Stres w pracy - jak wpływa na nasze zdrowie psychiczne?

Przeciętny czas pracy w ciągu dnia to 8 godzin. Oznacza to, że spędzamy w niej ¾ każdego dnia, nie ma więc nic dziwnego, że w znaczący sposób oddziałuje ona na nasze życie. Nie zawsze wpływ ten jest jednak pozytywny, zwłaszcza jeśli narażeni jesteśmy na stres w pracy, z którym w obecnych czasach boryka się coraz więcej osób. W takim razie jak sobie radzić ze stresem w pracy i dlaczego nie należy go bagatelizować?
2022-11-15 00:00
Udostępnij
Stres w pracy - jak wpływa na nasze zdrowie psychiczne?

Jakie sytuacje wywołują najczęściej stres w pracy?

Stres to stan definiowany na wiele sposobów. W najprostszy sposób można go jednak określić jako reakcję naszego organizmu na bodźce zewnętrzne występujące w otoczeniu, które nas w określonym stopniu przytłaczają. Dlatego też według badań do najbardziej stresogennych czynników występujących w pracy zalicza się między innymi:

  • nadmiar obowiązków,
  • monotonność wykonywanych zadań,
  • niekomfortowe warunki pracy, takie jak zbyt duży hałas, niedostosowana temperatura otoczenia, nieergonomiczne stanowisko pracy,
  • wykonywanie swoich obowiązków przez czas dłuższy niż standardowe 8 godzin, 
  • obawę przed utratą zatrudnienia, 
  • relacje z przełożonymi lub współpracownikami,
  • tak zwany wyścig szczurów.

Do jakich konsekwencji może doprowadzić przewlekły stres w pracy?

Stres w pracy może motywować do działania, kiedy jednak odczuwany jest on stale i staje się przewlekły, może doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji związanych z naszym zdrowiem psychicznym. Do najbardziej znamiennych skutków problemów w pracy powodujących odczuwanie stresu zaliczyć można przede wszystkim wypalenie zawodowe. Jego objawem jest wyczerpanie emocjonalne, które wiąże się ze stale obniżonym nastrojem, nieuzasadnionym odczuwaniem niepokoju, poczuciem rozczarowania wykonywaną pracą, a nawet dolegliwościami somatycznymi, takimi jak bóle głowy, bóle brzucha, przyspieszone tętno. Dodatkowo wypaleniu zawodowemu towarzyszy także poczucie beznadziejności i bezcelowości wykonywanych w pracy obowiązków, błędna ocena własnych kompetencji, a w efekcie silna niechęć do pojawiania się na swoim stanowisku pracy. 

Przewlekły stres może nie tylko skutkować wypaleniem zawodowym, ale także doprowadzić do depresji lub stanów depresyjnych. Zwłaszcza jeśli nasze życie jest w dużym stopniu dostosowane do wykonywanych obowiązków zawodowych, przez co balans między życiem prywatnym a zawodowym zostaje zaburzony, co z kolei skutkuje brakiem czasu na odpoczynek i regenerację, a także zaniedbywaniem rodziny, która również oczekuje od nas uwagi. W takim przypadku łatwo dojść więc do wniosku, że zawodzimy na każdym polu swojego życia i wykreować fałszywy obraz własnego ja. Dlatego nie należy ignorować objawów przewlekłego stresu w pracy, takich jak obniżenie poziomu koncentracji, problemy z pamięcią, uczucie przebodźcowania, nerwowość, zwiększone ciśnienie krwi, przyspieszony rytm serca.

Jak pokonać stres w pracy?

Istnieją pewne sposoby na stres w pracy, które pozwalają się z nim uporać lub chociażby skutecznie zniwelować jego poziom. Przede wszystkim skutecznym orężem w walce ze stresem w pracy jest odpowiednia ilość snu, właściwa dieta oraz ruch. Wyspany, zaopatrzony w odpowiednią ilość energii oraz dotleniony organizm o wiele lepiej radzi sobie bowiem ze stresującymi sytuacjami, mając po prostu siłę, aby im sprostać. Dodatkowo istotne jest także dbanie o regenerację i znalezienie czasu na przyjemności, gdyż pozwala to zdystansować się od zawodowych obowiązków. 

Skutecznym sposobem na stres jest także odpowiednie zorganizowanie swojej pracy poprzez jasne określenie własnych obowiązków i asertywne wyznaczanie granic dla współpracowników. Lista zadań na każdy dzień, ułożona zgodnie z ich priorytetem pozwoli pozbyć się przede wszystkim dręczącej obawy o tym, że zapomnimy czegoś wykonać, a do tego zapewni poczucie pewnej kontroli nad wykonywanymi czynnościami. 

Co zrobić, kiedy wszelkie sposoby na stres w pracy zawodzą?

Czasem jednak wszelkie sposoby na stres w pracy zawodzą. W sytuacji, kiedy odczuwamy paraliżujący stres już nie tylko w samej pracy, ale także zarówno przed nią, jak i po niej, a każda niedziela wiąże się ze złym humorem wynikającym z tego, że nazajutrz trzeba będzie znów pojawić się na swoim stanowisku, warto udać się po pomoc do specjalistów. Mieszkańcy Warszawy i okolic mogą odwiedzić Ośrodek Terapeutyczna PoraDnia na Mokotowie, w którym zatrudnieni są specjaliści z zakresu zdrowia psychicznego, oferujący pomoc w radzeniu sobie ze stresem w pracy między innymi w postaci psychoterapii indywidualnej. Rozwiązanie to pozwala przede wszystkim nauczyć się na nowo radzić sobie ze stresującymi sytuacjami w pracy, kreując nowe wzorce zachowań oraz pozwalając zrozumieć nasze reakcje na nie, a tym samym skutecznie im zapobiegać. 

Podsumowując, stres w pracy, choć jest jej nieodzowną częścią, nie musi rzutować na całe nasze życie i zdrowie psychiczne, o ile znajdziemy sposób na jego niwelowanie lub skorzystamy z pomocy specjalistów, którzy pomogą się uporać z jego negatywnymi skutkami i nauczą nas, jak sobie z nim skutecznie radzić.