem obejrzeć kształt, kolor skóry piersi i sutków.
Należy obejrzeć, czy:
- nie ma zmian w kształcie lub wielkości piersi
- na skórze piersi nie pojawiły się zaczerwieniani lub wypryski
- nie pojawiły się wciągnięcia sutków, fałdki lub dołki dookoła nich.
 
2. Następnie należy unieść ręce i obejrzeć z przodu i z obu stron pierś.
Należy obejrzeć, czy:

- nie ma zmian w kształcie lub wielkości piersi
- na skórze piersi nie pojawiły się zaczerwienienia lub wypryski
- nie pojawiły się wciągnięcia sutków, fałdki lub dołki dookoła nich.

3. Najpierw w pozycji stojącej płaską dłonią należy zbadać pierś.
Należy się przyjrzeć, czy nie ma obrzęków lub dołków.

4.Rozpocząć należy od zewnętrznej ćwiartki piersi (u większości kobiet tkanki w tej części są twardsze). Badanie należy przeprowadzać zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Należy sprawdzić, czy nie ma obrzęków, torbieli, stwardnień.

5. Następnie należy ścisnąć po kolei każdy sutek pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym.
Należy sprawdzić, czy:
- nie wydziela się żaden płyn z jednego lub obu sutków
- nie ma zmian sutka, np. wciągnięć, zmian pozycji lub kształtu sutka.

6. Leżąc na plecach, powtórnie należy zbadać każdą ćwiartkę piersi zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Należy sprawdzić, czy nie ma obrzęków lub dołków.

 
7. Palcami należy sprawdzić pachę.
Należy zbadać tkanki pod względem powiększenia węzłów limfatycznych.

W przypadku wyczucia przerostów tkanki piersi, zgubień lub guzków należy pilnie zwrócić się do ginekologa celem wykonania profesjonalnej diagnostyki i wyznaczenia odpowiedniej terapii.

 

www.zdrowie.fit.pl