O organizowanych w Polsce konkursach i zawodach fitness, ich zasadach i wymaganiach stawianych kandydatom opowiada Diana Konopko-Wnuk trzykrotna Miss Fitness Polski w latach 1995-97 (IFSB). Absolwentka AWF, instruktorka aerobiku, brązowa medalistka (kategoria do 160 cm) Mistrzostw Polski Kulturystek, Par i Fitness- IFBB
fit.pl
2011-09-20 00:00
Udostępnij

konopkoPierwszy konkurs Miss Fitness Polski zorganizowany przez (IFSB) Narodowe Stowarzyszenia Fitness odbył się w 1995 roku. Przez ten czas powstała druga federacja fitness przy PZKiTS, która również organizuje zawody pod nazwą Mistrzostwa Polski Fitness. Na pierwszy rzut oka zasady są podobne. Ale tak naprawdę są to jednak dwie różne dyscypliny. Zanim napiszę jak przygotować się do konkursu fitness, przedstawię pokrótce jak wyglądają takie mistrzostwa.

Mistrzostwa Fitness Polski - IFSB (Narodowe Stowarzyszenie Fitness) - w tej konkurencji mam większe doświadczenia, gdyż startowałam trzy razy. Cały konkurs też składa się z trzech rund:
  • I wyjście - zawodniczki występują w sukniach wieczorowych lub koktajlowych własnego pomysłu, najlepiej takich które podkreślają ładną, wysportowaną sylwetkę, a także oddają charakter i osobowość dziewczyny. Jest to bardzo przyjemna runda, gdyż prezentujemy w niej same kobiece cechy. Oceniany jest wygląd, aparycja, wdzięk i umiejętność wypowiadania się.
  • II wyjście - to ocena sylwetki. Prezentowanie sylwetki odbywa się w kostiumie bikini, który oczywiście powinien być dużo bogatszy niż plażowy, gdyż w skromnym kostiumie możemy zostać nie zauważone. Oceniane są proporcje ciała oraz muskulatura. Ciało powinno być umięśnione, ale nie za bardzo. Zbyt muskularna budowa może spowodować dyskwalifikację. Aby podkreślić atuty figury należy ładnie się opalić. Ocena sylwetki jest bardzo ważna, trzeba spędzić dużo czasu na siłowni i stosować odpowiednią dietę.
  • III wyjście - układ choreograficzny. Zasadnicza część konkursu. Układ powinien trwać 1,30'. W układzie nie ma żadnych elementów obowiązkowych, preferowane są elementy siłowe, akrobatyczne i gibkościowe. Nie muszą pojawiać się wszystkie na raz. Zawodniczka robi to co wychodzi jej najlepiej. Oceniana jest choreografia czyli logiczne połączenie pewnych elementów, dynamika i ogólne wrażenie. Dobrze jeśli układ zamienia się w małe przedstawienie, ale nie jest to konieczne.

Mistrzostwa Polski Fitness - IFBB. Są dwie zasadnicze różnice. Zawody odbywają się tylko w dwóch rundach - nie ma wyjścia w sukniach wieczorowych:
  • I runda - ocena sylwetki, w tej federacji jest bardzo ważna. Muskulatura ciała musi być większa niż w Miss Fitness. Ocena odbywa się także w kostiumie bikini.
  • II runda - układ choreograficzny, trwa w tej konkurencji 2 min., a zasady pokazu są podobne jak w Miss Fitness.
     

www.fit.pl