Czy ustanowine przez WHO 18 lat temu "święto" zmobilizuje palaczy do rzucenia zgubnego nałogu?
fit.pl
2006-06-13 00:00
Udostępnij
Uzależnienie od tytoniu
Moda na papierosy trwa. Na naszych ulicach już nie dziwi widok coraz młodszych palaczy. Co zaskakujące uzaleznieniu od tytoniu ulega coraz więcej kobiet. Dane warszawskiego Centrum Onkologii podają zatrważające wyniki - około 10 milionów Polaków regularnie wypala 15-20 papierosów dziennie, a niemal połowa palaczy jest uzależniona od nikotyny od ponad 20 lat.

"Każdy papieros niszczy zdrowie" - takie było tegoroczne hasło obchodów 18. dnia bez papierosa (w Polsce po raz 14). Ma ono uświadomić, że palenie, nawet rzadko i w małych ilościach, prowadzi do uszkodzeń zdrowia. Czy ta akcja przyniesie wymierne rezultaty? Raczej wątpliwe. Od wielu lat jesteśmy bowiem "bombardowani" akcjami edukacyjnymi, m.in. reklamami społecznymi, szkolnymi pogadankami, a to nie zmniejsza ilości palących Polaków. Powtórzmy więc jeszcze raz jakie choroby wywołuje ualeznienie od nikotyny.

Po pierwsze papierosy zwiększają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, jajnika, prostaty i trzustki, powodują poważne kłopoty ze wzrokiem oraz choroby reumatoidalne. Dalej, palenie przez kobietę w ciąży może doprowadzić do poważnych uszkodzeń materiału genetycznego u dziecka i zahamować jego rozwój. Należy również mieć na uwadze fakt iż paląc, trujemy nie tylko siebie, ale również nasze otoczenie.

Zwiększająca się ilość uzależnionych kobiet jest zaskakująca, chociażby z tego względu iż każdy wypalony papieros niekorzystnie działa na stan kobiecej skóry. Wszystkie zabiegi upiększające są więc niweczone przez zgubny wpływ nikotyny. Palenie tytoniu powoduje wysuszenie skóry, która traci elastyczność i delikatność, oraz pojawianie się także zmarszczek i plam. Palenie jest o wiele bardiej szkodliwe niż wystawianie naszej skóry na promienie słoneczne bez żadnego zabezpieczenia. Zastanówmy się więc czy dla jednej, miłej chwili z "dymkiem" warto ryzykowaćzdrowie i urodę...

www.fit.pl