O czym należy pamiętać przed zabiegiem kriopolizy?

Wśród zabiegów modelujących sylwetkę, które stały się w ostatnim czasie wyjątkowo popularne, warto wymienić kriolipolizę, wykorzystującą niską temperaturę, która wspiera redukcję tkanki tłuszczowej. Jak taki zabieg przebiega i w jaki sposób przygotować się do wizyty w gabinecie?
2023-07-26 00:00
Udostępnij
O czym należy pamiętać przed zabiegiem kriopolizy?

Zimno, które odchudza

Lekarze od lat badali wpływ temperatury na ludzkie ciało, w tym to, jak temperatura oddziałuje na tkankę tłuszczową. Jak pokazują badania, tkanka tłuszczowa jest wyjątkowo wrażliwa na działanie zimna. Jej odpowiednie schłodzenie sprawia, że dochodzi do lipozy, czyli rozpadu podskórnych komórek tłuszczowych. Następnie w procesie metabolizmu martwe komórki tłuszczowe są stopniowo wydalane z organizmu. Zabieg jest doskonałą alternatywą do zabiegu liposukcji, czyli tradycyjnej metody chirurgicznego usuwania tłuszczu. W przeciwieństwie do liposukcji, kriolipoliza jest zabiegiem bezbolesnym, nieinwazyjnym - nie wymagającym okresu rekonwalescencji.

Kiedy warto z tego skorzystać i jakich efektów można się spodziewać?

Zabieg kriopolizy warto rozważyć wtedy, kiedy dotychczasowe ćwiczenia i dieta nie dały zadowalających efektów, jeśli chodzi o odchudzanie. Pozwala na zredukowanie tkanki tłuszczowej w miejscu poddawanym zabiegowi w dość krótkim czasie - pierwsze efekty dostrzegalne są ok 6 tygodni od zabiegu. Zabieg kriolipolizy może być wykonywany na różnych partiach ciała: brzuch, uda, biodra, boczki, plecy czy ramiona jak również podbródek.

Podobnie jak w przypadku wielu nieinwazyjnych zabiegów modelującymi sylwetkę – końcowy efekt wymaga czasu. Całkowity rezultat widoczny jest po 1-2 miesiącach. Mniej więcej tyle czasu potrzebuje organizm, by wydalić rozłożone komórki tłuszczowe. Kriolipoliza pozwala zmniejszyć tkankę tłuszczową nawet o 25-40%. W części przypadków zaleca się powtórzenie zabiegu po 6 tygodniach. Jeżeli po zabiegu dba się o zdrowy tryb życia, czyli racjonalną dietę i aktywność fizyczną to jego efekty będą trwałe.

W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów warto dodatkowo skorzystać z takich zabiegów jak drenaż limfatyczny czy fala uderzeniowa.

Zalecenia przed i pozabiegowe

Zabieg kriolipolizy nie wymaga szczególnych przygotowań, ale 2-3 dni przed nim należy wypijać co najmniej 2 litry wody w celu pobudzenia układu limfatycznego oraz spożywać lekkostrawne posiłki w celu odciążenia wątroby. Sam zabieg jest bezbolesny, możliwe jest odczuwanie lekkiego dyskomfortu w trakcie pierwszych minut zabiegu – pieczenie, mrowienie, szczypanie.

Podobnie jak przed zabiegiem, 2-3 dni po zabiegu dieta powinna być delikatna, a organizm dobrze nawodniony. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być silnie zaczerwieniona, a do kilku dni może być odczuwanie mrowienie i wrażenie tkliwości w obszarze poddanym procedurze. Przez 48 godzin po zabiegu należy zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej. Zarówno przed jak i po zabiegu zaleca się zrezygnowanie z alkoholu. Ponadto w pierwszej dobie po wizycie w gabinecie należy unikać zażywania leków, które mogłyby przyczynić się do zmniejszenia celowo wywołanego stanu zapalnego.

Czy są przeciwwskazania?

Kriolipolizę uznaje się za zabieg w pełni bezpieczny, ale przed jego wykonaniem, należy skonsultować się ze specjalistą w celu wykluczenia schorzeń stanowiących przeciwwskazanie. Nie wolno przeprowadzać go u osób chorych na cukrzycę, mających choroby/niewydolność nerek, wątroby, zaburzenia krążenia, choroby nowotworowe. Przeciwskazanie stanowi również choroba Raynaud’a, rozrusznik serca, zaburzenia wrażliwości. Zabiegu nie można wykonywać również u kobiet ciężarnych i karmiących.

Więcej na temat zabiegu kriopolizy dowiesz się na https://idealbeauty.pl/oferta/zabiegi-kosmetologiczne-warszawa/kriolipoliza-cooltech/