Jesienne przeziębienia- jak unikać, jak sobie z nimi radzić?

 Z każdym nadejściem jesieni pojawia się fala przeziębień. Choroba nie na tyle poważna, by rezygnować z codziennego funkcjonowania, jednak wyjątkowo nieprzyjemna i niekiedy ograniczająca nasze możliwości zarówno intelektualne jak i fizyczne. Jak zapobiegać i jak sobie radzić z przeziębieniem, by najszybciej się go pozbyć?
fit.pl
2015-09-22 00:00
Udostępnij
Jesienne przeziębienia- jak unikać, jak sobie z nimi radzić?
Jako przeziębienie określa się stan ogólnego złego samopoczucia, najczęściej połączonego z katarem czy bólem głowy, które najczęściej jest kojarzone z wyziębieniem organizmu. Jednak to nie zimno samo w sobie powoduje występowanie tych objawów. Na częstsze zachorowania w okresie jesiennym składają się dwa czynniki: indywidualne wychłodzenie organizmu, oraz lepsze warunki atmosferyczne dla przeżywania wirusów, które są najczęstszą przyczyną przeziębień.

Co oznacza indywidualne wychłodzenie organizmu? Otóż nie ma znaczenia, jaka jest temperatura na zewnątrz, istotna jest tolerancja na zimno naszego organizmu. Mieszkańcy chłodniejszych od Polski regionów świata wcale nie chorują częściej od nas. Jeśli nasz organizm jest nieprzyzwyczajony do zimna ma kłopoty z odpowiednią termoregulacją. Zużywa zbyt dużo energii by się ogrzać, co powoduje, że staje się słabszy i bardziej podatny na zarażenie. Tak więc rozwiązaniem nie jest unikanie wychodzenia na zewnątrz w zimne dni, ale częste spacery, oczywiście w odpowiednim ubiorze, które przystosują nasz organizm.

Jeśli chodzi o dietę nie ma żadnego środka, który zapobiegałby przeziębieniom. Osławiona witamina C nie ma udowodnionej naukowo skuteczności dla wzmacniania odporności. Jedynym rozwiązaniem jest taka dieta, która dostarcza wszystkich niezbędnych substancji zapewniających zdrowie i siłę organizmu. Czyli dieta którą powinniśmy stosować przez cały rok. Bardzo ważny w aspekcie unikania przeziębień jest regularny wysiłek fizyczny i odpowiedni odpoczynek, zwłaszcza dostateczna ilość snu. Przemęczony organizm nie tylko jest bardziej podatny na przeziębienia ale też poważniejsze choroby.

A gdy przeziębienie już się pojawi? Najważniejszy jest odpoczynek, w miarę możliwości większy niż zazwyczaj. Leżenie pod ciepłym kocem zdecydowanie przyspiesza proces zdrowienia, ponieważ organizm nabiera sił do walki z przeziębieniem. Warto wspomóc się lekami, takimi jak Aspirin, które mają działanie przeciwzapalne. Niwelują one nieadekwatną do zagrożenia odpowiedź naszego organizmu, bez zmniejszania jego zdolności do obrony i zdrowienia. Dzięki nim zmniejszy się uczucie zmęczenia i osłabienia. Dla pozbycia się kataru, tylko w przypadku ważnych spotkań czy wydarzeń towarzyskich, można skorzystać ze środków stosowanych donosowo sprzedawanych w aptekach. Należy jednak pamiętać, że nie leczą one przyczyny, a jedynie czasowo usuwają objawy. Na katar, w domu najlepiej jest stosować nebulizacje z soli fizjologicznej, jednak osoby które nie posiadają odpowiedniego sprzętu mogą zastosować inhalacje z ciepłej wody lub płukanie jamy nosowej gruszką. Ludowe sposoby na przeziębienie takie jak miód czy czosnek zazwyczaj nie są skuteczne, ponieważ mają one działanie przeciwbakteryjne, które wyjątkowo rzadko jest przyczyną kataru i złego samopoczucia.

Walka z przeziębieniem jest trudna, dlatego oczywiście lepiej mu zapobiegać, niż je leczyć. Jednak gdy już jest za późno, warto zwolnić na kilka dni i od razu zastosować leczenie, by osłabienie wywołane przez przeziębienie nie skutkowało poważniejszą chorobą.