Ćwiczenia fizyczne redukują stres w mózgu i obniżają ryzyko chorób serca

Nowe badania przynoszą kolejne dowody na korzyści aktywności fizycznej dla zdrowia psychicznego i sercowo-naczyniowego. Według niedawno opublikowanego artykułu naukowego, regularna aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko chorób serca.
Ilona WIlk
2024-04-19 12:46
Udostępnij

Ćwiczenia fizyczne redukują stres w mózgu i obniżają ryzyko chorób serca

Badanie, które objęło ponad 50 000 uczestników i zostało przeprowadzone przez zespół badawczy z Massachusetts General Hospital, wykazało wyraźny związek między aktywnością fizyczną a obniżonym ryzykiem chorób serca. Osoby, które przestrzegały zaleceń dotyczących aktywności fizycznej, miały o 23% mniejsze ryzyko rozwoju choroby serca w porównaniu z tymi, którzy nie spełniali tych zaleceń.

Szczególnie interesujące są wyniki dotyczące osób z problemami związanymi ze stresem, takimi jak depresja. Okazuje się, że to właśnie ta grupa odniosła największe korzyści z aktywności fizycznej, doświadczając jeszcze większych popraw w zdrowiu sercowo-naczyniowym.

Jak wyjaśniają autorzy badania, kluczem do zrozumienia tego zjawiska jest wpływ aktywności fizycznej na funkcjonowanie kory przedczołowej mózgu, która pomaga regulować reakcje na stres. Osoby angażujące się w regularną aktywność fizyczną wykazywały niższą aktywność mózgu związaną ze stresem, co przyczyniało się do zmniejszenia ryzyka chorób serca.

Dr Ahmed Tawakol, główny autor badania, zauważa, że aktywność fizyczna może być nawet dwukrotnie skuteczniejsza w obniżaniu ryzyka chorób serca u osób z depresją. Wyniki te wskazują na istotny związek między zdrowiem psychicznym a sercowym oraz potencjalną rolę aktywności fizycznej w poprawie obu tych obszarów.

Warto podkreślić, że badanie uwzględniło również inne czynniki ryzyka chorób serca, co dodatkowo potwierdza siłę związku między aktywnością fizyczną a zdrowiem sercowym.

Te wyniki sugerują, że zachęcanie do regularnej aktywności fizycznej może mieć istotne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i sercowo-naczyniowego, zwłaszcza dla osób z problemami związanymi ze stresem, takimi jak depresja. Równocześnie otwierają one drzwi do dalszych badań nad mechanizmami działania aktywności fizycznej na mózg i serce oraz do identyfikacji potencjalnych mediów, które mogą odgrywać kluczową rolę w tych procesach.

Artykuł naukowy, który opisuje te badania, został opublikowany w Journal of the American College of Cardiology i przynosi nowe spojrzenie na związek między aktywnością fizyczną a zdrowiem psychicznym i sercowo-naczyniowym.

Massachusetts General Hospital