fit.pl mobile logo

MITY NA TEMAT RAKA SZYJKI MACICY – CZEGO O NIM NIE WIESZ?

Rak szyjki macicy to choroba, która zabija – z tego powodu umiera corocznie 1700 Polek. Kobiety mogą się uchronić przed zachorowaniem na raka szyjki macicy, wykonując regularnie cytologię, a także zdobywając rzetelną wiedzę na temat przyczyn, objawów, przebiegu i konsekwencji tej choroby. Z najczęstszymi mitami albo przekłamaniami odnośnie zachorowania na raka raka szyjki macicy rozprawia się ginekolog lek. med. Marta Mączka

Mit: Wystarczy, że zrobię cytologię podczas ciąży

– To zaskakujące, ale sporo pacjentek, które przychodzą do mnie na wizytę, na pytanie „Kiedy ostatni raz wykonała Pani cytologię?” odpowiadają, że było to podczas ciąży. Nierzadko oznacza to, że cytologia została wykonana ponad 20 lat temu – komentuje ginekolog Marta Mączka. Z obserwacji lekarskiej wynika, że wiele pacjentek jest głęboko przekonanych o tym, że wynik badania cytologicznego z szyjki macicy nie zmienia się na przestrzeni lat, skoro od czasu badania ich partner seksualny nie uległ zmianie.

Mit: Mam jednego partnera seksualnego więc nie zachoruję

Mit dotyczący tego, że tylko kobiety posiadające wielu partnerów seksualnych chorują na raka szyjki macicy jest bardzo powszechny i całkowicie nieprawdziwy. Oczywiście prawdą jest, że poligamia może zwiększać ryzyko zachorowania, ale z kolei monogamia nie gwarantuje nam pancerza ochronnego przed rakiem szyjki macicy. – Rzeczywistość wygląda tak, że około 80 procent kobiet i mężczyzn w ciągu swojego życia ma kontakt z co najmniej jednym typem wirusa HPV. Później, w większości przypadków, wirusy HPV są zwalczane przez układ odpornościowy i znikają z organizmu. Jednak nie zawsze tak jest. Ostatecznie człowiek może stać się nosicielem HPV. Kobieta mająca kontakt seksualny z osobą, która jest bezobjawowym nosicielem HPV może ulec zakażeniu, a w efekcie zachorować na raka szyjki macicy. Co więcej, zachorowanie w trakcie stałego związku nie oznacza, że partner zaczął zdradzać, gdyż niekiedy wirus pozostaje w ukryciu przez wiele lat  – dodaje dr Mączka.

Mit: Nie uprawiam seksu, dlatego nie zachoruję na raka szyjki macicy

Brak aktywności seksualnej od wielu lat nie zwalnia kobiet z regularnego wykonywania badania cytologicznego. Każda kobieta, która rozpoczęła współżycie powinna regularnie, czyli najrzadziej jeden raz na trzy lata wykonywać cytologię z szyjki macicy. Jest to zasada niezależna od wszelkich wymówek, od wieku, orientacji seksualnej, a nawet od tożsamości seksualnej. O wykonywaniu regularnej cytologii powinny pamiętać wszystkie kobiety, czyli również te, które od wielu lat są nieaktywne seksualnie, które przechodzą menopauzę, czy są po menopauzie, osoby nieheteronormatywne, ale także osoby transseksualne posiadające szyjkę macicy. Medycyna pamięta o wszystkich – dodaje dr Mączka.

Mit: Skłonność do raka szyjki macicy dziedziczy się po matce

Są choroby nowotworowe, do których skłonność można odziedziczyć, ale nie należy do nich rak nabłonkowy szyjki macicy. W przypadku występowania takiego raka w rodzinie nie musimy się obawiać, że na niego zachorujemy. Jest to choroba, wywoływana czynnikiem środowiskowym (wirusami HPV). – Do kobiecych chorób, do których skłonność można odziedziczyć, zalicza się niektóre nowotwory jajnika oraz niektóre nowotwory piersi. Natomiast, z całą pewnością, nie można odziedziczyć skłonności do nabłonkowego raka szyjki macicy  – podsumowuje ginekolog Marta Mączka.

Mit: Zaszczepiłam się na HPV, więc mnie rak szyjki macicy nie dotyczy

Zaszczepienie się przeciwko wirusom HPV w znacznym stopniu ogranicza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, ale nie niweluje go całkowicie. Wynika to z faktu, że istnieje ponad 200 typów wirusów HPV. Część z nich atakuje błonę śluzową narządów rodnych, w tym szyjkę macicy. Tymczasem szczepionki chronią tylko przed kilkoma, wybranymi typami wirusów HPV, tymi najczęściej występującymi. Nie ma możliwości zaszczepienia się przeciwko wszystkim typom HPV.  Jednak wydaje się, że osoby które zainwestowały w swoje zdrowie i zaszczepiły się przeciwko HPV są to osoby o wyższym stopniu prozdrowotnej świadomości, która będzie je także skłaniała do regularnych badań cytologicznych z szyjki macicy, czyli co najmniej jeden raz na trzy lata, bo absolutnie nie mogą się czuć z niego zwolnione – dodaje dr Mączka.

Mit: Stan przednowotworowy w obrębie szyjki macicy to pewny wyrok śmierci

Cytologia jest wykonywana po to, aby wyłapywać stany przednowotworowe szyjki macicy, a dzięki niej w łatwy i szybki sposób można zablokować rozwój raka poprzez włączenie odpowiedniego postępowania medycznego. Dysplazja w obrębie szyjki macicy nie jest wyrokiem śmierci, wręcz przeciwnie. Jest diagnozą, która przed śmiercią chroni, gdyż uniemożliwia dalszy rozwój patologii. Dla każdej pacjentki z dysplazją szyjki macicy jest przewidziany stosowny algorytm postępowania lekarskiego, które blokuje rozwój raka – mówi dr Mączka.

Mit: Brak objawów oznacza brak raka szyjki macicy

Zazwyczaj choroba kojarzy nam się z konkretnymi objawami – w przypadku raka szyjki macicy tych objawów na początku może w ogóle nie być, albo mogą być nietypowe. – Do ginekologa należy się natychmiast zgłosić, jeśli występują plamienia między miesiączkami, upławy, ból w okolicy podbrzusza, ból podczas stosunku. Podstawowym badaniem służącym sprawdzeniu szyjki macicy jest badanie cytologiczne, nazywane potocznie cytologią – podsumowuje dr Mączka.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl