Czas spędzony na świeżym powietrzu jest korzystny dla oczu

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu ma istotne znaczenie dla higieny i zdrowia oczu. Oto kilka korzyści wynikających z przebywania na zewnątrz, które mogą wspomóc utrzymanie zdrowych oczu oraz zapobiegać problemom ze wzrokiem:
Aleksandra Załęska
2024-06-13 18:35
Udostępnij
Czas spędzony na świeżym powietrzu jest korzystny dla oczu

Zmniejszenie ryzyka krótkowzroczności

Czas na świeżym powietrzu obniża ryzyko rozwoju krótkowzroczności, redukuje zmęczenie oczu i poprawia widzenie w naturalnym świetle. Ponadto, aktywność fizyczna na zewnątrz wspiera ogólną kondycję zdrowotną, co pośrednio wpływa na zdrowie oczu. Kluczowe jest jednak ochrona przed słońcem i unikanie zanieczyszczeń powietrza.

Poprawa nawilżenia oczu

Przebywanie na świeżym powietrzu pomaga utrzymać wilgotność oczu, co przeciwdziała zespołowi suchego oka. Na zewnątrz wilgotność powietrza jest zazwyczaj wyższa niż w klimatyzowanych pomieszczeniach, co sprzyja naturalnemu nawilżeniu oczu.

Zmniejszenie zmęczenia oczu

Czas spędzony na zewnątrz daje oczom odpoczynek od skupiania się na bliskich przedmiotach, takich jak ekrany komputerów, telefonów czy książek. Zmniejsza to ryzyko zmęczenia oczu i związanych z tym dolegliwości, takich jak bóle głowy i napięcie mięśni oczu.

Zwiększenie komfortu widzenia

Naturalne światło dzienne jest korzystniejsze dla oczu niż sztuczne oświetlenie. Przebywanie na świeżym powietrzu może poprawić komfort widzenia, szczególnie podczas czynności wymagających dobrej ostrości wzroku, takich jak czytanie czy pisanie.

Poprawa zdrowia ogólnego

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na zdrowie całego organizmu, w tym układu krążenia. Lepsze krążenie krwi zapewnia odpowiednie zaopatrzenie oczu w tlen i składniki odżywcze, co wspiera ich zdrowie.

Witamina D

Ekspozycja na słońce wspomaga produkcję witaminy D, która jest ważna dla ogólnego zdrowia, w tym zdrowia oczu. Witamina D wspiera funkcje immunologiczne i zdrowie siatkówki.

Zmniejszenie ryzyka krótkowzroczności u dzieci

Badania pokazują, że dzieci spędzające więcej czasu na świeżym powietrzu mają mniejsze ryzyko rozwoju krótkowzroczności. Naturalne światło słoneczne oraz większa odległość, na jaką patrzą oczy podczas zabawy na zewnątrz, wspierają zdrowy rozwój oczu.

Ortoptyka jako metoda zapobiegania krótkowzroczności

Noszenie soczewek ortokorektologicznych w nocy, znane jako ortokorekcja, pozwala dzieciom nie nosić okularów ani soczewek kontaktowych w ciągu dnia. Jest to korzystne dla dzieci aktywnych fizycznie, uprawiających sport lub uczestniczących w innych aktywnościach, gdzie okulary mogą przeszkadzać. Jak wyjaśnia Piotr Toczołowski, specjalista optometrii klinicznej z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, ortokorekcja hamuje rozwój krótkowzroczności.

Ochrona oczu na świeżym powietrzu

Aby chronić oczy na świeżym powietrzu, należy unikać ekspozycji na szkodliwe promieniowanie UV i zanieczyszczenia powietrza, takie jak smog i pyły. Po powrocie do domu warto umyć ręce, aby usunąć kurz, pyłki i inne zanieczyszczenia, które mogłyby dostać się do oczu.