Różne specjalizacje
W ramach samej nefrologii wyróżnia się różne specjalizacje. Onkonefrologia zajmuje się leczeniem nowotworów. Oprócz niej istnieją też nefrologia proceduralna, chorób przewlekłych, transplantacyjna oraz skoncentrowana na leczeniu dializami. Wszystkie one skupiają lekarzy wyszkolonych w konkretnych kategoriach i zagadnieniach. To od danej przypadłości zależy, u którego eksperta znajdziemy dostosowaną do naszych potrzeb pomoc. Kamienie nerkowe, atak kolki czy inne dolegliwości – wszystkie one wymagają eksperckiej porady.
Co ważne, nefrolog zajmuje się nie tylko schorzeniami samych nerek, ale również innymi dolegliwościami, które są z działaniem tego narządu związane. Mowa m.in. o cukrzycy, która może prowadzić do nefropatii cukrzycowej, czyli strukturalnego i czynnościowego uszkodzenia organów wywołanego przewlekłą hiperglikemią.
Niepokojący objawy
Do nefrologa udajemy się zwykle wtedy, gdy dostrzeżemy u siebie niepokojące objawy ze strony układu moczowego. Pierwsze kroki należy skierować do internisty, który zleci podstawowe badania i wypisze ewentualne skierowanie do bardziej wyspecjalizowanego eksperta. Najczęściej dzieje się tak w przypadku nieprawidłowych wyników analizy moczu. Są jednak również objawy, które możemy zauważyć u siebie bez dodatkowych badań, a które powinny sprawić, że udamy się do lekarza. Chore nerki często objawiają częstomoczem dziennym i nocnym, zmianami wyglądu i zapachu moczu, bólem i pieczeniem przy jego oddawaniu czy bólem w okolicach żeber lub na plecach.
Profilaktyka przede wszystkim!
Warto pamiętać o tym, by podstawowe badania wykonywać regularnie, jako część corocznego cyklu profilaktycznego. Można udać się po skierowanie do lekarza pierwszego kontaktu lub przeprowadzić analizę na własny koszt. Testy nie są drogie – zapłacimy za nie około 10 zł. Profilaktyka i mądre dbanie o zdrowie to podstawa! Warto stosować np. suplement diety wspierający pracę nerek. Najlepiej wybrać taki o działaniu przeciwzapalnym i moczopędnym. Dzięki skutecznemu zapobieganiu chorobom możemy uniknąć m.in. kamicy nerkowej. A kamienie nerkowe potrafią wywołać naprawdę ostry ból.
Jakie badania?
Nefrolog działa na podstawie wyników badania moczu, morfologii krwi, stężenia glukozy, obrazu USG, poziomu kreatyniny i mocznika. Wszystkie one mogą wspólnie dać obraz tego, w jakim stanie są nasze nerki. Zadaniem eksperta jest dobranie odpowiedniej terapii i, w razie potrzeby, podjęcie współpracy z urologiem. Nefrolog działa najczęściej farmakologicznie, nieinwazyjnie. Zmienia zalecenia dietetyczne i przepisuje leki. W niektórych przypadkach stosuje dializę i plazmaferezę, czyli oczyszczanie osocza z dużych cząstek.
Dowiedz się więcej na https://www.dbajonerki.pl/schorzenia-nerek/rodzaje-kamieni-nerkowych