Latem nasze oczy są narażone na różnorodne zagrożenia, takie jak alergie, oparzenia słoneczne, urazy sportowe czy infekcje. Odpowiednia dbałość o zdrowie oczu jest kluczowa, aby cieszyć się wakacjami bez przeszkód. Jakie działania profilaktyczne podjąć? Oto kilka wskazówek od dr Tomasza Tomczyka, okulisty z kliniki Oko-Test z placówkami w Olkuszu i Nowym Targu.
Aleksandra Załęska
2024-06-20 09:50
Udostępnij
Chroń oczy latem

Ochrona przed słońcem

Promieniowanie UV jest szczególnie intensywne latem i może powodować poważne schorzenia oczu, takie jak zapalenie spojówek, uszkodzenie rogówki czy czerniak oka. Dlatego niezwykle ważne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. - "Tak, jak stosujemy kremy z filtrem SPF na skórę, tak powinniśmy chronić oczy odpowiednimi okularami" - radzi dr Tomczyk. Dodatkowo można stosować nawilżające krople do oczu z filtrem UV.

Nigdy nie patrz bezpośrednio na słońce, ponieważ może to prowadzić do poparzenia oczu. Jeśli do tego dojdzie, objawy mogą pojawić się z opóźnieniem i obejmować ból, łzawienie, swędzenie, zaczerwienienie i nadwrażliwość na światło. W takim przypadku należy unikać bezpośredniego słońca i schłodzić oczy zimnym kompresem. Konieczna może być wizyta u okulisty.

Radzenie sobie z alergiami

Alergiczne zapalenie spojówek często objawia się łzawieniem i szczypaniem. Dr Tomczyk zaleca konsultację z alergologiem lub okulistą, który przepisze odpowiednie środki. Doraźnie można stosować krople do oczu z substancjami łagodzącymi, takimi jak ektoina. Noszenie okularów ochronnych oraz częste mycie twarzy i rąk również pomaga w minimalizowaniu kontaktu z alergenami.

Pływanie w wodach publicznych

Chlor i bakterie w wodach publicznych mogą powodować podrażnienia i infekcje oczu. Aby tego uniknąć, zawsze należy nosić dobrze dopasowane okularki do pływania. Jeśli dojdzie do podrażnienia, przemyj oczy solą fizjologiczną i unikaj tarcia oczu. Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny unikać pływania w nich lub stosować jednorazowe soczewki, które można wyrzucić po pływaniu.

Inne porady

Podczas uprawiania sportów zawsze nosić sprzęt ochronny, aby zminimalizować ryzyko urazów oczu. W klimatyzowanych pomieszczeniach i ciepłych krajach, nawilżające krople do oczu mogą złagodzić przesuszenie. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, pamiętaj o zabieraniu ze sobą płynu do ich pielęgnacji oraz pudełka na soczewki podczas długich podróży samolotem.

Dbając o oczy latem, możemy uniknąć wielu problemów i w pełni cieszyć się wakacjami.