Środki narkotyczne, głównie substancje o działaniu psychotropowym halucynogennym znane są ludzkości od pradziejów. Stosowane pierwotnie głównie w przebiegu rytuałów religijnych, później coraz częściej jako tzw. środki „dające szczęście”.
fit.pl
2011-09-20 00:00
Udostępnij
Substancje halucynogenne
halucyn1  halucyn2  halucyn3  

Czym są? Substancje naturalne (grzybki) lub syntetyczne (LSD, ecstasy) wywołujące omamy; uzależniają psychicznie.

Postać - tabletki, kapsułki, płyn; grzyby surowe lub suszone; jednorazowe tatuaże, nalepki i papierki do ssania, nasączone narkotykiem; czasami inhalacje.  

Dostępne - w dyskotekach, na ulicy.

Po zażyciu - rozszerzenie źrenic, drżenie mięśni, mdłości, wzrost temp., poty, napady śmiechu, euforia na zmianę z ospałością, halucynacje i przeżycia mistyczne, zaburzenia poczucia czasu, wyostrzenie percepcji barw (dominuje pomarańczowy i żółty), napady czynnej agresji (bójki, okaleczenia, samobójstwa); po ecstasy zwiększona pobudliwość seksualna.

Przedawkowanie - drgawki, majaczenie, śpiączka; nagłe zatrzymanie pracy serca.

Czym grożą? Stany psychopatyczne, groźba samobójstwa lub wypadku pod wpływem halucynacji; tzw. flashback: nawroty halucynacji nawet w rok po zażyciu; czasem nagła śmierć po niewielkiej dawce.

Znaki alarmowe - kolorowe pastylki o różnych kształtach, podejrzanie wyglądające "leguminki", malutkie kolorowe nalepki; na imprezie dzieci bawią się przez wiele godzin, nie odczuwając zmęczenia i zachowując się jak po wypiciu alkoholu.

www.fit.pl