Sport jako sprzymierzeniec w walce z bezsennością: Badania potwierdzają pozytywny wpływ aktywności fizycznej na sen

Coraz częściej eksperci wskazują na związek między regularną aktywnością fizyczną a jakością snu. Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Reykjaviku potwierdzają tę tezę, wykazując, że osoby regularnie uprawiające sport mają znacznie mniej problemów ze snem. W kontekście epidemiologii bezsenności, która dotyka nawet 40% dorosłych Polaków, te wyniki nabierają szczególnego znaczenia.
Ilona WIlk
2024-05-08 12:58
Udostępnij

Sport jako sprzymierzeniec w walce z bezsennością: Badania potwierdzają pozytywny wpływ aktywności fizycznej na sen

Badanie, które trwało przez okres 10 lat i obejmowało ponad 4,3 tys. uczestników w wieku od 39 do 67 lat, wykazało, że to nie typ czy intensywność ćwiczeń, lecz regularność aktywności fizycznej jest kluczowym czynnikiem wpływającym na jakość snu. Osoby stale aktywne rzadziej doświadczały trudności z zasypianiem i częściej przesypiały zalecaną liczbę godzin na dobę.

Dr Erla Björnsdóttir, która kierowała badaniem, podkreśla, że aktywność fizyczna może prowadzić do głębszego i bardziej wypoczętego snu. Regularne ćwiczenia wpływają również pozytywnie na regulację zegara biologicznego, co przekłada się na bardziej regularny cykl snu i czuwania. Dodatkowo, aktywność fizyczna pomaga w zmniejszeniu poziomu stresu i niepokoju, czynników często przyczyniających się do problemów ze snem.

Warto zaznaczyć, że korzyści płynące z aktywności fizycznej nie ograniczają się tylko do poprawy snu. Lekarze zauważają również poprawę funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, lepszą kontrolę masy ciała oraz zmniejszone ryzyko chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy bezdech senny.

Implikacje dla praktyki klinicznej i codziennego życia

Wyniki tych badań mają istotne implikacje zarówno dla terapii bezsenności, jak i dla ogólnego zdrowia publicznego. Włączenie aktywności fizycznej do standardów higieny snu może znacznie poprawić skuteczność stosowanych terapii, a także przyczynić się do podniesienia jakości snu.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że zalecana ilość aktywności fizycznej może być dostosowana do indywidualnych preferencji i możliwości. Zgodnie z zaleceniami ekspertów, korzystne efekty można osiągnąć już poprzez wykonywanie ćwiczeń o umiarkowanej intensywności przez co najmniej 150 minut tygodniowo.

Ważne jest również planowanie aktywności fizycznej w ciągu dnia. Ćwiczenia wykonywane tuż przed snem mogą podnieść tętno i temperaturę ciała, co utrudnia zasypianie. Dlatego też zaleca się zakończenie treningu kilka godzin przed pójściem spać, aby organizm miał czas na wyciszenie się.

W kontekście coraz częstszych problemów ze snem w społeczeństwie, znalezienie skutecznych sposobów radzenia sobie z bezsennością staje się kwestią priorytetową. Wykorzystanie aktywności fizycznej jako naturalnego sposobu poprawy jakości snu może okazać się kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

na podstawie artykułu z newseria