fit.pl mobile logo

Znamiona pod kontrolą

Według niektórych to defekt urody, inni uważają, że dodają uroku. Należy je badać i uważnie obserwować. Znamiona, bo o nich właśnie mowa, mogą być niebezpieczne i warto poświęcić im chwilę uwagi podczas codziennej pielęgnacji, ponieważ nawet małe, pozornie wyglądające znamię, może w przyszłości przekształcić się w groźny nowotwór

Na powstawanie zmian skórnych najbardziej narażone są osoby z niewielką ilością melaniny – o bardzo jasnej karnacji, włosach koloru blond lub rudych i jasnych oczach oraz ludzie starsi. Medycyna wyróżnia dwa rodzaje znamion: barwnikowe oraz komórkowe. Znamiona barwnikowe to dobrze znane pieprzyki, które są najczęściej płaskie i mają barwę jasno lub ciemnobrązową. Natomiast komórkowe to brodawki, czyli wypukłe znamiona w kolorze jasnobrązowym. Pod wpływem słońca mogą pojawiać się również zmiany skórne, takie jak piegi (czyli drobne plamki na odkrytych częściach skóry, które zazwyczaj są dziedziczne i uwydatniają się po nasłonecznieniu), ostudy (plamiste przebarwienia na twarzy, głównie u kobiet w ciąży lub z zaburzeniami hormonalnymi) czy też zaburzenia pigmentacji skóry – przebarwienia lub odbarwienia po oparzeniach słonecznych. Zagrożenie poważną chorobą wiąże się jednak ze znamionami, ponieważ te wystawione na słońce lub mechanicznie drażnione (np. ocierane przez odzież albo piasek na plaży) mogą rozwinąć się w czerniaka.

Obserwacja ma znaczenie

Czerniak jest jednym z najbardziej agresywnych nowotworów skóry, ale jeśli zostanie wcześnie wykryty, istnieje duża szansa na jego całkowite wyleczenie. Wczesna diagnostyka jest niezwykle istotna, ponieważ umożliwia nie tylko zatrzymanie rozwoju tworzenia się nowotworu w początkowym jego etapie, ale również pozwala uniknąć późniejszych przerzutów.

- Czerniak może powstać na skórze wcześniej niezmienionej, jak i w obrębie istniejących już znamion, dlatego kluczowym elementem diagnostyki jest samokontrola zmian skórnych. Warto także przynajmniej raz w roku zapisać się na wizytę do specjalisty w celu dokładnego zbadania skóry całego ciała łącznie z głową. Osoby o bardzo jasnej karnacji czy z mnogimi znamionami, powinny pozostawać pod stałą kontrolą lekarską i mieć regularnie wykonywane badania dermatoskopem (urządzenie, które umożliwia precyzyjną ocenę znamion) - mówi lek. Jowita Dejewska, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej, PROFEMED Grupa LUX MED.

Wykrycie czerniaka we wczesnym etapie jego rozwoju jest priorytetem w walce z chorobą – wciąż wielu pacjentów zgłasza się ze zmianami zbyt późno. Prawie połowę przypadków czerniaka wykrywają lekarze podczas przeprowadzania innych badań. Ryzyko zachorowania na czerniaka skóry wzrasta z wiekiem – najwięcej zachorowań u obu płci odnotowuje się między 50 a 64 rokiem życia.

LUXMED_Znamiona_pod_kontrola_infografika_JPG

Zasady ochrony skóry


Prewencja zachorowania na czerniaka polega przede wszystkich na ochronie skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ważne jest stosowanie wysokiej jakości preparatów ochronnych z filtrami UVA i UVB w słoneczne i upalne dni, a także stopniowe przyzwyczajanie skóry do słońca, np. rozpoczynając opalanie od 15 minut dziennie. Podczas bardzo gorących dni warto nosić także nakrycia głowy oraz luźne ubrania z włókien naturalnych.

- Promieniowanie UVB jest całkiem pochłaniane przez naskórek, natomiast promieniowanie UVA wnika głęboko aż do skóry właściwej, dlatego konieczne jest stosowanie preparatów ochrony przeciwsłonecznej, które mają w składzie jednocześnie oba filtry. Nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne szybko wywołuje zaczerwienienie skóry, ale też bolesne oparzenia, a nawet gorączkę. Szczególnie ważna jest ochrona przed słońcem dzieci, ponieważ oparzenia słoneczne w dzieciństwie są czynnikiem ryzyka zachorowania  na nowotwory skóry w późniejszym wieku - podkreśla lek. Jowita Dejewska, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej, PROFEMED Grupa LUX MED.

Jedną z głównych przyczyn późnej diagnozy czerniaka jest niska świadomość społeczna na temat czynników zwiększających ryzyko zachorowania, a w rezultacie brak regularnej kontroli zmian skórnych. Profilaktyka jest najważniejszą zasadą w walce z tą chorobą, dlatego warto pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry przez cały rok.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl