Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Powinien być to przyjemnie spędzony czas, wolny od problemów, zwłaszcza zdrowotnych. Jak ustrzec się przed wakacyjnymi pułapkami?
fit.pl
2011-06-22 00:00
Udostępnij
Wakacyjne pułapki
Profilaktyka jest potrzebna i ważna niezależnie od tego, czy swój urlop zamierzasz spędzić na plaży w Egipcie, czy też Ustce. Warto wiedzieć, czego powinniśmy unikać, aby choroba nie zakłóciła naszego wypoczynku.

plaza2

Biegunka podróżnych

Bardzo często, będąc na urlopie próbujemy nieznanych nam wcześniej potraw. Jednak musimy uważać na to co jemy i pijemy w czasie urlopu, gdyż może być to przyczyną biegunki, a przecież nikt z nas nie chce spędzić całego urlopu w toalecie. Jej powodem jest zazwyczaj zanieczyszczenie wody i pożywienia bakteriami Escherichia coli lub innymi, ale mówi się również o chorobotwórczym działaniu wirusów i pierwotniaków. Aby zatem biegunka podróżnych nie stała się głównym punktem programu waszych wakacji, radzimy:
 • Zawsze myj i susz ręce przed posiłkiem.
 • Pamiętaj, że jedynie pokarm przygotowany na gorąco jest bezpieczny.
 • Dania zawierające surowe składniki mogą być zakażone wirusami, bakteriami, pasożytami.
 • Nie jedz żywności sprzedawanej na przydrożnych straganach.
 • Pij wyłącznie butelkowaną lub przegotowaną wodę.
 • Unikaj kostek lodu.
 • Do mycia zębów używaj wyłącznie przegotowanej wody.
 • Staraj się unikać ulicznych restauratorów! Ze względu na niemożność zapewnienia wymaganych wymogów sanitarnych, uliczne hot-dogi, kebaby i zapiekanki są znacznie częstszą przyczyną biegunek niż jedzenie stołówkowe czy restauracyjne.

Grzybice

Lato to także sezon, w którym częściej chodzimy boso, nie przejmując się konsekwencjami. Właśnie takie podejście może skutkować pojawieniem się grzybicy. Ciepło i wilgoć stwarzają znakomite warunki do jej rozwoju. Przyczyną grzybicy bywa też noszenie zbyt ciepłego, nieprzewiewnego i ciasnego obuwia. Jeśli zauważysz, że skóra stóp między palcami łuszczy się, pęka, czasem swędzi i piecze (szczególnie między pierwszym i drugim oraz czwartym i piątym palcem), kup w aptece lek przeciwgrzybiczy bez recepty. Ważne jest, by smarować nim stopy przez kilka tygodni dwa razy dziennie. Jeśli objawy się utrzymują, idź do dermatologa. Grzybicę międzypałcową trzeba leczyć, gdyż zakażenie może łatwo przenieść się na paznokcie. Zaatakowane mogą zostać także inne części ciała.

[-------]

Kłopoty z kleszczami

Pamiętajmy, że podczas wakacji musimy liczyć się z kleszczami, które przenoszą chorobę wirusową (kleszczowe zapalenie mózgu), atakującą układ nerwowy. Nosicielem choroby może być wiele odmian kleszczy, ale w naszych warunkach klimatycznych chorobą można zarazić się głównie przez kontakt z kleszczem pospolitym.

Kleszcze atakują niezauważalnie, ponieważ miejsce, w którym nastąpi wkłucie, jest przez nie najpierw znieczulane. Niestety obecność kleszcza na ciele zauważa się dopiero po jakimś czasie. Najczęściej kleszcze atakują u ludzi okolice głowy, uszu, zgięcia dużych stawów, ręce i stopy. Trafiają tam spod liści i gałęzi, znajdujących się w pobliżu ścieżek, którymi zazwyczaj podążają ich żywiciele – głównie zwierzęta, a przypadkowo także ludzie. Nie jest prawdą, że kleszcze pojawiają się tylko w leszczynie. Na kontakt z nimi narażeni jesteśmy praktycznie na każdego rodzaju terenach zielonych – spacerując w lesie czy parku, zbierając grzyby, jagody, łowiąc ryby, jeżdżąc konno i na rowerze.

Najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych jest przeprowadzenie pełnego cyklu szczepień ochronnych, które odbywa się w 3 dawkach. Pierwszą dawkę podaje się w dniu dowolnie wybranym przez pacjenta, natomiast drugą po 1-3 miesiącach. W celu uzyskania szybszej odpowiedzi immunologicznej drugą dawkę można podać już po upływie dwóch tygodni. Trzecią natomiast należy zastosować w okresie od 5 do 12 miesięcy po drugim szczepieniu.

Oparzenia i udary słoneczne

Zaczerwienienie skóry i pieczenie to typowe objawy oparzenia słonecznego. Zaczerwienienie wynika z rozszerzenia naczyń krwionośnych, a świąd jest objawem reakcji zapalnej na powstałe uszkodzenie skóry. Każdy z nas chce cieszyć się piękna opalenizną, ale musimy uważaj z ekspozycją naszej skóry na słońce.

Jak zatem zapobiegać?
 • używaj preparatów z czynnikiem SPF (Czynnik Zabezpieczający przed Słońcem), nałóż go 30-60 min przed wyjściem na słonce;
 • nałóż dodatkową warstwę kremu na nos, policzki, ramiona, kark i usta;
 • pamiętaj o ponownym smarowaniu po wyjściu z wody;
 • kontroluj czas - pierwszy kontakt ze słońcem nie powinien być dłuższy niż 5-20 minut (zależy od wrażliwości skóry);
 • unikaj słońca w godzinach miedzy 11- tą a 15-tą, kiedy słońce grzeje najmocniej;
 • ubieraj luźne ubrania w jasnych kolorach, nie zapominaj o nakryciu głowy;
 • chroń oczy używając okularów przeciwsłonecznych, ale tych z filtrem, nie przepuszczających promieni ultrafioletowych

A jeśli już dojdzie do poparzenia…
 •  nie wychodź na słońce przez kilka dni - jak długo, to zależy od stopnia oparzenia;
 • stosuj lodowe kompresy, potłuczony lód w ręczniku przykładaj na oparzone miejsca przez 10 minut, 3-4 razy dziennie przez 2-3 dni;
 • weź chłodną kąpiel, która jest mniej brutalna dla skóry niż prysznic;
 • smaruj delikatnie poparzone miejsca kremami nawilżającymi, 1% roztworem octu winnego, jogurtem lub maślanka, kremami z dodatkiem aloesu (stosuj je tylko, gdy nie ma przerwania ciągłości skory);
 • jeżeli rozerwane bąble uległy zakażeniu i zaczynają ropieć, zgłoś się niezwłocznie do lekarza.

Pamiętaj też o zabraniu ze sobą podręcznej apteczki, w której znajdą się dostępne bez recepty środki przeciwko biegunce, tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe i środki odstraszające owady, a także łagodzące ewentualne poparzenia słoneczne. Jeśli jednak zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, natychmiast udaj się do lekarza lub wezwij pomoc. Nie warto czekać aż choroba się rozwinie i całkowicie popsuje urlop.

www.zdrowie.fit.pl