Nawilżacz powietrza skuteczniejszy niż tężnia solankowa?

Tężnie solankowe w ostatnich latach zdobywają coraz większą popularność w Polsce. Budowa tych obiektów stała się widocznym trendem wśród lokalnych społeczności podejmujących inwestycje prozdrowotne. Pomimo słuszności samej koncepcji tężni, trudno nie zauważyć braku edukacji i promocji dotyczącej korzyści wynikających z ich użytkowania.
Aleksandra Załęska
2024-05-07 14:03
Udostępnij
Nawilżacz powietrza skuteczniejszy niż tężnia solankowa?

Koszt budowy tężni solankowych zazwyczaj sięga kilkuset tysięcy złotych. Jest to znaczna kwota, zwłaszcza gdy obiekty te później pozostają często puste, zamiast służyć zdrowiu, na przykład jako miejsca do organizacji zajęć terenowych dla dzieci z miejscowych szkół i przedszkoli. Jakie korzyści niesie ze sobą korzystanie z tężni solankowych dla organizmu? Czy istnieje skuteczna alternatywa dla nich? Odpowiedzi na te pytania udziela lek. Sylwia Kuźniarz-Rymarz, endokrynolog i lekarz chorób wewnętrznych z Krakowa.

Właściwości lecznicze tężni

Wdychanie powietrza z aerozolem solankowym ma działanie profilaktyczne i lecznicze na organizm. Mikroelementy i minerały zawarte w wodzie solankowej są wchłaniane przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę, uzupełniając niedobór tych składników w organizmie. "Szczególnie istotne dla zdrowia są pierwiastki, takie jak jod, brom, wapń czy magnez" - wymienia lek. Sylwia Kuźniarz-Rymarz. "Działanie lecznicze inhalacji korzystnie wpływa na układ nerwowy, gruczoły dokrewne oraz stymuluje układ odpornościowy. Zaleca się regularne wizyty w tężniach osobom z chorobami tarczycy, alergicznymi schorzeniami skóry oraz w leczeniu nadciśnienia tętniczego" - dodaje lekarka.

Niestety, większość osób korzystających z tężni solankowych ogranicza się do sporadycznych wizyt, zamiast regularnie przeprowadzać terapie. W tym kontekście warto zauważyć, że równie dobre efekty zdrowotne można osiągnąć poprzez montaż nawilżacza powietrza w sypialni, w którym zwykłą wodę zastąpimy leczniczym roztworem solankowym.

Lecznicza solanka w sypialni

Dlaczego warto zainstalować nawilżacz powietrza właśnie w sypialni? Jest kilka powodów. "Przede wszystkim podczas snu, dzięki spokojnemu oddechowi, organizm ma szansę najlepiej przyswoić składniki mineralne zawarte w leczniczym aerozolu. Nawilżacz, który wytwarza regularne i niewielkie stężenie soli leczniczej, może skutecznie zapobiegać infekcjom, alergiom oraz oczyścić drogi oddechowe z codziennie wdychanych zanieczyszczeń" - wyjaśnia lek. Sylwia Kuźniarz-Rymarz.

Najważniejszym składnikiem, który w ten sposób dostaje się do organizmu, jest jod, mający kluczowe znaczenie dla wielu procesów w ciele. Posiada on również silne właściwości dezynfekujące, co w połączeniu z działaniem soli, sprzyja ochronie i leczeniu dróg oddechowych.

Jaką solankę wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów tego typu. Jednak podczas wyboru należy zachować zdrowy rozsądek co do rzeczywistych właściwości zdrowotnych oferowanych preparatów. Większość z nich zapewnia jedynie ładny zapach w pomieszczeniu, lecz niewiele więcej. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że produkt jest oficjalnie zarejestrowany jako lek lub faktycznie bazuje na solance leczniczej.

Jednym z takich produktów jest bocheńska lecznicza sól jodowo-bromowa, oficjalnie zarejestrowana jako lek od trzydziestu lat. Wykorzystywana do inhalacji w sanatoriach, jest dostępna w aptekach na całym terenie Polski. "Niedawno w naszej ofercie pojawiła się Zdrowa Solanka, będąca mineralną esencją, występującą w formie czystej lub wzbogaconej o olejki eteryczne, do sporządzania roztworu wodnego nawilżającego powietrze. Jest to jedyna tak wysoko nasycona solanka w Polsce, z której wytwarza się wspomnianą sól leczniczą" - wyjaśnia Marcin Ścigalski, współzałożyciel zakładu farmaceutycznego Salco.

Zamiana zwykłej wody na roztwór tak bogatej w jod i minerały solanki jest najlepszym sposobem na wzbogacenie powietrza w zamkniętym pomieszczeniu. Przebywanie w takim mikroklimacie przynosi organizmowi korzyści podobne do tych, jakie odczuwalne są podczas spaceru brzegiem morza czy wizyty w tężni solankowej.