Prezentujemy kilka ćwiczeń z Fitball Roller - przyborem treningowym, używanym m.in. na zajęciach Pilates
fit.pl
2013-02-13 00:00
Udostępnij
Pilates Fitball Roller
dr jola zaj minW ramach realizacji programu Prozdrowotny Klub Fitness i nie tylko, we wrześniu w Warszawie i Szczecinie odbędą, się kolejne szkolenia Best Aging, Pilates Fit i overball, Zdrowy kręgosłup prowadzone przez autorkę programu dr Jolantę Ignaszewska Kühbauch. Podczas omawiania Pilates News zaprezentowane zostaną ćwiczenia z nowym przyborem Fitball Roller, wyprodukowanym przez włoską firmę Ledraplast, której piłki Fit i overball toczą się od dawna w polskich klubach.
Fitball roller może być z powodzeniem stosowany zarówno w zajęciach z techniki Pilates jak i w lekcjach zdrowy kręgosłup, joga, stretching czy wzmacnianie lub podczas Personal trening. Jest to nowy niestabilny przybór o długości 68 cm i max. średnicy 18cm. Lekki i łatwy w transporcie. Redaktor Naczelna www.fit.pl prezentuje kilka ćwiczeń z tym przyborem.

Wałek wykonany jest z jeszcze lepszego tworzywa, niż piłki fitball (z nie zawierającego lateksu PVC) i też z możliwością regulowania jego twardości poprzez ilość powietrza. Inne firmy wypuściły na ranek wałki do techniki Pilates, wykonane z pianki, zatem bez możliwości regulacji twardości (np. „Foam Roller”). Funkcja płynnego rolowania bardzo pasuje do jednego z celów techniki Pilates – płynności. Na pewno wielu doświadczonych instruktorów fitness już od dawna rolowało maty, aby uatrakcyjnić zajęcia, ale te się rozwijały i wałek już po kilku minutach nie był wałkiem. Mamy teraz idealny przybór – zatem kilka przykładowych ćwiczeń.[-------]
  • swan minThe Swan Dive  

Leżenie na brzuchu, dłonie spoczywają na rollerze, wyciągamy cale ciało i kręgosłup. Z wdechem, powoli i płynnie, krąg po kręgu unosimy tułów, rolując przybór do siebie. Wydech i kontrolowany napięciem mięśni pośladkowych powrót tułowia z jednoczesnym uniesieniem nóg.


  • The Shoulder Bridge

bringing b minLeżenie tyłem , rolka pod stopą.

Z wydechem, krąg po kręgu, unosimy kręgosłup i biodra, tak, aby ciężar ciała spoczywał między łopatkami a drugą  nogę  wyciągamy powoli daleko do przodu.

Wizualizacja: Wyobraź sobie, że tułów przymocowany jest do podłoża, a stopą szybujemy daleko w gore i potem, kontrolowanie w dół.


  • Single Leg Stretch

single leg minLeżenie tyłem, kolana uniesione nad biodrami, roller pod miednicą.

Lewa noga wyprostowana w kierunku sufitu, prawa zgięta w kolanie, podudzie równolegle do podłoża, obie dłonie oparte na ugiętej kończynie.

Zmiana nóg, wydech, kiedy lewa noga dojdzie do zgięcia.

Modyfikacje:

- z uniesionym lekko tułowiem

- nogi prostowane są do 45° nad ziemia
  • Front Support

5 front sup minNa czworakach przedramiona oparte na podłożu, roller pod jednym z kolan

Cel: Stabilizacja stawów ramiennych, koordynacja i wzmocnienie tułowia.

1. Wyciągnij do przodu prawe ramie i przenieś je z powrotem

2. Wyciągnij prawą nogę do tyłu, a lewe ramie do przodu

3. Unieś prawą nogę i lewe ramię nieco do góry
  • Scissors

scissors minLeżenie tyłem roller umieszczony pod biodrami, nogi uniesione jak do szpagatu.

Unosimy krąg po kręgu tułów do kątów łopatek, które ściągamy do bioder.

Prawą nogę wyciągamy do góry, lewą prostujemy nad podłożem. Wydech i zmiana nóg.

Wizualizacja: Długi kręgosłup - wyobraź sobie, iż tułów jest przytwierdzony do podłoża,
  • The Kack Knife

Z leżenia tyłem, dłonie umieszczone na rollerze, krąg po kręgu na wydechu przenosimy kończyny dolne do leżenia przewrotnego. Wdech i na wydechu kontrolowanie, przenosimy ciało do pozycji wyjściowej.

Szczegóły, modyfikacje i więcej ćwiczeń na warsztatach i szkoleniach –zapraszamy.dr Jolanta Ignaszewska-Kühbauch
www.fit.pl