Wiele osób korzystając ze sprzyjających temperatur za oknem w trosce o swoją formę wsiada na rower.
fit.pl
2015-07-28 00:00
Udostępnij
Rowerem po sukces
Dwa kółka w ostatnich latach, zyskują coraz większą popularność. Dzieje się tak m.in. dzięki sukcesom naszych kolarzy, Rafała Majki i Michała Kwiatkowskiego, których sylwetki postaramy się dziś przybliżyć.

Rafał Majka - góral światowej klasy


Niespełna 26 letni kolarz przyszedł na świat w małopolskich Zegartowicach 12 września 1989 roku. Swoją przygodę ze ściganiem szorowym rozpoczął w krakowskim klubie WLKS Krakus Swoszowice, którego jest wychowankiem. Kolejnym etapem kariery były przenosiny do skandynawskiej ekipy Saxo Bank na początku 2011 roku. Obecnie Rafał reprezentuje barwy grupy Tinkoff-Saxo, gdzie jego kolegami są takie gwiazdy światowego kolarstwa jak Włoch Ivan Basso, Hiszpan Alberto Contador czy doskonale znany ze świetnych występów w Tour de Pologne, Słowak Peter Sagan. Majka ma za sobą udane starty we wszystkich wielkich tourach (Tour de France, Giro d`Italia, Vuelta Espana) oraz kilku wyścigach niższych kategorii. Do jego największych sukcesów należy zaliczyć zeszłoroczny triumf w Tour de Pologne, okraszony zwycięstwami na bardzo wymagających górskich etapach (5 i 6). Warto dodać, że Majka przerwał dominację zagranicznych zawodników na polskich szosach gdyż poprzednim z biało-czerwonych kolarzy, mogącym się pochwalić zwycięstwem w "tourze" jest Cezary Zamana, triumfator z 2003 roku. Fakt, że Rafał doskonale czuje się na górskich etapach najlepiej potwierdza zeszłoroczne pierwsze miejsce w klasyfikacji górskiej Tour de France połączone ze zwycięstwami na 14 i 17 etapie. Do tego należy dopisać wygrany w fenomenalnym stylu tegoroczny 11 etap "wielkiej pętli" oraz miejsca w pierwszej dziesiątce w klasyfikacji generalne Giro d`Italia w 2013 i 2014 roku. Pomimo tylu udanych startów Rafał, cały czas zalicza się do grona młodych zawodników i w przyszłości z pewnością niejednokrotnie będziemy świętować jego sukcesy. Terminy rozgrywania najbliższych etapów wielkich wyścigów z udziałem Polaków można znaleźć na www.totolotek.pl
 

Michał Kwiatkowski - mistrz świata


Drugim z naszych eksportowych asów jest rok młodszy od Rafała Majki i urodził się 2 czerwca 1990 w Chełmży (województwo kujawsko-pomorskie). Kwiatkowski jest wychowankiem TKK Pacific Toruń, a drogę do wielkiej międzynarodowej kariery zaczynał w 2001 roku swojej rodzinnej miejscowości Działyń i miejscowym klubie Warta. Talent i ciężka praca sprawiły, że liczne sukcesy juniorskie udało się powtórzyć już w kategorii seniorów. Jednym z nich było wywalczenie ze swoją obecną drużyną - Etixx Quick-Step, mistrzostwa świata w jeździe drużynowej na czas we Florencji w 2013 roku. Kolejny rok to następne medale mistrzostw świata w kolarstwie. Tym razem w hiszpańskiej Ponferradzie wywalczył złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego, zostając tym samym pierwszych w polskiej historii zawodowym mistrzem świata w kolarstwie szosowym. Do złota w barwach narodowych, Kwiatkowski podczas zeszłorocznej imprezy dołożył jeszcze brąz w jeździe drużynowej na czas (Quick-Step). W tym roku Michał też nie próżnuje i jest niezwykle aktywny podczas trwającego Tour de France. Przed startem we Francji Kwiatkowski zdążył w tym roku zając drugiem miejsce w Paryż-Nicea oraz Volta ao Agarve. Nie pozostaje nam nic innego jak trzymać kciuki za kolejne znakomite występy naszych mistrzów i podobnie jak oni, szlifować swą formę.