fit.pl mobile logo

Jak zadbać o swój wzrok?

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IQS, co szósty Polak nigdy nie był u okulisty lub optometrysty, a co piąty nie wie nawet, czy ma wadę wzroku. Dane te pokazują, że temat zdrowia oczu przez wielu rodaków jest zaniedbywany. Jak można zadbać o wzrok, by cieszyć się nim przez długie lata? Sprawdź!

Rób przerwy w czasie długich sesji przed monitorem lub telewizorem

Wykonując pracę, która wymaga spędzania długich godzin przed ekranem monitora lub laptopa, narażamy wzrok. Wynika to m.in. z faktu, że monitory emitują niebieskie światło, które zaburza procesy metaboliczne zachodzące w siatkówce oka. Takie działanie powoduje m.in. powstawanie wolnych rodników, które uszkadzają komórki receptorowe w gałkach ocznych. W efekcie wzrok ulega pogorszeniu – mogą pojawić się mroczki czy krótkowzroczność. Innym negatywnym efektem oddziaływania niebieskiego światła jest nadwyrężanie się nerwów wzrokowych, które naturalnie szukają równowagi (próbują wyregulować się w swoich ogniskach, a niebieskie światło to utrudnia), co z kolei prowadzi do pogarszania się wzroku.

Aby ograniczyć negatywny wpływ światła monitorów na nasze oczy, powinno się używać specjalnych okularów z filtrem. Zakładając je podczas pracy przy komputerze, czy długich sesji przed telewizorem, znacząco ogranicza się wpływ emitowanego światła na gałki oczne. Pomocne jest również ograniczanie czasu spędzanego przed ekranem na rzecz korzystniejszych i zdrowszych aktywności, np. sportu. Ważne jest również utrzymywanie odpowiedniej odległości od ekranu (np. 1,9 metra od telewizora LCD czy 70 cm od monitora komputera).

Zadbaj o odpowiednią suplementację

Dla zachowania dobrej kondycji i zdrowia oczu, kluczowe jest postawienie na wartościowe produkty w diecie. Ważne jest, by zawierały w sobie korzystne witaminy, takie jak A, C, E oraz składniki mineralne – cynk, miedź, selen czy mangan. Wszystkie kompleksowo oddziałują na rzecz poprawy wzroku. Gdzie je można znaleźć? Źródłem witaminy A jest marchew, pomidory, brzoskwinie czy warzywa z ciemnymi liśćmi. Witamina C znajduje się w truskawkach, cytrynach, pomarańczach czy papryce. Witamina E to składnik olejów roślinnych, orzechów, sezamu czy dyni. Składniki mineralne mają swoje źródła w rybach, produktach pełnoziarnistych, jajach, owocach morza, awokado, orzechach, roślinach strączkowych, czosnku czy cebuli.

Dbając o wzrok, warto również wypróbować sprawdzone suplementy diety, takie jak ProOptical od Duolife. Produkt ten zawiera luteinę, która wpływa na zmniejszenie uszkodzeń fotochemicznych. Ponadto znajduje się w nim astaksantyna, która wspiera procesy akomodacji oczu. To również dobre źródło Witaminy C pomagającej w syntezie kolagenu, czyli budulca ciałka szklanego oczu. Dodatkowo w składzie ProOptical znajdują się krocyny oraz safranal, czyli substancje o działaniu antyoksydacyjnym, oraz wspierające ochronę oczu przed działaniem szkodliwych promieni ultrafioletowych.

Patrz w przyszłość!

Dla utrzymania dobrej kondycji wzroku kluczowe są dwa aspekty – profilaktyka oraz zadbanie o dietę
i suplementację. Wdrażając odpowiednie zmiany w swoim życiu, można zapewnić organizmowi odpowiednie wsparcie, które przełoży się na zachowanie dobrego wzroku przez długie lata.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl