fit.pl mobile logo

Wielka piątka profilaktyki - na co warto zwrócić uwagę?

Aż 84% Polaków dostrzega potrzebę dbania o własne zdrowie. Chcą żyć dłużej, uniknąć obciążania rodziny oraz dać dobry przykład swoim dzieciom. Większość osób wie, że warto ograniczyć przetworzoną żywność, pić wodę, wysypiać się, unikać stresu i zadbać o aktywność fizyczną. Natomiast specjaliści biją na alarm – nadal stanowczo niedoceniane są regularne badania profilaktyczne. Stąd kluczowe jest uświadamianie społeczeństwa, że wcześnie wykonana diagnostyka ratuje życie, a wdrożenie kilku zdrowych nawyków znacząco poprawia jego jakość.

Podstawa: zdrowe odżywianie

Aż 62% pracujących Polaków uważa, że odżywia się zdrowo[2], a 72% Polaków i Polek nie podjęło trudu wykonania badań profilaktycznych, bo czuło się dobrze[3]. Tymczasem według danych GUS z 2019 r. Polacy jedli 3,8 kg owoców i 4,4 kg warzyw miesięcznie, czyli średnio zaledwie 270 g dziennie przy minimalnych zaleceniach WHO ok. 400 g. Odpowiednio skomponowane posiłki mają znaczący wpływ na kondycję serca czy choćby wątroby oraz chronią przed chorobami dietozależnymi, takimi jak nadciśnienie, cukrzyca typu II czy niektóre nowotwory.

Zadbaj o aktywność fizyczną

Kolejnym ważnym elementem codziennej profilaktyki jest aktywność fizyczna. Analizy Eurostatu z 2019 roku pokazują, że blisko dwie trzecie mężczyzn i trzy czwarte kobiet w Polsce nie rusza się systematycznie. Wśród 18-34-latków blisko 56% osób negatywnie odczuło lockdown oraz zamknięcie obiektów sportowych i siłowni. Tymczasem ruch jest nieodłącznym elementem jakościowego życia, WHO zaleca wykonanie przynajmniej 8 tysięcy kroków dziennie.

Sen dobrej jakości

Z badań przeprowadzonych przez UCE RESEARCH dla platformy ePsycholodzy.pl wynika także, że blisko 40% badanych ma problemy ze snem, z czego aż 39% Polaków jest niezadowolona z tego, jak śpi. Długoterminowo ma to olbrzymie konsekwencje dla zdrowia. Niewinne objawy początkowe, w tym bóle głowy czy brak koncentracji, mogą prowadzić do chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, otyłość, choroby jelit i krążenia.

Mniej stresu

Ponad 52% respondentów przyznaje, że przez doświadczenie pandemii stała się bardziej nerwowa. Stres w większym stopniu dotknął kobiety, prawie 60% z nich odczuwa nasilenie niepokoju[4]. To kolejny czynnik, który osłabia odporność, sprzyja stanom zapalnym i rozwojowi chorób.

Pamiętaj o profilaktyce

Jak wynika z sondażu ARC Rynek i Opinia[5], jeszcze przed pandemią co czwarty Polak nie wiedział, czy w jego wieku zalecane są jakieś badania profilaktyczne, a co dziesiąty w ogóle nie planował wykonać jakiejkolwiek diagnostyki. Z kolei dwa lata pandemii spowodowały, że Polacy znacznie rzadziej się badali. Według danych Kantar Public w październiku 2021 roku aż 72% osób nie miało w ogóle takiej potrzeby.

- Profilaktyka zaczyna się przede wszystkim od indywidualnej decyzji każdego z nas, aby aktywnie zadbać o swoje zdrowie. Pacjenci najczęściej udają się po pomoc, gdy coś im już poważniej dolega i często ignorują pierwsze oznaki choroby. Pamiętajmy, że świadomość własnego organizmu i regularne badania są kluczem w szybkim wykrywaniu między innymi chorób krążenia, zmian nowotworowych czy cukrzycy. W wielu przypadkach wprowadzenie terapii we wczesnym stadium choroby znacząco podnosi skuteczność leczenia – mówi dr Krzysztof Urban, specjalista medycyny rodzinnej enel-med.

W 2021 roku 39% respondentów NTZP zbadało stężenie cholesterolu, 42% wykonało badanie ogólne moczu, 50% sprawdziło poziom cukru we krwi, 56% wykonało morfologię, a 74% zmierzyło ciśnienie krwi. Aż 12% osób, które w tym roku nie zdecydowało się na morfologię krwi, motywowało swoją decyzję obawą przed zakażeniem koronawirusem w placówce.

Siłą profilaktyki jest możliwość wczesnego wykrywania chorób nawet u osób z obciążeniami. Według badań osoby z dużym ryzykiem zachorowania na choroby wieńcowe mogą zmniejszyć je nawet o 46%[6], jeśli będą przestrzegać zasad zdrowego stylu życia. WHO od lat podkreśla, że aż jedną trzecią chorób można wyleczyć, jeśli rozpoznanie nastąpi szybko i będą prawidłowo leczone.

Na naszym rynku nie brakuje kompleksowych rozwiązań zdrowotnych, wspierających profilaktykę – ciekawe rozwiązanie proponuje polska sieć placówek medycznych enel-med: profilaktyczne pakiety medyczne, dzięki którym pacjenci mogą nie tylko zweryfikować stan zdrowia poszczególnych układów w organizmie, ale także kompleksowo się przebadać. Badania i konsultacje w pakietach są korzystniejsze cenowo (do -50% kosztów pojedynczych usług), co wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wymagających konsumentów.

- Wchodzimy właśnie w okres wiosenny, kiedy coraz więcej osób odczuwa potrzebę poprawy swojego dobrostanu psychicznego i fizycznego. Zaczynamy się więcej ruszać i jeść więcej świeżych warzyw i owoców. Profesjonalny pakiet diagnostyczny to kolejna dobra okazja, żeby zadbać o zdrowie swoje i swojej rodziny. Odpowiednio sprofilowana usługa będzie także świetnym wiosennym prezentem dla siebie lub bliskich – podsumowuje dr Urban.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl