Jak ćwiczenia mogą korzystnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne?

Czy wiesz, że regularne ćwiczenia fizyczne nie tylko korzystnie wpływają na twoje zdrowie ogólne, ale także na twoje zdrowie psychiczne? Możesz być zaskoczony, jak wiele korzyści dla twojego umysłu przynosi aktywność fizyczna. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak ćwiczenia mogą pomóc w radzeniu sobie z depresją i lękami oraz poprawić twoje samopoczucie psychiczne.
Ilona WIlk
2024-05-16 13:24
Udostępnij
Jak ćwiczenia mogą korzystnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne?

Badania przeprowadzone w Royal College of Surgeons w Dublinie i opublikowane w czasopiśmie "Psychosomatic Medicine" wykazały, że ćwiczenia fizyczne mogą być skutecznym leczeniem depresji u pacjentów z chorobą serca. Badanie to, które obejmowało trzy opcje leczenia - terapię psychologiczną, leki przeciwdepresyjne oraz ćwiczenia fizyczne - wykazało, że to właśnie aktywność fizyczna przynosi najlepsze efekty. Wyniki te są szczególnie istotne, ponieważ pokazują, że ćwiczenia nie tylko poprawiają nastrój, ale również mają korzystny wpływ na inne ważne aspekty zdrowia, takie jak obniżenie ciśnienia krwi i cholesterolu.

"Jako lekarz psychiatra, często spotykam się z pacjentami borykającymi się zarówno z problemami zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Z własnego doświadczenia i przeglądu dostępnych badań mogę śmiało polecić regularną aktywność fizyczną jako część kompleksowego podejścia do leczenia depresji i lęków. Ćwiczenia nie tylko pomagają w kontroli wagi i poprawie jakości snu, ale także wpływają pozytywnie na mózg, który jest centrum naszych emocji i reakcji psychicznych".

Jednym z mechanizmów, przez które ćwiczenia działają na nasze samopoczucie psychiczne, są czynniki psychospołeczne i poznawcze. Badania wykazały, że regularna aktywność fizyczna może zwiększyć nasze poczucie własnej wartości, pewność siebie oraz poprawić jakość snu i satysfakcję z życia. Dodatkowo, ćwiczenia mogą być sposobem na znalezienie wsparcia społecznego i zmniejszenie uczucia samotności, zwłaszcza gdy wykonywane są w grupie.

Kolejnym istotnym aspektem jest wpływ ćwiczeń na procesy zapalne w organizmie. Wiadomo, że stres i wypalenie są związane z rozwojem depresji, dlatego aktywność fizyczna może działać przeciwbólowo poprzez zmniejszenie poziomu stanów zapalnych. Badania wykazały, że regularne ćwiczenia, nawet w postaci ćwiczeń w wodzie, mogą zmniejszyć objawy depresji i lęków oraz obniżyć poziom zapalenia w organizmie.

Dodatkowo, aktywność fizyczna stymuluje wzrost mózgu poprzez neurogenezę i zwiększa plastyczność mózgu, co pozwala na tworzenie nowych połączeń. Ponadto, ćwiczenia pobudzają uwalnianie endorfin, naturalnych substancji chemicznych, które sprawiają, że czujemy się dobrze, co może prowadzić do tzw. "euforii biegacza".

Warto również zauważyć, że ćwiczenia mogą zmniejszyć poziom hormonów stresu, takich jak kortyzol, co może zmniejszyć ryzyko wystąpienia negatywnych skutków stresu dla organizmu. Dzięki regularnej aktywności fizycznej możemy także oderwać się od negatywnych myśli i zmartwień, co może być szczególnie pomocne dla osób cierpiących na depresję i lęki.

Mimo że wielu z nas może odczuwać opór przed rozpoczęciem regularnych ćwiczeń fizycznych, warto pamiętać, że aktywność fizyczna może przyjmować różne formy i nie musi polegać na wizycie w siłowni czy bieganiu. Nawet proste czynności domowe, takie jak sprzątanie czy prace ogrodowe, mogą stanowić formę aktywności fizycznej. Ważne jest, aby znaleźć sposób aktywności, który sprawia nam przyjemność i który możemy łatwo włączyć do naszego codziennego życia.

Podsumowując, regularne ćwiczenia fizyczne mogą przynieść wiele korzyści dla zdrowia psychicznego, zwłaszcza dla osób borykających się z depresją i lękami. Dlatego warto znaleźć czas na aktywność fizyczną i wprowadzić ją do naszego życia jako ważny element dbania o zdrowie psychiczne.

na podstawie artykułu przedstawiającego wywiad Michelle Quirk w HealthFitness