22 stycznia 2012 roku ruszała ogólnopolska kampania społeczna „Piękna bo zdrowa” organizowana z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (RSM) pod honorowym patronatem Anny Komorowskiej, Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Hanny Gronkiewicz – Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.  
fit.pl
2012-01-24 00:00
Udostępnij
Kampania Piękna, bo zdrowa
Celem kampanii jest  budowa świadomości i edukacja w zakresie profilaktyki i leczenia rsm, której śmiertelność wśród kobiet w Polsce jest najwyższa w całej Europie. Każdego roku prawie 4000 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Niestety, codziennie aż 5 chorych kobiet umiera! A wcale nie musi tak być, wystarczy regularnie przeprowadzać badania cytologiczne, do czego przekonują wszystkie osoby związane z kampanią, w tym aż 12 polskich gwiazd – aktorek, dziennikarek i prezenterek telewizyjnych: Anna Dereszowska, Edyta Jungowska, Katarzyna Pakosińska, Katarzyna Zielińska, Katarzyna Glinka, Agnieszka Popielewicz, Anna Wendzikowska, Ewa Pacuła, Maja Hirsch, Aleksandra Mikołajczyk, Marzena Sienkiewicz i Agata Młynarska.

Celem kampanii jest również zwrócenie uwagi na potrzebę profilaktyki nie tylko RSM, ale i innych nowotworów narządów rodnych kobiet, w tym m.in. raka jajnika, którego statystyki śmiertelności są równie niepokojące. Ideą kampanii „Piękna bo zdrowa” nie jest jednak zastraszanie, a edukowanie, że badań, które mogą uratować nam życie  nie warto się bać, a zdrowie jest jedynym kluczem do piękna i szczęścia – nas samych i naszych bliskich.

Dane Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy przy Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie pokazują, iż zaledwie 30% polskich kobiet systematycznie wykonuje cytologię, którą powinno się wykonywać minimum raz na rok, najrzadziej raz na trzy lata. Co gorsze jednak, aż połowa chorych na ten nowotwór nigdy nie miała pobranego wymazu cytologicznego.

W Polsce z powodu Raka Szyjki Macicy umiera codziennie pięć kobiet. W związku z tym zajmujemy niechlubne pierwsze miejsce w Europie ze względu na najwyższą śmiertelność wywołaną rakiem szyjki macicy.Organizatorzy kampanii mają nadzieję to zmienić poprzez szerzenie wśród kobiet wiedzy na temat badań cytologicznych, pokazywanie, jak ważna jest profilaktyka nowotworów narządów rodnych kobiet (w tym głównie raka jajnika) i edukowanie w zakresie dbania o zdrowie, które jest kluczem do szczęścia i urody.

Ogólnopolską kampanię społeczną na rzecz profilaktyki raka szyjki macicy „Piękna bo zdrowa” zwieńczy gala finałowa w dniu 30 stycznia br. podczas której odbędzie się m.in. uroczystość wręczenie statuetek Pereł mądrości – międzynarodowego symbolu walki z rakiem szyjki macicy i performance modowy z udziałem ambasadorek kampanii i kobiet, które pokonały chorobę.

www.zdrowie.fit.pl