Przepuklina żołądka: wszystko, co musisz wiedzieć o tej chorobie

Przepuklina żołądka, inaczej nazywana przepukliną rozworu przełykowego to poważna choroba, która często dotyka osoby otyłe, starsze i pracujące fizycznie. Rozciągnięty rozwór przełykowy umożliwia, przedostanie się górnej części żołądka z jamy brzusznej do klatki piersiowej, co powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Jak powstaje przepuklina żołądka i na czym polega leczenie?
Aleksandra Załęska
2024-01-26 16:58
Udostępnij
Przepuklina żołądka: wszystko, co musisz wiedzieć o tej chorobie

Przepuklina żołądka — rodzaje i przyczyny

Przepuklina rozworu przełykowego może dotyczyć części żołądka lub jego całości. Jak do niej dochodzi? Klatka piersiowa jest oddzielona od jamy brzusznej przeponą. W przeponie znajdują się otwory, przez które przechodzą duże naczynia krwionośne i przełyk. W niektórych przypadkach w wyniku wad wrodzonych lub nabytych może dojść do rozciągnięcia rozworu przełykowego i przemieszczenia się żołądka do klatki piersiowej. W medycynie wyróżnia się kilka rodzajów przepukliny żołądka:

 • wślizgową,
 • okołoprzełykową,
 • mieszaną,
 • pourazową,
 • wrodzony krótki przełyk.

Najczęściej spotykanym rodzajem przepukliny żołądka jest przepuklina wślizgowa. Wówczas do obszaru klatki piersiowej przedostaje się jedynie część wpustowa żołądka. Do głównych przyczyn powstania przepukliny rozworu przełykowego zaliczamy:

 • zwiększone ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej,
 • otyłość,
 • dźwiganie ciężkich przedmiotów,
 • osłabienie mięśni przepony,
 • uraz po zabiegu chirurgicznym,
 • udar mózgu,
 • wady wrodzone.

Przepuklina żołądka — objawy

W przebiegu przepukliny żołądkowej bardzo często dochodzi do sytuacji, w której treści żołądkowe przedostają się do przełyku. Cofanie się spożytych pokarmów powoduje zgagę, ból w klatce piersiowej, puste odbijanie się, chrypkę, a niekiedy również trudności w przełykaniu i duszności. Objawy nasilają się, gdy pacjent leży lub pochyla się, a także po spożyciu obfitego posiłku. Przepuklina żołądka może też przebiegać bezobjawowo, brak objawów często występuje w początkowym stadium choroby. W obu przypadkach ta choroba jest bardzo niebezpieczna, ponieważ nieleczona lub nieprawidłowo leczona prowadzi do poważnych stanów zapalnych, owrzodzeń, zaburzeń rytmu serca, a nawet nowotworów. 

Przepuklina żołądka — leczenie

Sposób leczenia przepukliny żołądka jest uzależniony od jej przyczyny, stopnia zaawansowania i rodzaju odczuwanych dolegliwości. Po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki lekarz może zaproponować Ci leczenie zachowawcze, farmakologiczne lub operacyjne. W początkowym stadium choroby zalecana jest zmiana stylu życia i wdrożenie odpowiedniej diety. Posiłki powinny być pełnowartościowe i lekkostrawne, aby treści pokarmowe dodatkowo nie podrażniały układu trawiennego. W leczeniu farmakologicznym stosuje się środki, które ograniczają wydzielania kwasu żołądkowego i korzystnie wpływają na układ pokarmowy. Natomiast leczenie operacyjne polega na umieszczeniu żołądka we właściwym miejscu i zmniejszeniu rozworu przełykowego.

Brak odpowiedniej diety i niestosowanie się do zaleceń lekarskich może doprowadzić do zaostrzenia objawów. Chorzy powinni trwale zmienić swoje nawyki żywieniowe i muszą też zrezygnować z dużego wysiłku fizycznego. W innym wypadku choroba będzie postępować, powodując coraz większy dyskomfort.