Chciałabym zaprezentować zestaw ćwiczeń zaczerpniętych z techniki Pilates, ale z piłką fitball. Dodatkowe użycie piłki fitball utrudnia ćwiczenia i zwiększa zaangażowanie głębokich mięśni okołokręgosłupowych
fit.pl
2013-01-23 00:00
Udostępnij
Pilates na śniegu
Dodatkowe użycie piłki fitball  utrudnia ćwiczenia i zwiększa zaangażowanie głębokich mięśni okołokręgosłupowych, ale ułatwia napinanie i trzymanie tzw "centrum", ponieważ wykonując poszczególne ćwiczenia walczymy niezmiennie o utrzymanie równowagi i  następuje to automatycznie. Zdjęcia robione były  na... śniegu. Pod koniec sesji zdjęciowej piłka potoczyła się daleko z góry... ale została odzyskana.

fitballJuż od ponad 30 lat piłki fitball, używane są z dużym powodzeniem w kinezyterapii, czy w zajęciach szkoły kręgosłupa. W poszukiwaniach przybliżenia i lepszego zrozumienia techniki Pilates  znalazły i w niej  zastosowanie.
 
W technice Pilates z użyciem piłki fitball doskonalona jest nie tylko koordynacja i czucie głębokie, pobudzana jest bardzo mocno propriocepcja, czyli szkolona jest jednocześnie równowaga. W każdym, prawidłowo wykonanym ćwiczeniu akcentowana jest równowaga nerwowo-mięśniowa i doskonalana jest  postawa oraz stabilizacja kręgosłupa. Trening propriocepcji poprawia znacznie koordynację nerwowo-mięśniową, ekonomizuje pracę mięśni, poprawia równowagę, zapobiega urazom, znacznie przyspiesza proces usprawniania oraz zwiększa intensywność i efektywność treningu, poprzez zwiększoną liczbę zaangażowanych w walkę o utrzymanie równowagi, włókien mięśniowych.

Szeroko rozumiana metoda pracy z ciałem wg Josefa Pilatesa jest unikalnym systemem ćwiczeń, który podnosi świadomość prawidłowej postawy i czucia ciała w przestrzeni. Technika wykonywania ćwiczeń zapewnia idealnie zbalansowane, sprawne i silne ciało. Jest adresowana do wszystkich, niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. W wielu technikach i programach ćwiczeniowych nie zwracamy tak dogłębnej uwagi na naszą postawę podczas ćwiczeń, często nie myśląc o tym, co robimy. W ćwiczeniach Pilates każdy ruch jest procesem myślowym oznacza to, że my blokujemy inne myśli, a koncentrujemy się tylko na ruchu. Bardzo często odnosimy się do niej "myśląca droga poruszania się”.

Ćwiczenia Pilates a kręgosłup

Siedzący tryb życia i przyjmowanie nieprawidłowej postawy prowadzi do zaburzeń w napięciu mięśniowym. Charakteryzuje się to przeciążeniami lub osłabieniami różnych mięśni i grup mięśniowych, co może być przyczyną bólu kręgosłupa. W tym wypadku pomocne stają się ćwiczenia Pilates, które we współczesnej rehabilitacji odgrywają ogromną rolę. Należy pamiętać, że prawdziwa technika ćwiczeń Pilates, to coś bardziej głębszego. Podstawą medyczną jest Metoda Richardsona i badania przeprowadzone przez australijską grupę badaczy; Carolyn Richardson, Gwendolen Jull, Paul Hodgen

Prześledzmy wspólnie kilka z wybranych ćwiczeń. Na więcej zapraszam na szkolenia.

[-------]

Scissors

Z leżenia tyłem unosimy kończyny dolne jak do szpagatu, jedną opieramy na   piłce, drugą przytrzymujemy ramionami. W wersji łatwiejszej ramiona leżą na podłożu. Unosimy tułów krąg po kręgu do wysokości dolnych kątów łopatek i pozostajemy w tej pozycji. Powoli, bez zamachu, wręcz z oporem, podczas wydechu z napiętym "centrum", czyli z wciągniętym pępkiem, zmieniamy kończyny dolne. Staramy się utrzymać biodra ciągle na tej samej wysokości . Zmieniając nogi wyobrażamy sobie coś ciężkiego do przesunięcia, czyli staramy się ten ruch wykonywać ze sporym oporem.
Celem tego ćwiczenia jest stabilizacja tułowia podczas ruchów kończyn dolnych. Wzmacnianie "centrum" i stretching, czyli rozciąganie dla tylnych mięśni uda i łydki. Wykonujemy kilka, do kilkunastu razy, w zależności od stanu naszej kondycji.

scissors fitball min
Scissors

pilates push up fitball min
Pilates Push up fitball

jack rabbit fitball min
Jack Rabbit

hundert min
Hundert

side lateral twist z ftball min
Side lateral Twist

helikopter fitball min
Helikopter fitball

Pilates Push up fitball - wzmacniamy obręcz barkową i mięśnie piersiowe, podobnie jak w klasycznej „pompce”, ale walcząc o utrzymanie równowagi w leżeniu na piłce i przy odciążonym kręgosłupie. Ważne - nie lordozujemy.

Jack Rabbit (prezentuje wersje dla bardzo zaawansowanych) - poprawiamy stabilizację i koordynację, wzmacniamy mięśnie grzbietu i obręczy barkowej. Łatwiejsza wersja z ugiętymi kolanami lub  półszpagat na piłce.

[-------]

Hundert (100 – jako rozgrzewka dla ciała w dwóch wersjach. Kontrolowane  ruchy ramion i stabilizacja tułowia, podczas rozciągania tylnych mięsni uda i wzmacnianie mięśni brzucha - w prezentowanej wersji trudniejszej). Wzmacnianie "centrum" i mięśni brzucha w wersji z ugiętymi podudziami. Użycie piłki dodatkowo aktywuje dno miednicy małej i przywodziciele.

Side lateral Twist jako ćwiczenie wzmacniające mięsnie skośne brzucha oraz poprawiające równowagę i rozluźniające często napięte mięśnie karku i stawy barkowe górny bark.
Z klęku jednonóż opieramy tułów i przedramię na piłce, utrzymując ciało w jednej linii. Wdech, rozszerzamy klatkę piersiową we wszystkich kierunkach, wydech i uniesienie lewego ramienia daleko nad głowę (tak, jakbyśmy chcieli cos daleko uchwycić) z jednoczesnym uniesieniem lewej nogi do boku. Wyciągamy całe ciało, utrzymując napięte mięśnie środka. Wdech i na wydechu powrót do pozycji wyjściowej . Powtarzamy ćwiczenie, płynnie prowadząc ruch, kilkakrotnie na obie strony.

Helikopter fitball to z kolei ćwiczenie mobilizujące stawy biodrowe, wzmacniające szczególnie mięśnie przywodziciele uda i mięśnie brzucha.

Uwagi końcowe
Wykonując przedstawione ćwiczenia niezbędny jest komentarz doświadczonego instruktora techniki Pilates, dotyczący techniki wykonania, ułożenia poszczególnych części ciała, specyficznej techniki oddychania i eliminacji ewentualnych błędów. To samo ćwiczenie wykonane nieprawidłowo może być szkodliwe lub wręcz traumatyzujące np. dla naszego kręgosłupa. Nie lekceważmy tego proszę.

dr Jolanta Ignaszewska - Kühbauch

www.fit.pl