Niezależnie od wieku, każdy mężczyzna może mieć problemy z erekcją. Przyczyny mogą być różne – stan zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Akurat w tej sferze dolegliwości - psychika, nastawienie mentalne zarówno utrzymujące się w dłuższym okresie jak i pod wpływem chwili jest często kluczowe. Dążenie do zachowania odpowiedniego balansu w życiu pomiędzy życiem prywatnym i pracą lub nauką, często spora ilością obowiązków mogą prowadzić u mężczyzn do zaburzeń, które spowodują u niego lub u partnerki niepokój, ale nie powinny być przyczyną popadania od razu w konsternację i unikanie problemu. To problem, jak każdy inny i trzeba się z nim zmierzyć. Nie należy się wstydzić pójść z nim do lekarza.
2017-03-20 00:00
Udostępnij
Zaburzenia erekcji można leczyć

Profilaktyka drogą do zdrowego współżycia

W końcu w zdrowym ciele zdrowy duch – tak się mówi potocznie i coś w tym jest. W życiu nie będzie dobrej harmonii w sprawach erotycznych także, jeśli któraś z tych sfer zacznie szwankować.

Jeśli wyłączyć emocje, to przyznamy, że człowiek patrząc z punktu widzenia ewolucyjnego to… zwierzę. Stosunek płciowy, jaki jest jego udziałem pełni przede wszystkim rolę w poczęciu potomstwa. Na przestrzeni wielu milionów lat zwierzęta przystosowywały się do życia w określony sposób i to, czy przetrwały łączyło się w zdolności do dobrej, wydajnej prokreacji. Prokreacja była ważnym sprawdzianem zdrowia, czasem w bardzo trudnych okolicznościach. U ludzi na pewnym etapie ewolucji doszło do czystej fizjologii jeszcze coś – uświadomienie sobie istnienia uczuć, które z czasem zaczęły pomagać w odczuwaniu np. przyjemności ze stosunków płciowych, ale też niektórym przeszkadzać, bo za bardzo zaczęli o tym myśleć.

Zdrowie naszego układu rozrodczego jest, jak skomentują to lekarze, lustrzanym odbiciem naszego trybu życia. Problemy z impotencją zaczynają się zwykle banalnie, podobnie jak choroby układu krążenia od niezbilansowanej diety oraz braku aktywności fizycznej. Spustoszenie w organizmie czyni często alkohol oraz papierosy. Wpływają one negatywnie na stan układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, wątroby, ale również na zdolności do bezproblemowego stosunku płciowego.

Czytaj także o zaburzeniach erekcji po 40 roku życia.

Zaburzenia erekcji to jeszcze nie impotencja

Spojrzyjmy na problem ponownie z punktu widzenia fizjologii. Wzwód polega na napływie krwi do ciał jamistych, tj. specjalnych naczyń wewnątrz prącia. Po pierwsze może dojść do słabego dopływu krwi do męskiego narządu. Niewielu mężczyzn zdaje sobie sprawę, że to może być wynik między innymi nadciśnienia tętniczego lub miażdżycy. Spotyka się ten rodzaj dolegliwości zwykle u otyłych, pozbawionych ruchu mężczyzn.

Inną przyczyną zaburzeń erekcji mogą mieć swoje podłoże w sferze hormonalnej. Hormonalny rodzaj zaburzeń wzwodu jest powodowany zazwyczaj niedostateczną produkcją testosteronu, podczas zbliżającej się andropauzy.

Trzecia sfera przyczyn to urazy. Mogą to być urazy na tle nerwowym. Są one bardzo specyficzne i często dotyczą urazów kręgosłupa.

Do przyczyn organicznych należą też anatomiczne zmiany układu rozrodczego, ale nie tylko, również przyjmowanie leków na inne choroby. Może to obniżyć kondycję seksualną mężczyzny.

To tylko kilka przyczyn zaburzeń erekcji. Około jednej trzeciej populacji mężczyzn przyjmuje leki pozwalające na niwelowanie tych zaburzeń. Jeśli to są powody psychogenne, będące np. wynikiem przejściowej depresji, spadku nastroju, to da się temu zaradzić często samą praca nad zmianą samopoczucia i nastawienia do życia. Jednak i w tym przypadku warto, gdy tylko zacznie pojawiać się problem, udać się po pomoc do seksuologa. Seksuolog może poradzić stosowanie określonych leków. On też podpowie, jak świadomie korzystać z innych suplementów diety podnoszących zdolność do aktywności seksualnej, które są dostępne na rynku, a nie wszystkie działają tak samo i są dobre dla wszystkich.

Jak wybrać spośród dostępnych na rynku leków na zaburzenia erekcji?

 

sildenafil-i-dasz-rade-kazej-kobiecie

 

Decyzji o zakupie konkretnego medykamentu zarówno w aptece, jak i zamawiając środki przez Internet lepiej nie podejmować pochopnie. Warto się nad tym zastanowić, zasięgnąć rady lekarza, znajomych i pogłębić wiedzę na temat tego, co w tych lekach jest substancją czynną. Środki na zaburzenia erekcji dla mężczyzn występują zazwyczaj w dwóch wariantach – suplementów diety (można je stosować codziennie) albo leków (do spożycia w określonym czasie przed stosunkiem).

Dla sporej grupy mężczyzn dobrym rozwiązaniem będzie wybranie leku, głównie wtedy, gdy liczy się szybki efekt. Substancją aktywną o potwierdzonym działaniu zarówno w suplementach jak i lekach jest l-arginina. Jest prekursorem jest tlenek azotu, odpowiadający za przekazywanie informacji dla komórek organizmu, m.in. mięśniówki gładkiej naczyń krwionośnych. One pod jego wpływem rozluźniają się, umożliwiając swobodniejszy przepływ krwi do ciał jamistych prącia. Podobne działanie ma wyciąg z żeń-szenia. Ten z kolei stymuluje syntezę NO, a oprócz tego poprawia działanie narządów wewnętrznych, głównie gruczołów wytwarzających hormony – m.in. kory nadnerczy. Żeń-szeń, a właściwie pochodzące z niego ginsenoidy, a także wymieniana na pierwszym miejscu l-arginina to podstawowe składniki leków, jakie zaleca się na tzw. kilka minut przed aktem płciowym.

Natomiast preparaty przeznaczone do regularnego stosowania posiadają dodatkowo szereg innych substancji pochodzenia naturalnego oraz witamin, które wpływają na wzmocnienie organizmu i zapewniają ciągłość szlaków metabolicznych. Nie tylko na poziomie zapotrzebowania w substraty do produkcji NO i wspomagania mikrokrążenia, lecz także uzupełniając dietę w potrzebne dla dobrego funkcjonowania ogólnego mikro- i makroelementy. Te ostatnie zazwyczaj przyjmujemy w dostatecznej ilości z pokarmem.

Sildenafil

Sildenafil jest składnikiem wielu leków na zaburzenia erekcji, w tym Polskiej Viagry. Jest to składnik bezpieczny, dobrze tolerowany i co najważniejsze od niedawna dostępny bez recepty.Tak więc zaburzenia erekcji to jeszcze nie koniec świata. O tym, jak niektóre medykamenty mogą pomagać, można się dowiedzieć też na rzeczowo i wyczerpująco prowadzonych stronach internetowych producentów leków - sildenafil. Znaleźć tam można również szczegółowe wyjaśnienie składu tego jednego z najnowszych produktów na zaburzenia erekcji, jakie dostępne są obecnie na polskim rynku.