fit.pl mobile logo

Jesteś kobietą? Postaw na zdrowie

Coroczna wizyta u ginekologa powinna być wpisana do kalendarza każdej, dbającej o swoje zdrowie kobiety. Tymczasem, według najnowszych badań, aż 40 proc. kobiet nie widzi potrzeby regularnych wizyt u specjalisty. Blisko 30% pań odwiedza gabinet ginekologiczny pierwszy raz w życiu w związku z ciążą

Dlaczego kobiety w Polsce unikają wizyt u ginekologa? Niektóre wstydzą się spotkania z ginekologiem, unikają badań, obawiają się ewentualnych zabiegów. Inne mówią, że są zwyczajnie zabiegane i nie mają czasu na „niepotrzebne” wizyty, tym bardziej, że „czują się zdrowe”. To błąd, bo wiele chorób układu rozrodczego jest niewyczuwalna. Dlatego regularne wizyty u lekarza od zdrowia intymnego to podstawa profilaktyki zdrowotnej kobiet.

Kiedy do ginekologa?

Każda kobieta w wieku rozrodczym (czyli przez lata, kiedy miesiączkuje) powinna odbyć wizytę kontrolną przynajmniej raz do roku. Oczywiście, konsultacji nie należy odwlekać, jeśli odczuwamy jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu rozrodczego lub podejrzewamy że jesteśmy w ciąży.

- Podczas rutynowej wizyty lekarz przeprowadza wywiad medyczny, a następnie wykonuje USG przezpochwowe – wyjaśnia dr Ewa Żmudzińska, ginekolog z Kliniki Zdrowia Kobiety INVICTA. – Badanie USG dotyczy kobiet, które już rozpoczęły współżycie seksualne. Polega ono na założeniu sondy ultrasonograficznej do pochwy i oglądaniu narządu rodnego pacjentki. Jego wykonanie umożliwia ocenę budowy i stanu narządów – jajników, macicy, jajowodów. Odejścia od norm będą wskazaniem do dalszej diagnostyki i leczenia – mówi specjalista.

Wizytę u ginekologa powinny odbyć dziewczynki, które zaczęły miesiączkować. Na pierwsze spotkanie z lekarzem niepełnoletnia dziewczynka przychodzi z mamą.

Cytologia to podstawa

Jednym z podstawowych badań profilaktycznych, najczęściej wykonywanych podczas wizyty kontrolnej, jest badanie cytologiczne. Pozwala ono wykryć stany zapalne pochwy i niebezpieczne zmiany w obrębie szyjki macicy. Pamiętajmy, że rak szyjki macicy w Polsce zabija co roku aż 4 tys. kobiet! To bardzo dużo, w porównaniu np. ze Szwecją, gdzie badania cytologiczne są powszechne, a na wspomniany nowotwór rocznie umiera tylko ok. 50 kobiet. Dzieje się tak dlatego, że, niestety, wciąż niewiele kobiet w Polsce wie, że rowojowi choroby można skutecznie zapobiegać.

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje badanie cytologiczne raz na 3 lata wszystkim kobietom między 29 a 59 rokiem życia W przypadku obecności wirusa HPV specjaliści zalecają, by wykonywać je raz do roku. Jest to badanie bezbolesne, szybkie i proste, polegające na pobraniu wymazu z pochwy za pomocą specjalnej szczoteczki. Nie potrzeba na nie skierowania.

- Pobrany materiał przekazywany jest do oceny mikroskopowej, co daje możliwość sprawdzenia, czy kobieta znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Jeżeli wynik badania cytologicznego wzbudzi jakiekolwiek wątpliwości lekarza, pacjentka zostanie skierowana do dalszej diagnostyki na etapie pogłębionym programu, który obejmuje: badanie kolposkopowe i ewentualne badanie histopatologiczne wycinków – mówi dr Żmudzińska.

Pamiętajmy, że wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest najczęściej w pełni wyleczalny!

W trosce o piersi

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet, a wzrost odsetka zachorowań obserwuje się już u kobiet po 35. roku życia. Szacuje się, że każdego roku o chorobie w naszym kraju dowiaduje 18-20 tys. kobiet. Niestety, dzieje się tak głównie z powodu zaniedbań programów profilaktycznych, bo, podobnie jak w przypadku raka szyjki macicy, najlepszym sposobem na pokonanie raka piersi jest jego wczesne wykrycie!

Jak i kiedy badać piersi? - W pierwszej kolejności zalecamy wykonywać samobadanie piersi w domu. Najlepiej robić to między 5. a 10. dniem cyklu. Jeśli wyczujemy jakiekolwiek niepokojące zmiany powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Bez paniki! Nie każda zmiana w wyglądzie czy strukturze piersi oznacza od razu nowotwór, ale warto skonsultować swoje wątpliwości – tłumaczy dr Żmudzińska.

Badania piersi

Kolejnym krokiem jest wykonanie przynajmniej raz do roku USG piersi. Jest to badanie szybkie, nieinwazyjne i bezbolesne oraz zupełnie bezpieczne. Można je wykonać nawet będąc w ciąży oraz karmiąc piersią.

- Warto zapisać się na wizytę między 1. a 10. dniem cyklu. Wtedy obserwacja piersi jest najłatwiejsza i pozwala na dokładniejszą diagnozę – mówi dr Żmudzińska.

Po czterdziestym roku życia oprócz comiesięcznego  samobadania piersi i corocznego USG piersi, zaleca się wykonanie raz na dwa lata mammografii. Badanie to jest szczególnie ważne dla kobiet między 50 a 69 rokiem życia. W tej grupie ryzyko zachorowanie na raka piersi gwałtownie wzrasta. Badanie najlepiej wykonać pomiędzy 5 a 12 dniem cyklu miesiączkowego – w tym okresie piersi są najmniej bolesne. Badanie trwa kilka minut. Radiolog umieszcza pierś na stoliku aparatu mammograficznego, po czym wykonuje zdjęcie mammograficzne. Mammografia, podobnie jak cytologia jest refundowana przez NFZ.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
alexandraivanova13

Dziewczyny, bardzo przytyłam podczas ciąży, ale zaraz po porodzie postanowiłam to naprawić. Keto pomógł mi. Daję link, studium http://tokilb.com/u15k

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl