Dlaczego dołączamy do wybranego klubu fitness? Różnice między mężczyznami i kobietami

W dzisiejszym świecie, w którym zdrowie i kondycja fizyczna odgrywają coraz większą rolę, siłownie i kluby fitness stały się miejscami, gdzie spotykają się osoby pragnące poprawić swoje zdrowie, sylwetkę, a także nawiązać nowe znajomości. Jednak motywacje do dołączenia do siłowni różnią się znacznie w zależności od płci. Yves Preissler, ekspert w dziedzinie fitnessu i doradztwa biznesowego, przedstawia różnice między mężczyznami a kobietami, które warto uwzględnić w strategiach marketingowych i ofertach usług.
Ilona WIlk
2024-05-31 13:44
Udostępnij
Dlaczego dołączamy do wybranego klubu fitness? Różnice między mężczyznami i kobietami

Mężczyźni: Problemy zdrowotne i rekomendacje lekarzy

Obawy zdrowotne i choroby przewlekłe

Badania pokazują, że mężczyźni w średnim wieku często zapisują się do siłowni z powodu obaw zdrowotnych lub przewlekłych chorób. Według badania opublikowanego w American Journal of Preventive Medicine, mężczyźni w tej grupie wiekowej częściej zaczynają ćwiczyć po przeżyciu problemów zdrowotnych, takich jak zawał serca czy diagnoza nadciśnienia lub cukrzycy (Schoenborn, Adams, & Peregoy, 2013).

Zalecenia lekarzy

Kolejne badanie z Journal of Aging and Physical Activity wykazało, że mężczyźni w średnim wieku są bardziej skłonni do dołączenia do siłowni, gdy ich lekarze zalecają im schudnięcie lub poprawę zdrowia sercowo-naczyniowego (Ronda, van Assema, & Brug, 2001).

Kobiety: Socjalizacja i wspólnota

Relacje społeczne

Kobiety w średnim wieku często szukają siłowni, aby nawiązać nowe znajomości i budować społeczność. Badanie opublikowane w Journal of Health Psychology podkreśla, że interakcje społeczne i poczucie przynależności są znaczącymi motywatorami dla kobiet w tej grupie wiekowej, które chcą utrzymać członkostwo w siłowni (Fox & Neiterman, 2015).

Zajęcia grupowe

Kobiety preferują zajęcia grupowe, które oferują nie tylko strukturalne treningi, ale także możliwość spotkania innych ludzi. Badania w International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity sugerują, że zajęcia grupowe przyciągają kobiety w średnim wieku, ponieważ łączą ćwiczenia z możliwościami społecznymi (Beauchamp, Crawford, & Jackson, 2014).

Dostosowanie ofert do potrzeb klubowiczów

Strategie marketingowe

Zdrowotne przesłanie dla mężczyzn:

Siłownie mogą podkreślać korzyści zdrowotne wynikające z regularnych ćwiczeń w swoich kampaniach marketingowych skierowanych do mężczyzn. Wyróżnianie historii sukcesu członków, którzy poprawili swoje zdrowie i uniknęli poważnych problemów zdrowotnych dzięki regularnym wizytom w siłowni, może być szczególnie skuteczne.

Społeczność i wspólnota dla kobiet:

Marketing powinien skupić się na aspektach społecznych członkostwa w siłowni dla kobiet. Promowanie zajęć grupowych, wydarzeń społecznych i wspierającej społeczności w siłowni może przyciągnąć więcej kobiet.

Oferty usługowe

Trening personalny i zdrowotne check-upy:

Osobiste oceny zdrowotne i trening personalny mogą przyciągnąć mężczyzn motywowanych problemami zdrowotnymi. Programy dostosowane do zarządzania przewlekłymi chorobami lub poprawy zdrowia sercowo-naczyniowego mogą spełniać ich potrzeby.

Zajęcia grupowe i wydarzenia społeczne:

Siłownie powinny oferować różnorodne zajęcia grupowe dostosowane do różnych poziomów fitness i zainteresowań. Organizowanie wydarzeń społecznych i wyzwań fitness może pomóc w budowaniu społeczności i zachęcać do regularnego uczestnictwa wśród kobiet.

Strategie retencji klubowiczów

Śledzenie postępów zdrowotnych:

Dla mężczyzn, śledzenie postępów zdrowotnych poprzez regularne kontrole i dostarczanie informacji zwrotnej na temat poprawy może pomóc w utrzymaniu ich motywacji. Personalizowane plany fitness, które ewoluują w miarę osiągania celów, mogą również zwiększyć retencję.

Budowanie relacji społecznych:

Tworzenie okazji do interakcji społecznych, takich jak poranne spotkania przy kawie, różne kluby (np. dla mam z dziećmi), pop-upy sprzedawców czy wydarzenia charytatywne, może pomóc w utrzymaniu członków płci żeńskiej. Zachęcanie do przyjaznej i gościnnej atmosfery w siłowni może sprawić, że będzie to miejsce, do którego będą chciały wracać regularnie.

Zrozumienie motywacji średnio-wiekowych mężczyzn i kobiet do dołączania do siłowni pozwala na lepsze dostosowanie ofert i strategii marketingowych, co prowadzi do większego sukcesu i osiągania celów przez członków. Dzięki adresowaniu problemów zdrowotnych mężczyzn i wspieraniu relacji społecznych kobiet, siłownie mogą stworzyć wspierające środowisko, które spełnia potrzeby wszystkich członków, tworząc tym samym prężnie działającą społeczność fitness.

na podstawie zagranicznych artykułów