Genodieta – styl życia i odżywiania adekwatny do profilu genetycznego

 Co pewien czas pojawia się w przestrzeni publicznej moda na jakąś cudowną dietę, która ma rzekomo dawać znakomite rezultaty w zwalczaniu nadwagi czy otyłości. Mieliśmy już dietę Montignaca, Dukana, Atkinsa, jednoskładnikową, Dash, owsianą, kopenhaską, Cambridge i wiele innych. Tymczasem prawda jest taka, że nie ma idealnej diety dla każdego.
fit.pl
2016-06-09 00:00
Udostępnij
Genodieta – styl życia i odżywiania adekwatny do profilu genetycznego
Naukowe podstawy nowej diety
Każdy człowiek przychodzi na świat wyposażony w określony kod DNA. To on decyduje o budowie naszego ciała, wyglądzie, kolorze oczu i włosów, predyspozycjach zdrowotnych, a nawet w znacznej mierze o długości życia. Opracowana ostatnio genodieta to efekt fachowej analizy informacji zawartych w naszym kodzie genetycznym. Przeprowadzone badanie umożliwia bowiem sformułowanie diagnozy - jaki sposób życia i odżywiania służy konkretnej osobie, a czego powinna unikać. Pozwala zminimalizować ryzyko wielu chorób, niekiedy wskazać przyczyny złego samopoczucia.

Pomysł wykorzystania informacji genetycznych do zdefiniowania najbardziej optymalnego dla danej osoby stylu życia i odżywiania, a przez to zapobiegania wielu schorzeniom i zachowania dobrej kondycji, narodził się we Włoszech, za sprawą prof. Giovanni Scapagnini. Ten znakomity uczony, specjalista w dziedzinie nutrigenetyki, rekomenduje badania prowadzone przez DF Medica, wykorzystujące najnowszą wiedzę z zakresu nutrigenetyki i nutrigenomiki. Na ich podstawie ustala się indywidualny profil danej osoby i sporządza spersonalizowany raport.

Czym jest Genodiet?
Genodiet to nowatorska metoda badawcza, polegająca na analizie genów i ich wzajemnych relacji, a następnie zdefiniowaniu profilu metabolicznego danej osoby. Kolejne etapy badania określają indywidualne predyspozycje do metabolizowania poszczególnych składników odżywczych, potencjalnej nietolerancji na niektóre produkty, identyfikują niedobory i zmiany genetyczne. Trwające kilka minut badanie, całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, dostarcza cennej wiedzy na temat indywidualnych genetycznych uwarunkowań.

Ponieważ nasz kod genetyczny jest przez całe życie niezmienny, wystarczy tego rodzaju badanie wykonać tylko raz. Specjaliści dokonają analizy i sporządzą raport oraz indywidualny plan żywieniowy i aktywności ruchowej. Będzie to swoisty drogowskaz, dzięki któremu łatwiej będzie osiągnąć odpowiednią wagę, unikać chorób związanych z odżywianiem, odzyskać dobre samopoczucie i kondycję fizyczną.

Badanie dla każdego
Warto wiedzieć, że:

1. Nie istnieją żadne ograniczenia ani przeciwwskazania, jeśli chodzi o poddanie się badaniom genetycznym.

2. W przypadku osób dorosłych testy i będący ich rezultatem spersonalizowany program żywieniowy i ruchowy może mieć znaczący wpływ na dalsze życie, jego jakość i długość.

3. W odniesieniu do kobiet w ciąży, niemowląt i dzieci, badanie będzie przydatne do kształtowania właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat, a w konsekwencji przyczyni się do zapobieżenia wielu problemom zdrowotnym oraz będzie stanowiło wsparcie dla rozwijającego się organizmu.

Na stronie internetowej www.dfmedica.eu, placówki prowadzącej badania Genodiet, znajdziemy myśl stanowiącą najtrafniejsze podsumowanie tej nowatorskiej metody: „Dzięki informacjom zawartym w każdym raporcie z badania, specjaliści DF Medica opracowują indywidualny program żywieniowy - naszą drogę do zdrowia, pięknego wyglądu i dobrego samopoczucia”.