fit.pl
2007-06-13 00:00
Udostępnij
Mobilizujący szczegół
Ćwiczenia fizyczne nie tylko wzmacniają naszą muskulaturę i zapobiegają wielu chorobom cywilizacyjnym, ale rozwijają także zdolności umysłowe. Silne, sprawne ciało jest kluczem do mocnego i aktywnego umysłu. Ci, którzy z mlekiem matki „wyssali” radość z ruchu, nie potrzebują zachęt, ale jak namówić te pozostałe 90 %? I tu oprócz przekonywającego programu zajęć, prowadzonego przez wyszkolonego instruktora, dużą role odgrywają akcesoria używane w zajęciach.

Oto przykład. Jako doświadczony nauczyciel ruchu powoli wprowadzam nowości, obserwując reakcje grupy. Kiedy przed kilkoma laty zaczęłam wykorzystywać na lekcjach Pilates piłkę Fitball zaproponowałam na początek użycie jej przez 1/4 lekcji, potem przez 1/2. Wchodząc na salę 5 minut przed kolejnymi zajęciami zauważyłam, że już kilka osób siedziało na piłce balansując – i był dla mnie sygnał, że przyrząd ten podoba się. Obecnie prowadzę całą godzinę 2 razy w tygodniu Pilates Fitball i 2 razy z overball i FitballRollerem – zainteresowanie jest tak duże, że czasami awaryjnie zmuszona jestem prowadzić zajęcia w parach lub Pilates Standing - z uwagi na przepełnienie sali.


 Korzyści z zastosowania przyborów (z medycznego punktu widzenia):
  • wzbogacają trening o nerwowo- mięśniowe współdziałanie;
  • szkolą balans, stabilizację i propriocepcję;
  • wzmacniają głęboko położone tzw. mięśnie stabilizujące kręgosłup;
  • możliwe dla wszystkich grup wiekowych i dla zróżnicowanego stanu wytrenowania uczestników;
  • umożliwiają wprowadzanie ćwiczeń w przeproście i rotacji kręgosłupa;
    zwiększają motywację do ćwiczeń;
  • wnoszą lekkość i radość do terapii niektórych schorzeń;
  • poprawiają ogólną motorykę ciała.


Rozkwit Pilatesa

Firmy produkujące małe akcesoria dla branży fitness i wellness w ubiegłych latach przeżyły renesans jogi, oferując specjalistyczne maty, klocki i inne przybory pomocne dla jej adeptów. Rok 2007 przyniósł szczególny boom na rynku pomocy dla… rozumnej techniki Pilates. W czerwcu we Frankfurcie nad Menem w Niemczech odbywa się I Konwencja Pilates.

Z uwagi na rosnące zainteresowanie techniką Pilates i jej masowy rozkwit w klubach na całym świecie (np. w porównaniu do lat ubiegłych o 46 % więcej ćwiczących Pilates w Niemczech), najwięcej nowych przyborów pojawiło się właśnie dla niej. I im poświęcona będzie pierwsza część artykułu o akcesoriach fitness.mobilizujacy szczegol 02 min

Warto wspomnieć jeszcze o tym, że nauczenie nowicjuszy pilatesowej techniki oddychania i trzymania napiętego „centrum” nie jest łatwe. Podczas walki o utrzymanie równowagi, ćwicząc z przyborem niestabilnym, jak te wymienione poniżej, wszystkie potrzebne do stabilizacji kręgosłupa mięśnie angażowane są niejako automatycznie. I tu kolejny przykład . Od czasu do czasu pojawia się na zajęciach z techniki Pilates muskularny mężczyzna, zachęcony przez swoją partnerkę i... wychodzi z sali mokry, spada podczas ćwiczeń z piłki. Stwierdza, że wyobrażał sobie coś zupełnie innego. Napotkany kolejnego dnia w klubie czuje cały pierścień mięśniowy wokół kręgosłupa i... pojawia się na następnych zajęciach i dalej walczy.

[-------]

Przybory

Magic Circle, czyli magiczny krążek to koło gumowe z rączkami, aktywujące dodatkowo tzw. „centrum”. Magiczne, gdyż samo trzymanie tego przyboru z dociskiem na okolice pępka, aktywuje „centrum”, czyli wzmacnia i poprawia efektywność ćwiczeń z techniki Pilates. Zapewnia bogactwo ćwiczeń w każdej pozycji. Magic Circle wyprodukowała między innymi niemiecka firma Sissel.

 Możliwości wykorzystania akcesoriów:
  • wzmacnianie i stretching;
  • rehabilitacja i profilaktyka (np. „zdrowy kręgosłup”);
  • zabawa i terapia;
  • dla dorosłych i dzieci;
  • z początkującymi i z zaawansowanymi;
  • w kinezoterapii skolioz, gimnastyce dla ciężarnych, w profilaktyce osteoporozy i nietrzymania moczu, dla dzieci z wadami postawy itp.;
  • jako pomoc w automasażu i relaksacji;
  • w technikach Body&Mind.

