Masz dzień wolny i lubisz sobie pospać? Zdrowy sen jest niezbędny do regeneracji organizmu, jednak latem noc w łóżku może bardziej przypominać koszmar niż sielankowy odpoczynek. Jeśli wstajesz z łóżka niewyspany i zmęczony to znak, że cierpisz na syndrom letniego snu
fit.pl
2014-08-13 00:00
Udostępnij
Sposób na letni sen

Duszne pomieszczenia, brzęczące owady, hałas za oknem lub natrętne światła nie sprzyjają nocnemu odpoczynkowi. Na szczęście są sposoby by sen znów stał się przyjemnością.

1) Temperatura

Temperatura powietrza w czerwcu, lipcu i sierpniu nierzadko przekracza 30 stopni. Sen w takich warunkach jest mało komfortowy. Na szczęście nocą słupek rtęci spada o kilka kresek. Mimo to, warto dodatkowo umilić sobie nocny odpoczynek.

Aby skutecznie zmniejszyć temperaturę można zainwestować w drogą klimatyzację lub zastosować tańsze rozwiązania:

- zamontuj żaluzje w oknach sypialni, zasłaniaj je rankiem i otwieraj dopiero wieczorem,
- w czasie największego upału zamknij wszystkie okna, a wieczorem otwórz ich jak najwięcej,
- wyposaż się w wentylator, a jeśli chcesz usprawnić jego działanie postaw przed nim wiadro z kostkami lodu,
- przed pójściem spać weź chłodny prysznic lub wymocz stopy i dłonie w zimnej wodzie,
- zmień ciepłą kołdrę na letnią wersję, która przepuszcza powietrze,
- w miarę możliwości możesz także spać nago.

2) Hałas

Latem wytrzymanie w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu graniczy z cudem, ale otwierając okno dopada nas inny wróg zdrowego snu – hałas. Ujadanie psów na wsi czy odgłos ruchliwej ulicy w mieście mogą skutecznie przeszkodzić w zasypianiu.

Postaraj się zlokalizować źródło hałasu i wyeliminować je (np. kapiący kran), ale jeśli jest to niemożliwe skorzystaj z zatyczek do uszu. Za niewielką cenę możesz kupić sobie ciszę nocną.

3) Światło

Jeśli mimo odpowiedniej temperatury i ciszy za oknem coś ciągle przeszkadza ci zasnąć, z pewnością jest to nieodpowiednie światło. Wyłącz telewizor i zasłoń okna. Czasem nawet małe źródła światła mogą być uciążliwe, dlatego jeśli masz elektryczny budzik odwróć go tarczą do ściany.


Letni sen

Drzemka w ciągu dnia może być przyjemna, podobnie jak nocny sen. Wystarczy tylko zadbać o odpowiednie warunki. Warto także wyrobić sobie nawyk kładzenia się spać i wstawania o tej samej porze, dzięki temu będziesz spać spokojniej.

www.fit.pl