Poziom cholesterolu uzależniony od 95 genów

Przebadanie DNA 100 tysięcy osób pozwoliło odkryć dziesiątki wariantów genów, które mogą podwyższać poziom dwóch rodzajów lipidów krwi, prowadzących do chorób układu krążenia  
fit.pl
2010-08-09 00:00
Udostępnij
Poziom cholesterolu uzależniony od 95 genów
Łącznie opisanych zostało 95 wersji genów, z czego 59 po raz pierwszy. Stanowi to jedną trzecią wszystkich czynników genetycznych odpowiedzialnych za poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Jak podkreślają naukowcy, wyniki badań opublikowanych ostatnio w „Nature” otwierają wiele nowych ścieżek umożliwiających projektowanie takich leków, które pozwoliłyby oswoić „zły” cholesterol i związane z nim choroby.

Tak zwany „zły cholesterol”, czyli LDL, dostarcza niezbędnych kwasów tłuszczowych z wątroby do innych tkanek. Trójglicerydy stanowią bardzo ważne, główne źródło energii. Jeżeli jednak jest ich w nadmiarze, mogą prowadzić do udaru mózgu, choroby wieńcowej, czy zawału serca. Choroby układu krążenia są szczególnie rozpowszechnione w krajach rozwiniętych i stanowią główną przyczynę zgonów na świecie.

Palenie papierosów, tłuste potrawy, brak aktywności fizycznej, czy nadużywanie alkoholu – to wszystko może prowadzić do zwiększenia poziomu szkodliwych tłuszczów we krwi, co przekłada się bezpośrednio na wystąpienie problemów sercowo-naczyniowych. Jednakże poza wymienionymi czynnikami, niebagatelną rolę odgrywają również czynniki genetyczne, a najnowsze odkrycia pozwalają na najbardziej precyzyjne niż dotychczas określenie konkretnych genów odpowiedzialnych za ten proces.

Zakrojone na szeroką skalę badania koordynowane przez Massachusetts General Hospital’s objęły swym zasięgiem ponad 100 tysięcy Europejczyków. Tak duży zasięg badań pozwolił na znalezienie „podejrzanych” miejsc w genomie, które przeoczone zostały w poprzednich testach. Badania rzucają również światło na komórkowe i molekularne mechanizmy, poprzez które szkodliwe warianty genów przyczyniają się do problemów zdrowotnych.

Jak stwierdził współautor badań, Christopher O’Donnell, nowe odkrycia wskazują nam specyficzne genetyczne „drogowskazy”, które pozwalają pełniej i lepiej rozumieć, dlaczego niektórych z nas cechuje nieprawidłowy poziom cholesterolu i innych lipidów krwi, który prowadzi do poważnych chorób układu krążenia.

www.fit.pl