Fitball Roller jest nowym przyborem, oferowanym przez włoską firmę Ledraplast, której piłki Fit i overball znane są od dawna w polskich klubach. Fitball Roller może być z powodzeniem stosowany zarówno w zajęciach z techniki Pilates jak i w lekcjach zdrowy kręgosłup, joga, stretching czy treningach indywidualnych. Jest to wałek o długości 68 cm i maksymalnej średnicy 18cm. Lekki i łatwy w transporcie. Wykonany jest z jeszcze lepszego tworzywa, niż piłki fitball (nie zawierającego lateksu PVC) i posiada możliwość regulowania jego twardości poprzez ilość powietrza. Inne firmy wypuściły na rynek wałki do techniki Pilates, wykonane z pianki, zatem bez możliwości regulacji twardości (np. „Foam Roller”). Funkcja płynnego rolowania bardzo pasuje do jednego z celów techniki Pilates – płynności. Na pewno wielu doświadczonych instruktorów fitness już od dawna rolowało maty, aby uatrakcyjnić zajęcia, ale niestety rozwijały się i wałek już po kilku nie minutach nie był wałkiem. Mamy zatem teraz do dyspozycji doskonały przyrząd.

mobilizujacy szczegol 03 minBallooning, czyli najlżejsze hantle świata. Idea nowego pomysłu treningowego z... balonem pojawiła się u Dietera Grabe z Monachium, podczas obserwacji zabaw dzieci z balonikami na przyjęciu urodzinowym… Specjalne balony, stworzone z myślą o zajęciach fitness, nazwane Didi Balloon – utrzymują do 85 kg, ale... i tak pękają ku uciesze producenta – pękniętych nie należy wyrzucać, służą bowiem jako taśmy. Opracowano książkę z 35 ćwiczeniami w pozycjach stojących, siedzących i leżących, które kształcą równowagę, wzmacniają i relaksują. Autor oferuje również szkolenia. Piłki – moim zdaniem w dalszym ciągu najpraktyczniejsze w zastosowaniu w rożnego rodzaju lekcjach, począwszy od wzmacniania (body forming), poprzez „zdrowy kręgosłup”, a skończywszy na technice Pilates. Są to piłki o przekroju 23-28 cm. Szczególne zalety kul i piłek zawsze fascynowały i budziły, nie tylko w dzieciach, chęć do zabawy. Małe, łatwe do przechowywania, nadmuchiwane za pomocą plastikowej rurki tzw. „słomki”, jak do picia czyli higienicznie, z przyjemnego, przyczepnego, wysokiej klasy tworzywa i bardzo ważne w naszych warunkach – tanie.

Zalety wykorzystania akcesoriów

Oczywiście można prowadzić lekcję wzmacniającą lub z techniki Pilates bez piłek, ale warto je na zajęcia wprowadzić. Przytoczę poniżej zalety, które podnoszą efektywność ćwiczeń, kiedy użyjemy w nich dodatkowo przybory.
  • Wielu ćwiczącym pomagają w koncentracji na ćwiczeniu (np. podczas wzmacniania mięśni brzucha, uciskając trzymaną w dłoniach piłkę, rozpoczynamy ruch rzeczywiście od mięśni brzucha, a nie, jak często bywa, od ruchu głową czy barkami).
  • Stwarzają opór ukierunkowując pracę mięśni (np. ściskając piłkę między kolanami czy stopami włączamy automatycznie przywodziciele i mięśnie dna miednicy małej – patrz fot.).
  • Optymalizują pozycje ćwiczenia.
  • Utrudniają ćwiczenia (np. zaburzając równowagę: Pilates Roller, piłki).
  • Ułatwiają utrzymanie równowagi (np. pozycje z Pilates Stending z piłką w dłoniach).
  • Wspomagają stretching (np. zginacze stawu biodrowego na fotografii).
  • Wspomagają mobilizację i rozluźnienie napiętych części ciała (np. stawów biodrowych).
  • Umożliwiają wprowadzenie form zabawowych, w parach czy konkursów.
  • Praktyczne, małe i poręczne.
  • Ekonomiczne (niska cena w stosunku do zalet i możliwości urozmaicenia zajęć).
  • Zbliżają, integrują grupę (np. końcowy masaż w parach małą lub dużą piłką).

PODSUMOWANIE

Przybory można wykorzystywać na lądzie, w wodzie i w podroży. Życząc aktywnego lata, namawiam do korzystania z małych pomocników i zapraszam na szkolenia

JOLANTA IGNASZEWSKA-KÜHBAUCH
Doktor nauk o kulturze fizycznej,
magister rehabilitacji ruchowej (AWF Wrocław),
autorka programu „Prozdrowotny klub fitness”;
redaktor naczelny www.fit.pl

Body Life nr 3/2007