Nadżerka szyjki macicy – co warto o niej wiedzieć?

Nadżerka szyjki macicy to zmiana, która często nie stanowi zagrożenia. Zdarza się jednak, że nadżerka stanowi duży ubytek nabłonka szyjki macicy, zmuszający do podjęcia odpowiedniego leczenia. W niektórych przypadkach nadżerka okazuje się zmianą nowotworową. Sprawdź, jakie są rodzaje nadżerek, jakie mogą być objawy oraz jak wygląda leczenie?
2019-08-26 00:00
Udostępnij
Nadżerka szyjki macicy – co warto o niej wiedzieć?

Co to jest nadżerka szyjki macicy i jak powstaje?

Nadżerka to niewielka zmiana, która wygląda jak nierówna ranka. Do rozwoju nadżerki dochodzi w śluzówce wyścielającej szyjkę macicy, stąd często pojawia się pytanie, czy nadżerka to rak szyjki macicy. Otóż nadżerka rakiem nie jest, jednak nieleczona może doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy.

Nadżerka szyjki macicy najczęściej powstaje u kobiet, które nieodpowiednio dbały o higienę intymną oraz przechodziły stany zapalne i infekcje pochwy innych narządów płciowych. Nieleczone infekcje mogą osłabiać błonę wyścielającą drogi rodne, prowadząc do powstawania nadżerki szyjki macicy.

Zdarza się również, że nadżerka szyjki macicy powstaje z przyczyn, takich jak:

  • urazy mechaniczne, m.in. zbyt wcześnie podjęte współżycie po porodzie, kiedy drogi rodne są jeszcze niedostatecznie zregenerowane;
  • wielokrotne porody, a także poronienia;
  • infekcje przenoszone drogą płciową.

Nadżerka szyjki macicy – objawy i diagnoza

Niewielka nadżerka szyjki macicy objawy ma zwykle nieswoiste, czyli łatwo je pomylić z innymi dolegliwościami. Często także nie powoduje żadnych objawów lub są one niewielkie i nie budzą w nas niepokoju. Najczęściej diagnoza jest stawiana podczas rutynowego badania kontrolnego, dlatego tak ważne są regularne wizyty u ginekologa, które pozwalają na odpowiednio wczesne wykrycie ewentualnych schorzeń. Lekarz może stwierdzić obecność nadżerki szyjki macicy po wykonaniu badania przy użyciu wziernika lub na podstawie wyniku cytologii lub posiewu.

Natomiast duża nadżerka szyjki macicy (rzadziej mała) może wywoływać objawy. Nie jest to jednak warunek, ponieważ nawet bardzo duża nadżerka szyjki macicy może pozostawać nieodczuwalna. Objawy, które mogą (ale nie muszą), świadczyć o nadżerce, to m.in.:

  • plamienie poza miesiączką;
  • plamienie po stosunku;
  • bóle w dolnej części brzucha;
  • bóle pleców;
  • upławy;
  • nieprzyjemny zapach z pochwy.

Nadżerka szyjki macicy a ciąża – czy stanowi zagrożenie?

Zdarza się, że nadżerka szyjki macicy powstaje w ciąży lub właśnie wtedy dowiadujemy się o jej obecności. Zazwyczaj pierwszą myślą jest obawa o dziecko. Zwykle jednak nadżerka szyjki macicy w ciąży nie stanowi zagrożenia dla dziecka ani matki, jednak leczenie podejmuje się dopiero po porodzie, ponieważ leki mogą mieć negatywny wpływ na nienarodzone dziecko.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy o nadżerce szyjki macicy dowiadujemy się przed ciążą. Wówczas leczenie należy podjąć jak najszybciej, zwłaszcza jeśli planujemy zajście w ciążę. Nieleczona nadżerka w ciąży w wyniku działania hormonów może zmienić wygląd, stać się żółto-czerwona lub nawet zmienić się w polipy. Krwawiąca nadżerka szyjki macicy również może dokuczać kobietom w ciąży, które nie zgłosiły się do lekarza wcześniej.

Nadżerka szyjki macicy – leczenie

Leczenie nadżerki szyjki macicy może odbywać się na kilka sposobów. Mała nadżerka często jest leczona przy pomocy leków.

Nadżerka szyjki macicy może być leczona poprzez tzw. wypalanie, czyli elektrokoagulację. Zabieg polega na wypaleniu uszkodzonego nabłonka przy pomocy iskry elektrycznej.

Kolejnym sposobem jest zamrażanie, czyli kriokoagulacja nadżerki szyjki macicy. W odróżnieniu od wypalania, taki zabieg jest bezpieczny i bezbolesny. Zmieniony nabłonek ulega zniszczeniu pod wpływem temperatury osiągającej -160, -180 stopni Celsjusza.

Usuwanie nadżerki szyjki macicy przeprowadza się także dzięki koagulacji chemicznej, czyli wypalania przy pomocy opatrunków ze specjalnymi substancjami chemicznymi. Metoda ta zwykle wymaga powtarzania.