fit.pl mobile logo

Jakie badania wykonać po przechorowaniu Covid 19?

Coraz częściej mówi się, że zakażeni wirusem SARS-CoV2 będą odczuwać skutki infekcji przed długie miesiące, a nawet lata. To już pewne: wirus potrafi wyrządzić sporo szkód w organizmie. Dotyczy to nie tylko pacjentów z widocznymi symptomami choroby koronawirusowej, choć właśnie wśród tych osób coraz wyraźniej mówi się przebiegu tzw. „długiego COVID-19”. Badania dowodzą, że również ci, którzy przeszli zakażenie bezobjawowo lub skąpo objawowo, muszą liczyć się powikłaniami, mającymi długofalowy wpływ na ich zdrowie

Objawy oraz powikłania po chorobie COVID-19

Pierwsze objawy zakażenia następują zazwyczaj po 14 dniach – najczęściej jest to gorączka, suchy kaszel i duszności, a także utrata smaku i węchu. Często obserwuje się też nietypowe symptomy takie jak osłabienie, bóle mięśni, katar, zapalenie spojówek czy zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

U zakażonych pacjentów prawie zawsze rozwija się zapalenie płuc, które może mieć różny stopień nasilenia – od łagodnego do bardzo ciężkiego. Poza tym mogą rozwinąć się:

 • zespół niewydolności oddechowej (ARDS),
 • wiremia,
 • uszkodzenie mięśnia sercowego,
 • wtórne zakażenia bakteryjne.

Innymi powikłaniami po infekcji mogą być:

 • zwłóknienie płuc,
 • zapalenie mięśnia sercowego,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • tamponada i zawał serca,
 • zakrzepica,
 • ostre uszkodzenie wątroby, trzustki lub nerek,
 • udar mózgu,
 • neuropatia,
 • wstrząs septyczny.

Czas zdrowienia w przypadkach łagodnych trwa około tygodnia, natomiast średnio wynosi 2 tygodnie. Niestety umieralność wynosi około 2% i dotyczy głównie osób starszych (powyżej 80 roku życia) lub osób mających choroby współistniejące (np. POChP, niewydolność wątroby lub nerek, cukrzyca, nowotwory, niewydolność krążenia).

Jakie badania warto wykonać w przypadku podejrzenia powikłań po koronawirusie COVID-19?

W celu określenia kondycji organizmu po przebytej chorobie COVID-19, a także wykryciu ewentualnych powikłań można wykonać niektóre badania laboratoryjne. Należą do nich: 

 • morfologia krwi – obrazuje ogólny stan zdrowia pacjenta, a nieprawidłowe ilości poszczególnych składników krwi oddają aktualne problemy zdrowotne (np. podwyższona ilość białych krwinek wskazuje na trwający stan zapalny);  
 • poziom kreatyniny w surowicy – podwyższony poziom może wskazywać na nieprawidłową pracę nerek; 
 • poziom cholesterolu – nieprawidłowa ilość może wskazywać na zaburzenie pracy wątroby lub nerek; 
 • poziom aminotransferaz (m.in. ALT, AapAT) – podwyższony poziom może występować w przypadku niewydolności wątroby, lecz także w przypadku uszkodzeniu mózgu lub płuc; 
 • poziom witaminy D – niski poziom zwiększa podatność na infekcje, może także powodować trudniejszą rekonwalescencję po chorobie; 
 • poziom D-dimerów – po przebytej infekcji koronawirusem, szczególnie mającej ciężki przebieg, może pojawić się zakrzepica żył głębokich stanowiąca niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia; wskaźnikiem takiego stanu jest podwyższony poziom D-dimerów; 
 • obecność oraz ilość przeciwciał anty-SARS-Cov-2 klasy IgG i IgM – pojawiają się po infekcji SARS-Cov-2; ich odpowiednia ilość zapewnia odporność na powtórne zakażenie koronawirusem; 
 • poziom białka CRP – podwyższony poziom może świadczyć o stanie zapalnym toczącym się w organizmie, spowodowanym np. uszkodzeniem mięśnia sercowego. 

 Warto również wykonać badania obrazowe, czyli tomografia klatki piersiowej oraz RTG klatki piersiowej pomagają lekarzom w postawieniu prawidłowej diagnozy wystąpienia COVID-19. Specjaliści zalecają wykonanie takich badań już po przejściu choroby, w celu kontroli stanu zdrowia naszego organizmu, zwłaszcza płuc narażonych na ostre śródmiąższowe zapalenie w trakcie zakażenia.

Ozdrowieńcy odczuwający problemy związane z układem nerwowym jako skutki uboczne COVID-19, powinni odbyć konsultację u neurologa. Skieruje on ich na dalszą diagnostykę, która pomoże zbadać, czy u chorego nie pojawiły się ewidentne zmiany strukturalne w tkankach mózgu po przejściu COVID-19.

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl