fit.pl mobile logo

Bieganie w nowych czasach - jak znaleźć motywację pomimo braku zawodów

O ile, przy zachowaniu odpowiedniego dystansu społecznego, można już w miarę swobodnie wyjść pobiegać i trenować regularnie, o tyle o start w zawodach biegowych w tym roku może być wyjątkowo trudno. Jak zatem zmotywować się do regularnego biegania, kiedy docelowe zawody raczej się nie odbędą? Poprosiliśmy o rady Bartka Olszewskiego, znanego jako Warszawski Biegacz

Pandemia COVID-19 i związany z nią wielotygodniowy lockdown wprowadziły zmiany w wielu aspektach życia. I choć sytuacja powoli wraca do normy, to są dziedziny, w których powrót do normalności potrwa jeszcze wiele miesięcy. Dla biegaczy takim obszarem są zawody. Dla wielu z nich, ale też osób uprawiających inne dyscypliny, możliwość sprawdzenia się w rywalizacji jest istotnym, a czasami najważniejszym czynnikiem, który motywuje ich do treningu. Szczęśliwcami są ci, którzy w zawodach nigdy nie startowali i nie mają takiej potrzeby. Biegają po prostu dla przyjemności, bez konkretnego celu, a rywalizacja z innymi to nie jest to, co ich kręci. Znaczna część biegaczy lubi jednak stawiać sobie konkretne cele. Część za pomocą biegania chce po prostu zrzucić kilka kilogramów lub być zdrowszym. Jest też grupa, dla której takim celem są zawody: na 5 lub 10 km, półmaraton, maraton albo jeszcze dłuższe dystanse. Chcą przebiec dany dystans pierwszy raz lub złamać jakąś barierę czasową. Cele są różne, ale do ich osiągnięcia potrzebne są zawody, a tych w tym roku będzie bardzo mało albo w ogóle. Jak utrzymać motywację, kiedy nasz start, do którego przygotowaliśmy się od kilku miesięcy, został anulowany?

W grupie siła

Dla Bartka Olszewskiego znanego jako Warszawski Biegacz takim startem miał być tegoroczny Wings For Life. Bartek ma już na koncie wygraną w polskiej edycji i był najszybszym biegaczem na świecie podczas Wings For Life w 2017 roku. Majowy bieg miał być dla niego głównym startem i powrotem do poważnego ścigania po dłuższej przerwie. – Kiedy dowiedziałem się, że tegoroczna edycja jest odwołana, miałem kilkudniowy kryzys związany z motywacją. Pomogła mi nieformalna grupa „Piekielni”, która zawiązała się na warszawskim podwórku biegowym. Z kilkoma naprawdę niezłymi biegaczami wzajemnie wspieramy się zarówno wirtualnie, jak i podczas wspólnych treningów na bieżni. Z motywacją nie ma już żadnego problemu – opowiada Bartek. Dobrze jest znaleźć sobie takiego partnera lub partnerów i wspólnie motywować się do pracy w dość wymagającym dla wszystkich czasie. Alternatywą są też grupy biegowe, które przy zachowaniu dystansu społecznego wznowiły zorganizowane spotkania. – W końcu udało nam się wrócić z treningami New Balance Run Club i widać, że brakowało tego zarówno uczestnikom, jak i trenerom. Jeśli masz problem z motywacją, na pewno Ci w tym pomożemy – zaprasza Bartek.

Popracuj nad słabościami

Brak konkretnych zawodów w najbliższej przyszłości sprawia, że plan treningowy nie jest już tak napięty, a na pewno okrojony z wyczerpujących akcentów przygotowujących pod konkretny start. Wyśrubowany tygodniowy lub miesięczny kilometraż też przestaje być priorytetem. To doskonała okazja do wprowadzenia elementów, na które wcześniej po prostu nie było czasu albo nie pasowały do naszego planu przygotowań. – Jeśli np. Twój docelowy maraton został anulowany, to nie musisz już robić długich wybiegań i ściśle trzymać się treningu pod królewski dystans. Wykorzystaj sytuację, zmniejsz kilometraż oraz obciążenia i wprowadź elementy, które pozwolą Ci popracować nad szybkością, stabilizacją, dynamiką albo siłą. Widzę po wielu osobach, że bardzo dużo zyskały dzięki dodatkowym ćwiczeniom wykonywanym w czasie kwarantanny. Dlaczego nie utrwalić tych dobrych nawyków? – dodaje Warszawski Biegacz.

Gotowy w nocy o północy

Jak przekonuje Bartek: – Kiedyś zawody znowu się odbędą, a może to się wydarzyć szybciej niż się spodziewamy. Dlatego warto cały czas utrzymywać formę, a kiedy pojawi się możliwość udziału w zorganizowanym biegu, wykonać tylko kilka tygodni bezpośredniego przygotowania startowego zamiast zaczynać pracę od zera. – Dobrym przykładem są zawodowi sportowcy, którzy też zostali pozbawieni możliwości rywalizacji, a mimo to ciężko pracują, chociaż nie wiedzą, kiedy znowu będą mogli wziąć udział w mistrzostwach. Być może nasze krótkoterminowe cele uległy zmianie, ale te długoterminowe wciąż pozostają aktualne i fakt, że w tym roku prawdopodobnie nie wystartujemy w zawodach, powinien nas tylko motywować do pracy na przyszłość.

– Wierzę, że większość osób, zaczynając przygodę z bieganiem, nie myślała o startach w zawodach i życiówkach. Była to po prostu czysta pasja i przyjemność z przebierania nogami. Czasami w trudnych momentach warto wrócić do początków, by uświadomić sobie, że nie potrzebujemy dodatkowych motywatorów w postaci zawodów, bo po prostu to lubimy. – puentuje Bartek Olszewski.PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl