Zabawa z piłką była, jest i będzie istniała. W starożytności znane były zabawy z chmurami kulistych kształtów, kamieniami i wszelkimi okrągłymi przedmiotami. Szczególne zalety kul i piłek zawsze fascynowały i budziły nie tylko w dzieciach instynkt do zabawy. Zbliża się nowy rok szkolny -pomóżmy naszym dzieciom zachować prawidłową postawę, która bywa PRZYGIĘTA POPRZEZ modne i nagminne używanie telefonów komórkowych czy częste siedzenie przy komputerze  
fit.pl
2015-09-01 00:00
Udostępnij
Równowaga dla dzieci nie tylko z Fitball

dzieci-cwicza6

Dzisiejsza piłka fitball „narodziła” się w słonecznej Italii. Ówczesny producent zabawek Aquilino Cosani w 1963 roku po raz pierwszy wyprodukował dużą winylowa piłkę do dziecinnych zabaw. Na tą właśnie piłkę w Szwajcarii natknęła się angielska fizjoterapeutka i jako pierwsza zwróciła swoją uwagę, używając jej podczas ćwiczeń z noworodkami i małymi dziećmi. Dzisiejsze wielofunkcyjne zastosowanie piłek w fizjoterapii i rehabilitacji zawdzięczamy dr Susan Klein ze Szwajcarii. Od pierwszej do dziś przyjętej w krajach anglosaskich nazwy „ Swissball” po „ Fit”, „Fitness”, „Gym „, „Fizjo „,„Body„,„Pezi „przyjmowało się i rozwijało zastosowanie kolorowych kul. A włoska rodzinna firma „Gymnic Spa” pod wodza syna Nevio Cosani do dziś dalej produkuje coraz to doskonalsze, słoneczne kule z wielorakim zastosowaniem. Cześć z nich dociera do nas, do polskich klubów fitness. Kilkadziesiąt największych o przekroju 150 i 180 cm tzw. megabal służą do zabawy dzieciom i delfinom w Sea Word.

Od kilku lat znawcy przedmiotu podnoszą rangę ćwiczeń zwiększających stabilizację i równowagę naszego aparatu ruchu. Na rynku pojawia się wiele przyborów i urządzeń specjalnie do tego celu skonstruowanych. Od niestabilnych powierzchni jak Core Board Reeboka, poduszka do ćwiczeń równoważnych „Airexu”, movin-step firmy ”Gymnic”, aero-step Togu, „trener stabilizacji”Thera-Bandu po Multi Function Disc firmy MFT i po prostu zrolowane maty oraz dawno już doceniane, a odkrywane na nowo piłki fitball.

dzieci-cwicza9

Zalety ćwiczeń na piłkach fitball są podobne jak na wszystkich wyżej wymienionych niestabilnych powierzchniach. Walcząc o utrzymanie równowagi podczas wykonywania ćwiczeń zdecydowanie podnosimy koordynację, równowagę a przede wszystkim stabilizację stawową, zmniejszając znacznie ryzyko uszkodzeń w obrębie aparatu ruchu. Tym nie mniej tylko piłka spełnia warunki idealnego, dla współczesnego człowieka, siedziska. Inne jej zalety, to likwidacja bądź zmniejszanie napięć okolic karku i łopatek (tak często występujących szczególnie u osób pracujących siedząc), zmniejszenie dolegliwości w okolicach lędźwi ( poprzez wymuszoną korekcję ustawienia miednicy), odciążenie krążków międzykręgowych I stawów kręgosłupa, kolanowych (skokowych) poprawa stabilizacji I rozluźnienie mięśni.

Piłka jest okrągła i chce się toczyć, my zaś staramy się ją okiełzać  angażując w tym celu o wiele więcej, niż podczas innych ćwiczeń mięśni (część z nich włącza się tylko podczas ćwiczeń o charakterze równoważnym). W związku z powyższym wykorzystujemy wszystkie możliwe stabilizatory stawowe i dodatkowo stymulujemy pozytywnie wszystkie struktury otaczające stawy (ścięgna, więzadła, nerwy,naczynia krwionośne itp.) W końcowym efekcie w wyniku ćwiczeń na piłce mechanizmy ochronne stawów działają szybciej i zdecydowanie obniżają urazowość.

Poniżej kilka inspirujących ćwiczeń leżąc, siedząc czy podporze na piłce lub innych niestabilnych powierzchniach. Zachęcam do stosowania alternatywnego siedziska czyli odpowiednio dobranej piłki fitball (kąt prosty między udami i podudziami przy stopach opartych o podłoże lub podkładki równoważnej na fotelik dla dzieci).

Zaczynamy siedząc, ale na piłce fitball ściągając łopatki w dół i przenosząc małą piłkę dodatkowo tylko z tyłu.

dzieci-cwicza

Można utrudnić ćwiczenie próbując naprzemiennie unosić podczas zabawy raz jedną, i raz drugą kończynę dolną nieco nad podłoże – pozostając w ładnym wyprostnym siadzie.W leżeniu przodem na piłce przenosimy ramiona ku tyłowi łącząc dłonie na pośladkach . Jednoczenie ściągamy łopatki i ramiona lekko w stronę miednicy.

dzieci-cwicza3

Można dodać lekkie rotacje tułowia raz w prawą, raz w lewą stronę.

W tej samej pozycji wyjściowej rzucamy piłką za każdym ściągając łopatki ku tyłowi .

dzieci-cwicza2

Można dla relaksacji i jednoczesnego rozciągania mięśni grzbietu leżeć na piłce tyłem i w tej pozycji i np.podawać w parze piłkę.

dzieci-cwicza5

Można też zabawowo. Biegamy i na sygnal dzieci przyjmują jedną z pozycji równoważnych np. stanie na jednej nodze, bocian lu wykorzystanie rollera lub niestabilnego krążka .

dzieci-cwicza7
 

Dziękuję moim wnukom MAI i MIKOLAJOWI za wspólne ćwiczenia i zabawę.

dr Jolanta Ignaszewska Kuchbauch

www.fit.pl