Przesilenie wiosenne i przeziębienie - jak szybko je pokonać? 

Przeziębienie zaczyna się od złego samopoczucia i kataru, później pojawia się ból gardła i męczący kaszel. Przeziębienie bagatelizujemy, a możemy się go w łatwy i szybki sposób pozbyć  
fit.pl
2015-09-16 00:00
Udostępnij
Przesilenie wiosenne i przeziębienie - jak szybko je pokonać? 

Przedwiośnie, to idealny moment dla przeziębienia, które atakuje znienacka. Najpierw pojawia się drapanie w gardle, później uciążliwe kichanie i wodnisty, lejący katar, do tego dochodzi gorączka i bóle mięśniowo-stawowe, a wszystko kończy się uporczywym kaszlem. Z przeziębieniem można walczyć, zwłaszcza jeśli zaczniemy gdy tylko pojawią się pierwsze objawy. 

Sposoby na przeziębienie - katar

Choć utrudnia życie, zmuszając nas do nieustannego sięgania po chusteczkę i wycierania nosa, to pomaga nam walczyć z infekcją, oczyszczając przewody nosowe z chorobotwórczych drobnoustrojów. Aby pokonać katar należy sięgnąć po preparat z witaminą C, cynkiem i wapniem.

Wskazane jest popijanie herbaty z sokiem malinowym i cytryną lub picie naparu z lipy, bzu, owoców dzikiej róży. Warto również robić sobie inhalacje, które będą ułatwiały oddychanie.

Sposoby na przeziębienie - gardło

Za ból gardła odpowiadają wirusy. Działając przy pierwszych objawach możemy złagodzić przebieg zapalenia gardła lub nawet zdusić go w zarodku. Gdy tylko zacznie nas drapać w gardle wypłuczmy je ciepłym naparem z szałwii.

Można zrobić również płukankę z letniej słonej wody czy miodu, które nawilżą gardło i ułatwią przełykanie. Ból gardła można zwalczyć pijąc zaparzone siemie lniane z dodatkiem miodu. Samo siemię lniane nie smakuje zbyt dobrze, ale z miodem jest słodkie. Napar nawilża i działa ściągająco.

Sposoby na przezięnienie - kaszel

Suchy kaszel nie oczyszcza, a jedynie drażni śluzówkę gardła i oskrzela. Jeśli tylko pojawią się pierwszy sygnały suchego kaszlu warto sięgnąć po syrop z wyciągiem ziołowym lub roślinnym, na przykład z eukaliptusa, sosny, tymianku.

Na suchy kaszel pomocny jest wywar z siemienia lnianego. Warto również wypróbować imbir, który ma właściwości nawilżające śluzówkę. Na kaszel dobra jest również.... czekolada, zawierająca teobrominę, działającą korzystnie w walce z kaszlem. Najlepsze działanie ma czekolada gorzka.

Podczas przeziębienia warto zastosować się również do poniższych rad:

  • Przebywaj w ciepłych pomieszczeniach, gdyż niskie temperatury nie tylko osłabią odporność, ale również nasilają objawy. Jeśli już koniecznie musisz wyjść, pamiętaj by usta i nos owinąć szalikiem, dzięki temu ogrzejesz powietrze, którym oddychasz.
  • W czasie przeziębienia pij dużo napojów – zwłaszcza ciepłych herbatek, które pomogą rozrzedzić w drogach oddechowych wydzielinę i ułatwi jej odkrztuszanie.
  • Stosuj maści z olejkami aromaterapeutycznymi, mają działanie rozgrzewające oraz inhalacyjne.
  • Stosuj inhalacje – do miski wlej gorącej wody i dodaj kilka kropel olejku eukaliptusowego. Nachyl się nad miską, przykryj wodę ręcznikiem i wdychaj aromatyczną parę przez około 10 minut. Inhalacje wykonuj 3 razy dziennie.